Zimní toulky Děčínskem I. – Pravčická brána

Vydáte-li se na sever naší republiky, určitě nezapomeňte navštívit Pravčickou bránu. Když to neuděláte, budete v podobné situaci jako cizinec, který přijede do Prahy a nenavštíví Hradčany.

Na Pravčickou bránu, největší evropský pískovcový most, se nejčastěji vyráží z Hřenska, případně až z rozcestí Tři kameny ležícího asi dva kilometry nad městem. Tam vás doveze místní autobusová linka. Tahle cesta je nejkratší ale zdaleka ne nejhezčí. V podstatě se jedná o prostý výstup lesem. Jste-li romantičtěji založeni, vyjeďte zmíněným autobusem až na Mezní louku. Rozcestník najdete přímo uprostřed vsi. Vyberte si červenou značku a k Pravčické bráně se vydejte po naučné stezce česko-německého přátelství.

Nejprve je třeba získat trochu výšky, stoupání však netrvá dlouho a nemusíte se bát ani jeho příkrosti. Potom již cesta vede po vrstevnici a vy jste odměněni nádhernými výhledy na severní Čechy, dominuje kužel Růžové a Děčínský Sněžník, 722 metrů vysoká stolová hora. Za dobré viditelnosti dohlédnete až na Bukovou Horu s televizním vysílačem. Nad vámi se po celou dobu tyčí pískovcoví velikáni, kteří si nijak nezadají se svými bratry z Českého ráje.

Až minete Křídelní stěnu (455 m n.m.), připravte se na předčasný vrchol cesty, důl pod Pravčickým kuželem, který obejdete rovněž po vrstevnici. Jestli se vám líbí obrázky ze zimního Wisconsinu, ušetřili jste a našli jste je právě tady. Všude kolem vás pískovcové homole pocukrované sněhem, hluboko pod vámi bezedná rokle. Nebojte se, ani v zimě není cesta nebezpečná a o exponovanější místo prakticky nezavadíte. Na konci dolu, až obejdete jeho poslední výčnělek, máte poprvé šanci spatřit mezi stromy Pravčickou bránu, která však z tohoto místa nepůsobí nijak monumentálním dojmem. Nenechte se odradit a pokračujte dál až k rozcestí pod Sokolím hnízdem. Tady už si vychutnáte Pravčickou bránu v celé její velikosti. Výška otvoru 21 metrů, rozpětí 30 metrů. Ono Sokolí hnízdo je restaurace romanticky přilepená na skalním ostrohu, v zimě bohužel zavřená. Naši předkové ještě mohli až na vrchol kamenného mostu, což ovšem mělo nepříznivý dopad na trvanlivost památky. V současné době je zpevněna pryskyřicovými injekcemi a pochopitelně nepřístupná.

Cestou do Hřenska (dále po červené) se zastavte v Jeskyni Českých bratří,ležící pár stovek metrů od rozcestí. V Hřensku jste za půl hodiny a nezkazí-li vám dojem tržiště plná sádrových trpaslíků a ostatních kýčů, určitě si uchováte vzpomínky na cestu z Mezní louky na Pravčickou bránu ve škatulce vyhrazené vzpomínkám příjemným.

Celková délka nenáročné trasy: 11km, zdoláte ji přibližně za čtyři hodiny, včetně fotografování a kochání se.
Karlos a Kačenka

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Kostnice v Sedlci
Kosti a kostičky z tisíců zemřelých tvoří unikátní výzdobu hřbitovní kaple v Sedlci u Kutné Hory.
Kostra Hnáta na radnici
O jedné pověsti, díky níž prý město Havlíčkův Brod na Českomoravské vrchovině získalo jeden ze svých symbolů – lidskou...
V údolí Doubravy
Výlet údolím říčky Doubravy u Chotěboře, okolo skalních útvarů, které jsou opředeny nejrůznějšími pověstmi. Pár...
Na Plzeň do Amsterdamu
České pivo je známo po celém světě a tak není nic divného na tom, dát si ho třeba v holandském Amsterdamu. Pokud si ale...