Zubačka: Tisovec – Pohronská Polhora

Vrcholová zastávka Zbojská byla kdysi dopravnou s několika kolejemi a nákladovou rampou. Dnes v kolejišti kvete víc kytek, než jsem schopen určit.

Slovensko

Když se řekne ozubnice, většina z nás si vybaví Štrbu, drážní fandové a Severočeši pak ještě Kořenov. Kořenovská zubačka se obecně traduje jako poslední ozubnice normálního rozchodu ve střední Evropě. Leč není tomu tak. Stačí zajet kousek na východ, do kraje s exoticky znějícím názvem Gemer, tedy zhruba doprostřed Slovenska.

Pod Jižním cípem Muráňské planiny najdeme městečko Tisovec. Je vklíněn mezi skalnatý vrch Hradová, který poskytuje parádní rozhledy a Čremošnou, ze které se pro změnu dobývá vápenec. Na severním okraji městečka najdeme i nádraží. Původně bylo vybudováno jako úvraťové, teprve později byl na jeho severním zhlaví vybudován tunel. Dnes tudy premávají jen modernizované krabičky řady 811 (velmi vhodná inspirace pro ČD), v dobách dřívějších tudy však vedla jedna z důležitých tepen spojující Panonskou nížinu s Horní zemí Uherskou. Ve zdejším depu sloužilo až 16 strojů a zcela vážně se uvažovalo o prokopání tunelu pod sedlem Zbojská. Právě tady se nachází úzké hrdlo, brzdící celý provoz.

Trať ho překonává značným sklonem přes padesát promile - tedy více,než Kořenov. Exponované úseky na obou stranách sedla, tedy v úseku Tisovec – Pohronská Polhora, byly opatřeny Abtovou ozubnicí v délce 5,836km. Několik mostů na této trati se může pochlubit vůbec poprvé použitou technologií – svařováním konstrukce v terénu. Provoz se zde udržel i v čase první republiky, za okupace jižního Slovenska Maďarskem význam tohoto uzlu ještě vzrostl – tzv. jižní spojka Košice – Zvolen byla přerušena a peáže nebyly zadarmo. Z této doby pochází plány na propojení několika zdejších lokálek tak, aby se dosáhlo přímého spojení mezi jednotlivými regiony. Plány to byly smělé, pomocí dlouhých tunelů měla nová trať překonat několik horských hřebenů, a hned se začaly realizovat. Válka ovšem skončila, zabrané území se vrátilo a velmi drahá trať už nebyla potřeba. Některé tunely a mosty však již byly stavebně dokončeny. Jsou tam dosud, není problém se vydat pěšky po stopách nikdy nedostavěné trati. Vraťme se však k zubačce.

Význam horské trati zvolna slábl, automobilová konkurence postupně převzala veškerou zátěž, takže koncem šedesátých let zde byl zastaven nákladní provoz. To znamenalo konec investic a díky tomu můžeme trať obdivovat v téměř historickém stavu. Zabezpečení jízdy vlaků je na telefon, jeho kabel se porůznu ztrácí mezi popadanými stromy, díky minimálnímu provozu se ale nikdo nevzrušuje. Koleje jsou k dřevěným pražcům přitlučeny hřeby (!!!) což se jinde už nějaký ten pátek prakticky nevyskytuje. Vrcholová zastávka Zbojská byla kdysi dopravnou s několika kolejemi a nákladovou rampou. Dnes v kolejišti kvete víc kytek, než jsem schopen určit. K zastávce patří několik objektů. Vlastní staniční budova i vechtrovny na koncích nádražíčka jsou pronajímány turistům jako chaty. Naše dráhy by takové objekty patrně nechaly spadnout. Před zastávkou pramení velmi dobrá voda a od ní se rozbíhají značené cesty. Provoz zde obstarává jediný motoráček a kapacitně plně postačuje. Mohl by jezdit častěji, ale …:o) to je zas jiná pohádka.

Když průvodčí zaregistruje můj zájem, jsem okamžitě vpuštěn na stanoviště strojvůdce a mohu zapříst skoroodborný rozhovor a přitom se kochat netradičními výhledy na trať. Jsem upozorněn na kdejakou zajímavost a ještě dostávám samolepku jako suvenýr. Dozvídám se, že se plánuje oprava nějaké parní ozubnicové lokomotivy, a pak že budou pořádat turistické jízdy do vrchu. No uvidíme. Pokud dojdou tyto ambice naplnění, jistě se zvýší návštěvnost kraje, ale tahle zapadlá lokálka pravděpodobně ztratí svůj punc poklidné romantiky.

Komentáře

Ahoj Michale nebyl si v roce 1997 na vojně v Přerově?? Prosím o odpověď hledáme kamarády pro sraz z vojny diky.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Unikum Dobrého pastýře
Velmi starý kostel Dobrého pastýře, stojící nedaleko Aše v nejzápadnějším výběžku naší republiky, si zaslouží pozornost...
Bašta v hladomorně
Ze skalnatého hřebene nad řekou Sázavou vypíná se již od roku 1241 hrdý hrad Český Šternberk. Od hlubokého středověku...
Kamenné kupy u Noviny
Kdo a proč poskládal v lese nad Souší bloky jizerské žuly do podivných tvarů?
Naše šibenice 15 - Miłków
15. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...