Kamenná komora v kamenném lese v Bavorsku

Kamenná komora v kamenném lese v Bavorsku

Steinkammer in Steinwald in Bayern

Asi 25 km vzdušnou čarou od české hranice se nachází nejvyšší vrchol malého pohoří Steinwald, v překladu Kamenný les. Na vrcholové plošině (Platte) se tyčí rozhledna (Oberpfalzturm), k níž vede značená upravená turistická pěšina od zříceniny skalního hradu Weißenstein.
Obě místa jsou oblíbeným cílem milovníků přírody a romantických míst. Několik desítek metrů od paty rozhledny se nachází kamenná formace, připomínající „zmenšeninu“ megalitické stavby. Popsat tento útvar není jednoduché. V podstatě jde o skupinu přírodních i hrubě opracovaných balvanů tvořících částečně uzavřený či „překrytý“ prostor, který lze s nadsázkou považovat za jakousi úzkou kamennou komoru.


Stěny sestávají z opracovaných podlouhlých žulových kvádrů. „Strop“ je tvořen překladem mnohatunového několikametrového plochého balvanu, jenž má na svrchní straně kamennou misku, o jejímž přírodním nebo nepřírodním původu by se dalo diskutovat. Vstup do uzavřeného prostoru působí dojmem kamenného portálu, jenž se podobá vstupům do určitých typů skutečných megalitických staveb západní Evropy.


Na jedné straně portálu je několik na sebe naskládaných kamenných desek, které by mohly být schody umožňujícími vystoupat na povrch „střešního“ žulového bloku s jeho skalní mísou. Právě ony neumělé kamenné schůdky v kombinaci s okrouhlou vhloubeninou na překladovém balvanu vzbuzují podezření, že by se zde mohlo jednat o předvěkou rituální stavbu. To je samozřejmě jen spekulace, vím. Nicméně i kdyby se ve skutečnosti jednalo o objekt středověký nebo novověký, tak i ten určitě stojí za pozornost, za zamyšlení a možná i za podrobnější prozkoumání.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Přejít nahoru