Na druhém nejvyšším vrcholu Bílých Karpat Velkém Lopeníku stojí od července roku 2005 nová rozhledna. Moskyt se do těchto míst vypravil a své poznatky vám přináší v tomto článku.
Bílé Karpaty
Než vyrazíme přímo k rozhledně, zopakuji trochu zeměpis, ať víme, kde se budeme pohybovat. Bílé Karpaty leží na jihovýchodě naší republiky, kde částečně tvoří hranici se Slovenskem. Nejvyšší vrchol je Velká Javořina, která dosahuje 970 m n. mořem. Nás bude zajímat druhý nejvyšší vrchol Velký Lopeník, který se tyčí do výše 911 m. Právě na něm leží rozhledna, na kterou jsme se vypravili.
Zdejšímu kraji se říká Kopanice. Typické pro tento kraj jsou obce, které mají domy široce rozesety po svazích. Soused často ani nevidí na dům svého souseda. Přesto tu najdete téměř vše, co dělá vesnici vesnicí, mnohdy nenápadně ukryté mezi kopci či stromy. Kopanice nebo kopaničářství je původní název pro primitivní způsob zemědělství na horských loukách a lazech. V této řídce osídlené oblasti se tento způsob hospodaření stále částečně udržuje.
Na rozhlednu
Před naší výpravou k rozhledně jsem se snažil získat nějaké informace, jak se nejlépe na Velký Lopeník dostat. Mé počínání nebylo moc úspěšné a tak jsme vyráželi spíše naslepo, avšak vyzbrojeni mapou a dobrými orientačními schopnostmi.
Pomalu stoupáme táhlým kopcem a snažíme se sledovat žlutou turistickou značku. Místy je to trochu problematické, musíme překonávat elektrický ohradník a i jinak je vidět, že tato cesta, která vede rozlehlou pastvinou, nebude turisty moc navštěvovaná. Po několika stech metrech se před námi objevuje stádo krav. Váháme, jsou to jenom krávy, nebo i nějaký býk? S tímto druhem zvěře nemáme žádné zkušenosti, a tak raději volíme cestu, která se velkým obloukem stádu vyhne. Po této zacházce se dostáváme k rozcestníku, kde už je znát čilejší turistický ruch. Zelená turistická značka nás pak dále vede lesem přes Kobylec a Malý Lopeník až do cíle dnešního dne.
Cestou jsme zaznamenali i pokus dojet k rozhledně autem. Technicky to je asi možné, ale důrazně před takovým počínání varuji. Nejenže vám hrozí pokuta, ale do takových míst chodíme právě proto, abychom na chvíli unikli civilizaci.
Čím více se blížíme k rozhledně, tím více přibývá lidí. Ne, že by tu bylo narváno, ale občas někoho potkáme. Je nám už jasné, že sem vedou i další cesty z našeho směru a možná budou i kratší, a možná na nich nebudou krávy. Konečně vidíme dlouho očekávanou rozhlednu a míříme přímo k ní.
Rozhledna
Rozhledna na Lopeníku vlastně není nic nového. Ta první tu byla postavena už v roce 1944, ale rozhlížet se z jejího vrcholu po kraji bylo možné jen krátce, protože rok po válce vyhořela. Na jejím místě však velmi brzo vznikla rozhledna nová a ta tu stála až do roku 1972. Po jejím zániku tu asi dvě desetiletí stál zeměměřičský bod, poté vrch úplně osiřel. Tento stav trval až do roku 2002, kdy zde byl 23.června položen základní kámen rozhledny nové.
Je to 22 metrů vysoká stavba z dubového dřeva, která stojí přímo na státní hranici a má připomínat přátelství Čechů a Slováků. Pokud překonáte 101 schod a někdo možná trochu závrať, nabídne se vám pohled na obě strany státní hranice. Na severní straně se otevře výhled směrem na Uherský Brod, na jihozápadě uvidíte vrchol Velké Javořiny, nebo na jihu Nové Mesto nad Váhom. Při dobré viditelnosti toho bude k vidění asi mnohem více, ale my jsme to štěstí neměli. K pořádnému pozprování je dobré vzít si s sebou mapu, dalekohled a může se hodit i buzola nebo kompas.
Otvírací doba rozhledny ještě nebyla přesně stanovena. V každém případě je v podzimních a zimních měsících zavřeno. Jak tomu bude na jaře, zatím nevíme. Podrobnější informace je možní získat na těchto telefonních číslech: OU Lopeník tel.: 572 646 900, nebo Informační středisko Mikroregionu Bojkovsko tel.: 603 530 615.
A jak se k rozhledně dostanete?
Můžete vyrazit z Mikulčina Vrchu po zelené turistické značce. Cesta je dlouhá asi 5 km a z větší části stoupá jen mírně. Výhled z rozhledny Není zvlášť náročná, ale s kopcem počítat musíte, převýšení je kolem 200 m. Také je možné použít tuto zeleně značenou cestu v opačném směru a vyrazit od Starých dílů. Tam je ale daleko větší kopec a tak na čtyřech kilometrech vystoupáte téměř 600 m.
Druhá možnost, jak se k rozhledně dostat je žlutě značená turistická cesta. Vede přímo z obce Lopeník a možná je to nejlepší varianta, ale nikdy jsem tudy zatím nešel.
Ať už na rozhlednu na Velkém Lopeníku vyrazíte kteroukoli cestou, bude to určitě příjemný zážitek. Nezbývá, než Vám popřát krásné počasí a dobrou viditelnost.