Při našich toulkách po Šumavě jsme nalezli zbytky mlýna Buzošná, který na nás zapůsobil svou polohou a ponurostí a zaujal svou velikostí. Budeme rádi, když se něco o mlýně a jeho obyvatelích dozvíme. Dopis podobného znění dorazil na naši emailovou adresu s prosbou, zda o této zajímavé stavbě nedaleko Kašperských hor můžeme něco zjistit. Zanedlouho jsme do těchto končin měli cestu, a tak jsem se ke mlýnu zašli podívat.
Mlhavá Šumava
V údolí říčky Losenice je zvláštní poklidná atmosféra, kterou umocňuje řídká mlha povalující se všude kolem. Ani za jasné oblohy tady mnoho světla nebude, okolní svahy jsou prudké a hustě zalesněné. Postupujeme po úzké kamenité cestě, všude je ticho, jen šumění říčky naznačuje, že zde kdysi mohl stávat mlýn. Po chvíli chůze se před námi náhle vynořuje několik staveb, které asi patřily k zaniklé osadě Buzošná (německy Reisenbach). Mimo budovy mlýna je hned u cesty další stavení a v okolí se patrně nacházejí ještě další zbytky zaniklé obce. Je konec léta, všude kolem bujná vegetace, a tak mnoho pozůstatků po dávném osídlení zůstává schováno pod zeleným příkrovem.
Žádný rozsáhlejší průzkum okolí neděláme, v porostu tu určitě hrozí nebezpečí z otevřených děr, jak tomu na podobných místech bývá. Pokoušíme se udělat několik fotografií, i když ve slabém osvětlení a mlhavém počasí na to není ideální doba. Snad se aspoň podaří zachytit atmosféru místa.
Osudy této obce nejsou moc známé, na informační tabuli se můžeme dočíst, že tady v 19. století mohl být mlýn, pila, brusírna, nebo sirkárna. Možná se zde vyráběl také dřevěný drát. Podle Emila Kintzla, který je autorem textu, je možné, že tady ve 30. letech 20. století byla vodní elektrárna. Dokládají to tehdejší mapy.
Z časových důvodů se nám zatím více o této zajímavé zřícenině zjistit nepodařilo, ale budeme na tom dále pracovat. Možná nám v pátrání pomůžete Vy, naši čtenáři. Pokud máte nějaké informace o zaniklé obci, napište nám.