Kamenná řada u Besednice

Kamenná řada u Besednice

Předmětem fotodokumentu jsou kameny „vsazené“ ve svislé poloze do okraje cesty, která kdysi mohla být frekventovaným úvozem. Narazil jsem na ni při cyklotůře Jižními Čechami, jejímž zamýšleným cílem byla posvátná miska v Douchově Háji. Tam jsem ten den nedojel. Jízdně jsem se zasekl u téhle řady, od níž jsem se ve svém akutním badatelském záchvatu nemohl odpoutat. Skalní mísa musela počkat.

První, co mě při pohledu na toto kamenné uskupení napadlo bylo, že se jedná o zviditelnění průběhu něčím důležitého úseku cesty. Ale stejně dobře se mohlo jednat o skupinu „předimenzovaných“ hraničních kamenů oddělujících pozemky různých vlastníků apod. Fyzicky tu však každopádně jde o kamennou řadu.

Většina kamenů tvořících tuto řadu byly zjevně úmyslně do země zapuštěny tak, aby stály. Tedy alespoň ty podlouhlé. Avšak je tu i několik kamenů ležících. Část těch vtyčených se tvarem podobá „malým menhirům“. Nejsou opracované, ale jejich výběr nebyl náhodný. Jejich tvar měl kolemjdoucím možná sdělit o něco víc než jen to, že nemají vybočit z cesty směrem do lesa. Důvodem pro vznik řady by mohl být i fakt, že zmíněná cesta vede do shora uvedeného Douchova Háje k velké pravidelné skalní míse, kterou lidé od nepaměti měli za posvátnou.

Závěrem bych chtěl říci, že kamenných řad je ve střední Evropě velmi málo. My se v Česku můžeme pyšnit řadami Kounovskými, jistě, ale jde tu vlastně o jednu lokalitu s více řadami. Dalších samostatných lokalit s kameny srovnanými do řady je minimum. Každá z nich – jakkoli krátká – proto podle mě stojí za zmínku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Přejít nahoru