Na severním okraji pražského Hloubětína se nachází zapomenutá a prakticky neznámá památka. Je to historický pískovcový lom, který původně patřil řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Menších kamenolomů bylo v oblasti více, ale zde se jedná o takříkajíc hlavní lom. Kámen se v něm s přestávkami lámal několik set let. Dnes z něj zbyly opracované skály či spíše skalky. Ty „vystupují“ ze stěny umělého kaňonu vytvořeného těžbou. Tato umělá strž tvoří jakousi smyčku, která má na mapě přibližně tvar podkovy nebo písmene U.
Dnem lomového kaňonu vede úzká pěšina. Při procházce tímto pro přelidněnou a „přemotorizovanou“ metropoli vskutku neobvyklým, od civilizačního ruchu fyzicky odděleným zemním zářezem, se člověk cítí jako na jiném světě. A to i přes blízkost nedaleké silně frekventované komunikace E55. Vnímavý člověk se tu cítí částečně i jako v jiném času a možná cítí „fluidum“ přítomnosti někdejších lidí, kteří tikali jinak než lidé dneška.
Podrobné informace o kamenolomu sepsal geolog Václav Rybařík v knize „Pražští skalníci, kameníci a sochaři“. Ty jsou v tomto fotoalbu uvedeny se dvěma historickými mapkami a se současnou mapou lokality, která usnadní nalezení cesty k místu. Album je stručná obrazová dokumentace lokality. Její uvedení do stavu, jenž umožnil pořízení těchto (a dalších stovek) obrázků mě stálo desítky a desítky hodin práce. Těch několik málo pěších kolemjdoucích či na koni jedoucích, kteří mou osamělou úklidovou činnost spatřili, to komentovali slovy: „Konečně s tím město něco dělá“. (Povýšením na město jsem se cítil poctěn i pobaven.)
Procházka křižovnickým lomem má každopádně něco do sebe. Doporučil bych ji absolvovat v období tzv. vegetačního klidu, kdy je listí ze stromů a keřů dole. Nicméně aby bylo i v létě něco vidět, bylo by vhodné vytvoření naučné stezky. To by bylo ze strany města záslužným činem. Pravděpodobným předpokladem smysluplné naučné trasy by bylo odborně provedené zviditelnění zbylých skalek. A také vyčištění v úvahu připadajících podzemních „dutých prostor“, jichž je zde více. To by mohlo (po adekvátním zabezpečení) být provázeno jejich (částečným) zpřístupněním. Bylo by škoda, kdyby místo zůstalo zapomenuté.