Na fotografiích jsou zobrazeny dvě lokality, každá s jednou rituální skalní miskou.
Tou první lokalitou je tzv. Kamenný les pod kótou 490m Špičák.
Asi 500m poměrně přesně severovýchodně od vrcholu kóty se nachází na kamenné plotně pravidelně kulatá miska s hladkým dnem. Kámen s miskou byl odkryt skupinou nadšenců Lovci menhirů při jejich hledání, nalézání a vztyčování zvláštně formovaných křemenců pod oním jinak nevýrazným kopcem Špičák. Misku jsem našel já a při prvním spatření jsem ji měl za dílo člověka.
Tu druhou, „kounovskou“, mi za deštivého pošmourného odpoledne ukázal jeden proutkař, jehož jsem se zeptal, zda něco konkrétního hledá. Mladý muž se rozpovídal a po několika minutách srdečného, avšak věcně orientovaného rozhovoru dvou nadšenců mě zavedl ke kameni s miskou. Tak jako v případě misky „špičácké“, i tuto jsem ihned registroval jako člověkem vytvořenou, dalo by se říci „vykrouhanou“ nějakým kamenným čepem.
Obě misky jsou podle mě vytvořené člověkem a obě byly myšleny jako rituální. Ta špičácká je umělá a kultovní i podle geologa Václava Cílka, jenž u ní byl osobně. Takto tvarované vhloubeniny jsou totiž vždy umělé a platí globálně za rituální a to včetně kamene, na němž se nacházejí. Mnoho „na chlup stejných“ misek lze najít třeba poblíž skalních kreseb v italském údolí u obce Val-Camonica. Tamní znalec této lokality archeolog profesor Alessandro Priuli považuje podobné misky globálně za znamení rituality objektu nebo okolí, kde se nacházejí.
Dalším příkladem je dolmen v severoněmeckém Bunsoh. Jeho překladová deska je poseta identickým typem misek, vedle nichž jsou do kamene vytesány stylizované otisky rukou, nohou a dalších symbolů. Geolog doktor Cílek o miskách napsal, že „jejich tvorba je z nějakého důvodu univerzální zvyk mnoha pravěkých kultur od Skandinávie po Jávu.“ Tak či onak, obě člověkem vytvořené misky, ta špičácká i ta kounovská podporují dojem, že v zemi ležící křemencové balvany pod Špičákem i Kounovské kamenné řady byly – nebo mohly být – součástí tzv. ceremoniální krajiny sloužící předvěkým lidem k rituálním účelům.