Svatý Kámen

Neobvyklé poutní místo na samém jihu Čech

Kaple postavená na puklém kameni

Jihovýchodně od Dolního Dvořiště a jižně od Rychnova nad Malší leží osada Svatý Kámen. Již podél příjezdové silnice vás upoutá řada kapliček křížové cesty ke zdejšímu poutnímu kostelu Panny Marie Sněžné. Nejzajímavější je ale boční levá kaple, volně přístupná veřejnosti. Při otevření vstupních dveří spatříte podivný interiér nevelké místnosti. Z podlahy tu jakoby vyrůstají dva velké balvany a do výše dvou metrů vyplňují prostor. Oba jsou hojně ozdobeny svatými obrázky, figurkami, kříži, růženci a květinami. Na vrcholu většího z nich je soška Panny Marie, na druhém plastika Ježíše. Celý vnitřek kaple je viditelně velmi pečlivě udržován a stále doplňován novými náboženskými relikviemi a votivními předměty. Čím je toto místo výjimečné, že si vysloužilo takovou pozornost?

Před 502 lety tu byl obyčejný kámen. A to pouze jeden kámen. Roku 1500 se ale na vrcholu tohoto monolitu zjevila Panenka Marie, jak říká legenda „Matka Boží v nebeském lesku, obklopena anděly“ a kámen to nevydržel. Pukl na dvě části. Navíc, od té doby se prasklina v něm stále rozšiřuje. V roce 1650 už se prý mezi oběma kameny dalo projít a dnes je puklina u podlahy široká 90 cm. Říká se, že až mezi rozestupující se skálou bude moci projet vůz, nastane den posledního soudu.

Již v roce 1502 získal pozemek u kamene řád klarisek z Českého Krumlova. V roce 1652 byl poblíž objeven léčivý pramen a doslova na kameni byla zahájena stavba raně barokního kostela, jehož součástí byl i malý klášter. Stavba byla dokončena v roce 1701 a roku 1709 byla ještě doplněna o kapli nad pramenem. Po roce 1949 se však celá tato oblast stala součástí nepřístupného pohraničního pásma a kostel Panny Marie Sněžné byl ponechán zcela svému osudu. Úspěšně si pak mnoho let neomezeně chátral. V roce 1975 byl zbořen klášter a troskám kostela úředníci přidělili označení „historická zřícenina“. V současné době je ale kostel zdařile zrekonstruován a včetně kaple s kamenem zpřístupněn veřejnosti.

Odborníci tvrdí, že vnitřní prostor kaple je doslova zahuštěn energií. Sestupuje sem prý mocná kosmická síla a balvany jí vysílají dál. Zejména prý větší z nich je schopen vás pozitivně nabít, pokud se k němu přitisknete zády uprostřed trhliny mezi kameny, jak můžete vidět na fotografii na dvou figurantech, vyhřívajících se v síle z kamene. Rozhodně je to už jenom na podívání velmi zajímavé místo. Dva od sebe odloupnuté kusy skály, okolo nichž byla postavena kaple, působí přinejmenším nezvykle.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Přejít nahoru