Vánoce v podmořském ráji

Sharm El Sheikh Vám nabízí jedno z nejkrásnějších a nejslavnějších míst pro potápění. Naleznete zde bělavé písečné pláže s křišťálově čistou vodou, veliké korály, exotickou podvodní flóru či vzácné druhy tropických ryb. Přinášíme Vám nejen několik rad, jak se vybavit na potápění, ale také pár zkušeností jak pořídit krásné fotografie pod mořskou hladinou.
Vánoce v podmořském ráji
Vánoce v podmořském ráji
Vánoce v podmořském ráji
Vánoce v podmořském ráji
Vánoce v podmořském ráji
Vánoce v podmořském ráji
Vánoce v podmořském ráji
Vánoce v podmořském ráji
Vánoce v podmořském ráji

Historie

Původní rybářská osada se začala rozvíjet v 80-tých letech minulého století. Po navrácení Sinajského poloostrova pod egyptskou svrchovanost, v důsledku izraelsko-egyptských mírových dohod z Camp Davidu v roce 1978, začalo na jeho Korál nejjižnějším cípu vznikat moderní turistické centrum. Od druhé poloviny 80-tých let jsou v sousedství přírodní rezervace Ras Mohamed systematicky vytvářeny ideální podmínky pro turisty toužící obdivovat drsnou krásu zdejší přírody, ale zejména neopakovatelné bohatství podmořského života. Ve vzdálenosti několika desítek metrů od pláže se táhne skoro nepřetržitě v délce 80 km směrem do Arabského zálivu nádherný korálový útes. Jeho rozsah a bohatství snese srovnání s nejvyhlášenějšími potápěčskými lokalitami na světě. Mnohé hotely v lokalitách, jako Shark’s Bay a Ras Um Sid, mají přímý přístup k okraji korálového útesu a umožňují tak dokonce i velmi průměrným plavcům poznat bezprostředně alespoň s maskou a šnorchlem nepřeberné bohatství podmořského života.

Výbava

Doporučuji vhodnou obuv do vody. Brýle, šnorchl a ploutve si vyzkoušejte předem. Potápěč Pokud se potřebujete něčeho přidržet při focení, je vhodné mít rukavice. Kdo má rád teplíčko, může si vzít neoprén, který zároveň poskytuje ochranu proti medúzám a odřeninám od korálů. Na běžné prohlídky útesu nepotřebujete speciální potápěčskou výbavu, protože korály se nacházejí v hloubce do 1,5 m. Doporučuji pořídit si MemoFish Red Sea - katalog mořských živočichů (prodává se tam všude), v něm zjistíte, s čím se můžete potkat a co je nebezpečné.

Omezení

Jelikož se pohybujete v přírodní rezervaci, platí zde některá omezení a zákazy. Na korálový porost se nesmí sahat, šlapat, cokoliv ulamovat. Ryb a ostatních živočichů se také nedotýkejte, ani je nekrmte. Ostatně o
některé z nich se můžete velmi bolestivě poranit. Z Egypta se pod velkou pokutou nesmí z moře nic vyvážet – ani kamínky(!).

Technika

Při první návštěvě v Egyptě jsme používali jednoduchý fotoaparát na kinofilm Pouzdro s podvodním pouzdrem. Přímo na místě se dá pořídit v přepočtu přibližně za 500Kč. Každý den jsme nafocený film nechávali vyvolat a poučovali jsme se z chyb – prsty přes objektiv, zaostření, světlo atd.
Na druhou cestu jsme se vybavili kompaktním digitálem – Olympus MJU 410 (4 Mpix) s podvodním pouzdrem Olympus PT 016 s kvalitním sklem.
Je sice dražší, ale s plastovými „pytlíky“ máme špatné zkušenosti. Pořídíte je za několik stovek, ale hrozí „utopení“ drahého přístroje. Také deformace plastu pod vodou omezuje ovládání a některé „hloupé“ digitály zaostřují na plexisklo před objektivem.

Zkušenosti

Focení s digitálem bylo o něčem jiném. Okamžitá kontrola „úlovků“ je neocenitelná. Denně jsme nafotili až 300 fotek a z toho vždy zbylo tak kolem 30 dobrých. Neváhali jsme fotit „od pasu“, protože občas na displeji nebylo nic vidět. Koukáte skrz zamlžené brýle, na pouzdru se vám odráží slunce a odlesky hladiny. A displej taky není moc velký. Úplně se „ponořit“ do hledáčku také nejde, protože musíte neustále sledovat okolí – co kde plave, a zachovat bezpečnou vzdálenost od korálových útesů, zvláště při velkých vlnách.
Jedinou nevýhodu, kterou měl digitál, je zpoždění po zmáčknutí spouště. První den jsme měli samé rybí ocasy – ryby nepostojí.
Nejdůležitější ze všeho je světlo!!! Ryby Pokud je zataženo, nemá cenu vůbec fotit. Důležité je mít slunce „v zádech“, aby osvětlovalo snímaný prostor. Zároveň dávejte pozor na svůj vlastní stín. Hlouběji než 2 metry se nevyplatí fotit, protože snímky budou tmavé a bez jasných barev.
Je zbytečné pronásledovat nějakou pěknou rybu nebo hejno – na rozdíl od vás jsou ve svém živlu a stejně uplavou. Pokud ale počkáte a budete se pomalu houpat na hladině, připlavou ty nejzvědavější, které bývají nejhezčí – a je jich tam dost.
Blesk jsme někdy používali na temnější místa. Pokud máte možnost, udělejte dvě fotky - jednu s a druhou bez blesku, protože mnohdy jsou části v popředí „přepáleny“. Přídavné osvětlení je spíše pro potápěče než pro šnorchlování. Navíc máte „plné ruce“ a hlídat ještě další věci by už bylo náročné.

Nejdůležitější je vychutnávat si barevnost a pestrost podmořského tropického ráje. Volně splývat na hladině v hejnech exotických ryb, na pozadí pestře vykvetlých korálů se jen tak něco nevyrovná. Přeji mnoho kvalitních úlovků.

Rubrika: 

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Král Šumavy – zánik samoty Torfstich-Planie
Vracíme se po čase znovu ke slavnému pašerákovi a převaděči, přezdívanému v polovině minulého století Král Šumavy,...
Jeleni v Srní
Naše asi dvacetičlenná skupina pomalu následuje svého průvodce. Jdeme potichu a mlčky. Mlčí i okolní zasněžená krajina...
Štola svatého Jana Evangelisty
Jak v Lužických horách, náhodně sem zbloudilá noha Moskytů, vstoupila do nitra Křížové hory u Jiřetína pod Jedlovou,...
Veselý Kopec
Skanzen lidové architektury v přirozeném prostředí Českomoravské vysočiny.