Zimní toulky Děčínskem I. – Pravčická brána

Vydáte-li se na sever naší republiky, určitě nezapomeňte navštívit Pravčickou bránu. Když to neuděláte, budete v podobné situaci jako cizinec, který přijede do Prahy a nenavštíví Hradčany.

Na Pravčickou bránu, největší evropský pískovcový most, se nejčastěji vyráží z Hřenska, případně až z rozcestí Tři kameny ležícího asi dva kilometry nad městem. Tam vás doveze místní autobusová linka. Tahle cesta je nejkratší ale zdaleka ne nejhezčí. V podstatě se jedná o prostý výstup lesem. Jste-li romantičtěji založeni, vyjeďte zmíněným autobusem až na Mezní louku. Rozcestník najdete přímo uprostřed vsi. Vyberte si červenou značku a k Pravčické bráně se vydejte po naučné stezce česko-německého přátelství.

Nejprve je třeba získat trochu výšky, stoupání však netrvá dlouho a nemusíte se bát ani jeho příkrosti. Potom již cesta vede po vrstevnici a vy jste odměněni nádhernými výhledy na severní Čechy, dominuje kužel Růžové a Děčínský Sněžník, 722 metrů vysoká stolová hora. Za dobré viditelnosti dohlédnete až na Bukovou Horu s televizním vysílačem. Nad vámi se po celou dobu tyčí pískovcoví velikáni, kteří si nijak nezadají se svými bratry z Českého ráje.

Až minete Křídelní stěnu (455 m n.m.), připravte se na předčasný vrchol cesty, důl pod Pravčickým kuželem, který obejdete rovněž po vrstevnici. Jestli se vám líbí obrázky ze zimního Wisconsinu, ušetřili jste a našli jste je právě tady. Všude kolem vás pískovcové homole pocukrované sněhem, hluboko pod vámi bezedná rokle. Nebojte se, ani v zimě není cesta nebezpečná a o exponovanější místo prakticky nezavadíte. Na konci dolu, až obejdete jeho poslední výčnělek, máte poprvé šanci spatřit mezi stromy Pravčickou bránu, která však z tohoto místa nepůsobí nijak monumentálním dojmem. Nenechte se odradit a pokračujte dál až k rozcestí pod Sokolím hnízdem. Tady už si vychutnáte Pravčickou bránu v celé její velikosti. Výška otvoru 21 metrů, rozpětí 30 metrů. Ono Sokolí hnízdo je restaurace romanticky přilepená na skalním ostrohu, v zimě bohužel zavřená. Naši předkové ještě mohli až na vrchol kamenného mostu, což ovšem mělo nepříznivý dopad na trvanlivost památky. V současné době je zpevněna pryskyřicovými injekcemi a pochopitelně nepřístupná.

Cestou do Hřenska (dále po červené) se zastavte v Jeskyni Českých bratří,ležící pár stovek metrů od rozcestí. V Hřensku jste za půl hodiny a nezkazí-li vám dojem tržiště plná sádrových trpaslíků a ostatních kýčů, určitě si uchováte vzpomínky na cestu z Mezní louky na Pravčickou bránu ve škatulce vyhrazené vzpomínkám příjemným.

Celková délka nenáročné trasy: 11km, zdoláte ji přibližně za čtyři hodiny, včetně fotografování a kochání se.
Karlos a Kačenka

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Naše šibenice 12 - Železný Brod
12. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...
Po stopách prehistorie
Cyklovýlet po stopách prehistorie od středověkého tvrziště ze 13. století, přes předvěkou dílnu na zpracování surového...
Meandry Moravy
Pomalu jsme pluli po proudu klidné řeky. Rozhlíželi jsme se okolo a prostě si jen tak užívali pohodové a nerušené...
Protržená přehrada
Jen deset měsíců stála na malé říčce v Jizerských horách přehrada, která nadlouho smutně poznamenala zdejší kraj.