Vztyčený balvan pod vrchem Smolný v Jeseníkách

Vztyčený balvan pod vrchem Smolný v Jeseníkách

Na dohled od vrchu Smolný – kóta 404 m s impozantními Venušinými miskami – v bezejmenném lese stojí balvan, připomínající na první pohled něco jako malou skalku uprostřed kolem rozházených balvanů.

Na druhý pohled a na první výkop však vychází najevo, že se jedná o masivní „přitesnutý“ balvan spočívající na menších plochých kamenech. Ty vykazují jasně nepřírodní tvary. Jsou to vlastně menší kamenné desky připomínající dlaždice nepravidelných tvarů. Jsou dílem člověka a důkazem, že žulový blok ve tvaru skalky byl na tyto desky / dlaždice někým postaven. To si myslí i geolog RNDr. Jiří Slouka, jemuž jsem fotografie předložil k posouzení. Tahle miniskalka, jakkoli na to její výchozí stav neukazuje, je nepochybně vztyčeným balvanem. Zda se z hlediska stavitelů jednalo o předvěký kultovní kámen nebo o žulový blok, jenž byl v rámci středověké divoké těžby žuly připraven k odvozu, těžko říci. Pro jeho spíše „nemateriální“ funkci mluví nejen jeho velikost, mnohatunová hmotnost a obtížná transportabilita, ale i jeho tvar. Nejde tu ani vzdáleně o útvar, jenž by bylo možno „několika záseky“ rozpoltit a menší části převést do podoby vhodné třeba pro stavební účely.

Ale i tato úvaha je pouhou spekulací. Pravda může být úplně jiná. Jedno se však zdá být jisté – balvan stojí na kamenném lůžku a jeho poloha není dílem přírody. To mě při prvním pohledu ani ve snu nenapadlo. Až následujícího dne po druhé návštěvě Venušiných misek na vrcholu Smolného a po „sestupu“ do inkriminovaného lesa jsem se ke skalce z nepochopitelného hnutí mysli zase vrátil. A začal jsem ji zkoumat. Upřímně řečeno – sám nevím proč. Moje překvapení při objevu kamenného lůžka bylo velké jako ten zkoumaný balvan, jehož předvěké / středověké vztyčení a podložení dlaždicemi si bez pomoci současné těžké techniky nedovedu představit. Třeba nějaký čtenář bude mít v tomto smyslu jiný názor a případně i nápad, jak se to tehdy mohlo udělat. Skalka se těžko hledá, souřadnice nemám, ale Venušiny misky na vrchu Smolném jsou k nalezení snadno a určitě stojí za návštěvu. Kombinace „nepochopitelného“ vztyčeného žulového bloku a blízkosti charismatických velkých skalních mís zvyšuje pravděpodobnost, že vrch Smolný i jeho okolí v krajním případě mohlo kdysi sloužit jako tzv. ceremoniální krajina.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Přejít nahoru