Nejstarší nelezená kresba na našem území vypadá velmi nenápadně. Někomu možná připomíná lístek s pivními čárkami. Co znázorňovala ve skutečnosti se už asi nikdy nedozvíme a můžeme se to jen dohadovat.
Býčí skála je veřejnosti nepřístupná jeskyně, která leží ve střední části Moravského krasu. Jak už to v této oblasti bývá zvykem, je i tato jeskyně součástí rozsáhlého jeskynního systému, kterým protéká Jedovnický potok. Tento celkem malý potůček, kterým běžně proudí asi 50 litrů vody za sekundu, se dokáže čas od času pěkně rozvodnit. To se potom jeskyní valí mohutná řeka s průtokem kolem 15 000 litrů za sekundu a vše co jí stojí v cestě nemilosrdně smete. I díky tomuto opakujícímu se jevu nemá jeskyně téměř žádnou krápníkovou výzdobu. Přesto je velmi zajímavá a to hned z několika důvodů.
Pravěcí lidé
Jeskyně byla obývána pravěkými lidmi o čemž svědčí mnohé nálezy kostí a různých předmětů. Jedním z významných nálezů v této jeskyně je nález býčka. Sošku vysokou asi 11 cm tu nalezli v roce 1869 bratranci Felklové. Tato bronzová soška byla uschována v keramické nádobě a zasypána praženým prosem. Pokud by se někomu zdálo, že jeskyně nese jméno podlé této sošky, není to pravda. Její název je straší než doba, kdy byl býček objeven.
Hrůzný nález
Další zajímavostí této jeskyně je nález „Hallstattského pohřbu“. Když zde Dr. Jindřich Wankel okolo roku 1870 prováděl archeologický průzkum, nalezl mnoho různých předmětů pravěkých lidí. Mimo to i asi 40 lidských těl nepravidelně rozházených okolo velkého ohniště a oltáře. Jednalo se převážně o mladé ženy, mužů bylo jen několik. Některým tělům chyběla hlava či ruce a nohy. Zajímavým nálezem je i lebka mladé dívky, která nese stopy po trepanaci. Pravděpodobně otvor v lebce vznikl při „operaci“ vyhánění zlého ducha z hlavy. Podle stop na lebce dívka ještě po tomto zákroku nějakou dobu žila.
Co se však v těchto místech doopravdy odehrálo se můžeme jen domnívat. A toto hrůzostrašné pohřebiště bude ještě dlouho lákat k pátrání po zdejším tajemství.
Nejstarší kresba
V roce 1995 byla v části jeskyně zvané Jižní odbočka nalezena kresba jelena. Doktor Jiří A. Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky odebral vzorky z tohoto pravěkého uměleckého díla a odeslal je na prověření do nizozemské laboratoře, kde stáří určují pomocí radiokarbonové metody C14. Společně se vzorkem kresby jelena odebral i vzorek sousedního obrazce, který připomíná již zmíněné pivní čárky. A výsledek laboratoře možná mnohé překvapil. Kresba jelena je stará asi jen 700 let. Zato mřížka je dílem člověka daleko staršího. Tento plůtek byl nakreslen už před 5200 lety. Jedná se tedy o nejstarší jeskynní kresbu na území Česka. K čemu sloužila se může opět jen dohadovat. Možná se jedná o část daleko větší kresby, nebo o nějaký geometrický obrazec. Třeba si něco opravdu počítali, a poté, jako hostinský, vždy pět čárek škrtli. Možná byl účel zcela jiný. Co myslíte Vy?
Tato jeskyně si uchová svá tajemství asi navždy, i když možná nové objevy ho trochu poodhalí, ale určitě přinesou zase nové otázky. Pokud budete mít možnost se do jeskyně podívat, určitě ji nezahoďte. Ta příští nastane asi v květnu v roce 2008, kdy je zde naplánován den otevřených dveří.