Kudlanka nábožná a atomový reaktor se k sobě moc nehodí, přesto je jedno místo, kde existují vedle sebe a zdá se, že jim to nevadí. Toto pozoruhodné místo najdeme na hadcové stepi nedaleko obce Mohelno na Jižní Moravě.
Hadcová step
Většina lidí, kteří slyší název hadcová step poprvé se ptá, cože je to za divné slovo. Proto se pokusím hned na úvod stručně vysvětlit tento pojem. Hadec neboli serpentinit je hornina. Má zelenočernou až černou barvu a při zvětrání se barva změní na žlutozelenou. Kámen může připomínat žilkováním hadí kůži a tak vznikl název hadec. Do podrobností vzniku metamorfovaných hornin, mezi které hadec patří, zabíhat nebudu. Pro nás je však důležité uvědomit si, že tmavá barva hadce dobře akumuluje teplo a tím přispívá k jedinečnému místnímu klimatu.
Mohelenská hadcová step je asi nejznámější stepí v našich krajích. Nad řekou Jihlavou vystupují do výše strmé až 120m vysoké svahy, na kterých převládá již zmíněný hadec. Řeka zde tvoří meandr a step se nachází v jakémsi kotli otočeném k jihu. Díky poloze a složení půdy jsou v těchto místech průměrné teploty vyšší až o 10 stupňů než v nedalekém Mohelnu.
Naučná stezka
Step si můžete nejlépe prohlédnout vydáte-li se po jedné ze dvou naučných stezek. Vybírat můžete mezi jarní a podzimní variantou, nebo můžete obě varianty spojit. Ptáte li se na rozdíly mezi jarní a podzimní stezkou, tak vězte, že nejde o nic jiného, než že v uvedená roční období na trase uvidíte nejvíce. Jarní naučná stezka je si 3,5 km dlouhá a najdete na ní 6 informačních zastávek. Na pohodlné prohlédnutí počítejte asi 2,5 -3 hodiny. Podzimní stezka je o něco kratší, měří asi 3 km a je na ní 5 zastávek, na projití stačí asi 2 -2,5 hodiny. Při prohlídce každé stezky musíte zdolat převýšení asi 120 m. Musím podotknout, že to není jen nějakých obyčejných 120 metrů.
Když jsme step navštívili bylo již pozdní odpoledne a dole u řeky byl příjemný chládek, jaký člověk rád přivítá po teplém letním dni. Při výstupu do stěny skalního amfiteátru jsme začali pociťovat účinky hadce a sálání tepla v příkrém svahu nebylo nikterak příjemné.
Hadcová step a flora a fauna
Na stepi můžete vidět mnoho zajímavých rostlin. I když ta nejvzácnější vám zůstane asi utajena, díky svému malému vzrůstu a ne nijak atraktivnímu vzhledu. Mám na mysli malou kapradinu podmrvku jižní, která roste v naší republice jen na hadcové stepi. Mně se ji podařilo vyfotografovat a to jen proto, že nám ji náš odborný průvodce ukázal. Díky velkému množství hořčíku, které je do půdy uvolňováno z hadce, se v těchto místech rostlinstvu moc nedaří. Rostliny na to reagují tím, že přežívají ve zmenšené formě. Odborně se tomu říká nanismus. Fauna je zde zastoupena hlavně hmyzem. Jen pavouků tu žije 285 druhů a z toho 72 druhů se nachází jen zde. Asi nejatraktivnějším zástupcem fauny je kudlanka nábožná o které se ještě zmíním.
Obě stezky začínají na jihozápadním okraji obce Mohelno, kam můžete dojít pěšky nebo i autem. K tomuto účelu je tady vybudováno parkoviště. Počátečním i konečným bodem naučných stezek je pastvinová část mohelenské stepi, které vévodí pozůstatky mohyly z doby kamenné na jejímž vrcholu jsou mnohem, mnohem mladší boží muka.
Elektrárna
Z míst kolem mohyly je krásný výhled na okolní kraj, do nějž je vetknut betonový monument atomové elektrárny Dukovany. Celý kraj nepoznamenaly jen chladící věže, ale na řece Jihlavě vyrostly také dvě přehradní nádrže. Horní nádrž, Dalešická přečerpávací elektrárna a spodní, vyrovnávací nádrž Mohelno, změnily divoké koryto řeky v klidnou vodní plochu. Přes obavy, jak tyto změny ovlivní step, se zdá, že elektrárna nezanechala nadměrně velké stopy. Snad jen ty estetické.
Pokud se dostanete do těchto míst a třeba díky počasí nebudete mít co dělat, navštivte návštěvnické středisko elektrárny Dukovany. Zábavnou formou se zde seznámíte s funkcí elektrárny. Můžete si na modelu vyzkoušet ovládání reaktoru nebo zhlédnout zajímavý film. Jsou zde připraveny vědomostní testy, nebo je možné si v praxi ověřit některé fyzikální zákony.
Pokud jste se technickými informacemi ještě nenasytili, navštivte ještě Dalešickou přečerpávací elektrárnu. S průvodcem sestoupíte do útrob hráze, navštívíte sál s turbínami a prohlédnete si mohutné potrubí, kterým proudí voda a to vše několik desítek metrů pod hladinou přehradního jezera.
Infocentrum JE Dukovany
Kudlanka
Kudlanka nábožná je nápadná už svým tvarem. Přední nohy jsou velké a silné. Na stehnech mají tři řady ostnů a řada ostnů je na holeni. Její zbarvení je zelené až hnědé. Na naše poměry dosahuje opravdu velikých rozměrů. Samečci měří asi 4 až 6 cm, samičky až 8 cm. Kudlanka číhá na svou kořist, přední nohy má složené na hrudi. Hmyz bleskurychle uchopí mezi nohy a na několika místech probodne. Kořist velmi rychle sežere a loví dál. Dospělé kudlanky se objevují až v pozdním létě, když samičky vytvářejí kokony do nichž kladou 100 až 300 vajíček. Z nich se líhnou larvy až v květnu nebo červnu.
Kudlanky mají kanibalské sklony. Jsou schopné sežrat svého menšího druha, ale také slabší kolegyni.
Pokud se dostanete na step v srpnu nebo září a budete se dobře dívat, máte velikou šanci kudlanku uvidět. Určitě stojí zato, věnovat hledání několik minut.
Kudy?
K návštěvě těchto míst můžete využít automobilu, kola nebo vyrazit pěšky. V těsné blízkosti stepy jsou dvě turistické značky, modrá a červená. Například z Ivančic se sem dostanete po červené turistické značce údolím řeky Jihlavy po cestě dlouhé asi 15km. Z Náměště nad Oslavou je to asi o dva kilometry více. Cesta vede částečně údolím řeky Oslavy a je značena červeně, dále je potřeba využít cestu modrou, nebo si najít svou vlastní. Nejlépe uděláte, když si před návštěvou vše nastudujete ze správné mapy. Jednou z možností, kterou mohu doporučit, je turistická mapa v měřítku 1:50 000 z Edice Klubu Českých turistů „Okolí Brna – Ivančicko“ (č.83)
Hadcová step na mapy.cz