Menhir u kamenné pyramidy ve Waldviertel v Rakousku

Menhir u kamenné pyramidy ve Waldviertel v Rakousku

Steinpyramide, v češtině spíš Waldviertel pyramida, je zvláštní stavba ukrytá v příhraničních rakouských lesích, zhruba napůl cesty mezi obcí Gross Gerungs a rakouským městečkem Zwettl, česky Světlá. Z Nových Hradů je to k ní něco přes 30 km. Jedná se o jedinou pyramidu v celé střední Evropě. Její stáří ani její účel není znám. Tvoří ji na sebe volně naskládané neopracované přírodní kameny ve čtyřech kruhových vrstvách. Základna stavby má průměr 14 metrů, výška činí 7 metrů. Je cílem výletníků, ezoteriků i geomantů.


O pyramidu mi zde však nejde. Nějakých 300 metrů od ní se na mírně svažité ploše pod vzrostlými smrky nachází vztyčený kamenný blok velikosti menší lidské postavy. Jedna jeho plocha je hladká, ostatní plochy, respektive tvary, jsou oblé. Fotky tohoto balvanu pořízené z různých úhlů jakoby patřily různým objektům. Jestli se o tento vertikální kamenný blok už někdy zajímali vědci, netuším. Z mého pohledu by se mohlo jednat s pravděpodobností jedna ku jedné o menhir, nebo lépe o kámen s původně rituálním posláním. V úvahu by přicházela i funkce masivního hraničníku. Tak či onak, kámen považuji za záměrně vztyčený člověkem. Určitě není rostlou skálou. Pro tento fakt svědčí řada menších kamenů ležících pod zemí u jeho paty. Ty jsou skoro jistě součástí kamenného lůžka, které by se našlo, kdyby se šlo do hloubky.

Pro kultovní funkci kamene by nepřímo mohl svědčit i fakt, že jeho pozice se nachází v oblasti s nadprůměrně častým výskytem skalních mís a abstraktně tvarovaných kamenných formací. Zájem mysticky založených předvěkých obyvatel o tuto oblast se dá předpokládat. Z tohoto pohledu do této krajiny „pasuje“ jak pyramida, tak menhir.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Přejít nahoru