Už od pradávna je známo to, že když si člověk něco nedokáže rozumně vysvětlit, hledá za onou „záhadou“ něco nadpřirozeného. Přitom je často objasnění zdánlivě nevysvětlitelného jevu velmi jednoduché. O takové, pro nás nevysvětlitelné záhadě, jsem psal v článku Záhadný Měsíční kámen. Ukázalo se však, že vysvětlení pro to, co se objevilo na několika fotografiích, je naprosto banální.
Nedávno jste zde mohli číst článek s názvem Záhadný Měsíční kámen. Mimo jiné jsem v něm psal o pro nás tehdy nepochopitelných obrazcích, které se objevily na několika fotografiích pořízených v místě Měsíčního kamene. Nikdo z nás nevěděl, co by to mohlo být. Žádné racionální vysvětlení nás nenapadalo. Nemysleli jsme si, že jsme snad vyfotili ducha, ale byla to pro nás zkrátka nepochopitelná záhada.
Fotografie Měsíčního kamene
Jedna z fotografií pořízených u Měsíčního kamene, která ukazuje onen pozoruhodný jev. Další fotografii a informace najdete v článku.
Při psaní článku jsem se chtěl podělit se čtenáři o naši příhodu a tak trochu jsem doufal, že by někoho mohlo napadnout, co to na těch fotkách je. A skutečně se tak stalo. Za několik dní se pod článkem objevil komentář, ve kterém jeden z návštěvníků podal vysvětlení, za které jsme rádi a děkujeme.
Jsou to takzvané „nebeské rybky“, stálo v komentáři. Toto mě tedy přimělo k dalšímu zkoumání. Začal jsem projíždět internet a hledat informace o tomto jevu. A vysvětlení? Je to létající hmyz. Naprosto jednoduché.
Létající hmyz je sice jedna z prvních věcí, která by člověka napadla, ale posuďte sami, takhle podivné tvary? Je to zkrátka způsobeno dlouhou expozicí fotky, během které se poletující hmyz, mávající křídly, exponuje právě takto.
Možná tomu stále nemůžete uvěřit. Ani já jsem si tímto vysvětlením nebyl zpočátku zcela jistý. Pořád se mi to úplně nezdálo. Ten tvar byl přeci jen zvláštní, celý výjev byl poměrně ostrý a ještě k tomu bílý…
Důkaz, který mě o vysvětlení naší „záhady“ skutečně přesvědčil, se dostavil záhy. Další den jsme seděli na zahradě a odpočívali pod stromem. Brácha si všimnul, že tam poletuje plno mušek a dalšího hmyzu. A tak jsem neváhal, popadnul mobil a začal fotit. A hned druhá fotografie vše vysvětlila. Na displeji telefonu se mi objevil velmi podobný obrazec, který je na fotkách od Měsíčního kamene. Tehdy jsem skutečně uvěřil.
Vyfotil jsem několik desítek fotografií a na několika z nich se mi povedlo zachytit ony pozoruhodné jevy. Za vhodných podmínek tedy není problém celý jev nasimulovat. Fotky byly pořízeny ve stínu stromu, do kterého skrze jeho korunu pronikaly sluneční paprsky. A právě sluneční paprsky poletující hmyz osvětlovaly a pomohly tak vytvořit tyto světlé, protáhlé obrazce.
Zdravím.
Je dobře, že jste se sám přesvědčil, že tyto obrazce nejsou nic záhadného, fotografové tento efekt znají docela dobře,jen upřesním, nevznikají díky slunečnímu světlu, ale díky „délce expozice“ samotné fotografie a frekvenci mávání křídel patřičného hmyzu.