Žampach

Vskutku stavební rarita - nejvyšší kamenný železniční viadukt ve střední Evropě vedený do oblouku. Poblíž městečko Jílové u Prahy s bohatou historií dolování zlata.

V rámci cesty podél břehu Sázavy vám nabízím další krátký výlet do blízkého okolí řeky, tentokrát k významné technické památce Posázaví a tou je kamenný železniční viadukt nad roklí Kocour v blízkosti osady Žampach.

Jako východisko cesty si můžete zvolit Jílové u Prahy nebo Kamenný Přívoz. Obě místa jsou dostupná jak vlakem tak i autobusem. Tentokrát to vezmeme z Kameňáku. Od železniční zastávky to máte 1,5km po Č (červené t.z.) k řece a dále 1,5km po Z nad jez u papíren. Ve středověku zde stávaly tzv. puchýrny, kde se drtila ruda s obsahem zlata. Od Kamenného přívozu vede podél Z na Žampach 1200m dlouhá, částečně zasypaná strouha z r. 1861, kterou se přiváděla voda pro pohon důlních strojů. Viadukt je od budov Žampachu - malovaný název na průčelí domu spolu s letopočtem 1905 - vzdálen asi 150m po úzké asfaltce.V mapě se o něm můžete dočíst, že se jedná o nejvyšší kamenný železniční viadukt ve střední Evropě, vedený do oblouku o poloměru 180m, což je stavební rarita. Klene se ve výšce 46m přes rokli Kocour. Sestává se ze sedmi oblouků o světlosti 12m, celková délka mostu je 110m. Datum dobudování nese hlavní kleňák jižního průčelí mostu - 1899.

V jeho blízkosti, ve svazích rokle Kocour, můžete ještě dnes zahlédnout několik otvorů do štol v podzemí. Jsou to pozůstatky po dolování zlata.Většina z nich byla zavalena při stavbě železnice a do těch pár co zbývá, nedoporučuji vstupovat. Zvětralá hornina je velmi nebezpečná! Možná, že zde, v blízkosti mostu, budete právě v okamžiku, kdy vysoko nad vámi projede Posázavský pacifik. Železniční most sám o sobě skýtá také neobvyklou vyhlídku do okolí Žampachu. Víceméně schůdná cestička nahoru k trati se nachází vlevo za viaduktem.

Po Ž to můžete vzít okolo Včelního Hrádku až k železniční stanici Jílové u Prahy. Od mostu počítám tak 3,5km. A nebo - což je bezesporu bohatší varianta cesty - jít po trase Ž a dále pak M do městečka Jílové u Prahy. To odhaduji na 4km. V Jílovém je řada zajímavých míst. Doporučuji návštěvu muzea v budově bývalé mincovny (Masarykovo náměstí 16, telefon 02/995 1736). Má několik stálých expozicí - zlato v Čechách, historie Dolního Posázaví a Povltaví, dějiny posázavského trampingu. Na nádvoří mincovny si můžete vyzkoušet rýžování zlata. Okolím města prochází naučná stezka Jílovské zlaté doly.

Z náměstí v Jílovém jezdí časté autobusové spoje, na vlak by jste museli 3,5km po Z přes Boží skálu a ves Borek, nebo 2km po silnici.

délka trasy - 7 až 11km
mapa KČT č. 40 1 : 50 000

Přeji vám šťastnou cestu.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Poprvé
Moje úplně první velká výprava bez starostlivého dohledu rodičů se uskutečnila již strašně dávno. Jejím cílem byla...
S mjučkem pod vodou podruhé a naposledy
O tom, jak pokračovaly mé pokusy s fotografováním pod vodní hladinou a o tom, jak jednoho krásného letního dne neslavně...
Noc v Pohádce
Ještě jednou se Moskyt pustil do pátrání po záhadách šumavské samoty, poznamenané temnou minulostí. Po zimě zase o...
Podivná věž hradu Zvíkova
Uprostřed komplexu Zvíkovského hradu stojí věž, která je záhadami přímo prorostlá. Mají všechna její tajemství...