Ubytování Mlýn

Zkušenosti z třídenního využívání pohostinnosti ubytovacího zařízení ve Velkých Losinách.

Na severu Olomouckého kraje leží městečko Velké Losiny. Je dnes známo především díky proslulým čarodějnických procesům ze 17. století, ale také jako termální lázně a místo, kde stojí naše jediná papírna, zabývající se výrobou luxusního ručního papíru. Pro milovníky přírody a zimních sportů pak mohou být Losiny vhodnou základnou pro horskou turistiku nebo lyžování. Hned za městem se totiž začínají k vyšším nadmořským výškám zvedat hory Hrubého Jeseníku.

Nedaleko losinského zámku Žerotínů ze 16. století, hned při hlavním silničním tahu městečkem se nachází areál Ubytování Mlýn, kde jsme se během svého pobytu v Jeseníku usídlili i my. Areál se skládá ze tří částí. První z nich tvoří autokemp, v němž je možné zaparkovat s vlastním přívěsem, karavanem, nebo si tu postavit stan. Ti kdo tu zaparkují mohou využívat sprchy, WC, pergolu, ohniště, ruské kuželky i elektrické přípojky. U autokempu jsou k dispozici chatky a přívěsy pro 4 osoby, vybavené vařičem i nádobím. Tento typ ubytování již poskytuje celkem pohodlné rekreování v uspokojujícím soukromí. Pro náročnější turisty jsou pak ve vlastní budově Mlýna připraveny velkoryse vybavené apartmány, poskytující komfort na úrovni plnohodnotného bytu. Tyto jednotky skrývají vlastní sociální zařízení (WC, sprchu nebo vanu), vybavenou kuchyňku i televizi. Apartmány mají kapacitu 3 – 6 osob a jedna noc tu člověka přijde přibližně na 300 Kč.

Jak jsme na vlastní kůži poznali, zařízení apartmánů je plně funkční, je tu čisto a útulně. Na dalším vylepšování ubytovacích podmínek se navíc stále pracuje. K příjemnému venkovnímu posezení za teplých letních večerů může ubytovaný návštěvník využít zastřešenou pergolu ve dvoře Mlýna, vybavenou grilem.

Snad jediným nedostatkem Ubytování Mlýn je trochu větší vzdálenost k restauračnímu zařízení. Naproti přes ulici sice funguje restaurace v hotelu „pro cizince“ Žerotín, ceny jsou zde však velmi nelidové a pokud nejste v hotelu ubytováni, připadáte si tu tak trochu jako nežádoucí vetřelec. Naopak chci návštěvníkům Velkých Losin a to i těm ubytovaným ve Mlýně doporučit restauraci Terasa, nacházející se poblíž Termálního koupaliště. Od Mlýna se tam dostanete příjemnou procházkou proti proudu potoka Losinky a věřte, že to stojí za to. Výborně tu vaří, speciálně mohu doporučit česnečku, a pivo Holba má také tu správnou teplotu. Od Mlýna na druhou stranu, jakoby na Šumperk, je coby kamenem dohodil zámek Velké Losiny. Právě tady probíhaly zmiňované procesy s čarodějnicemi a dnes je tu mimo jiné vystavena kopie knihy, v níž jsou tato „soudní“ jednání dopodrobna zaznamenána. Jistě rádi využijete i termální koupaliště s příznivými účinky na neduhy těla, které je otevřeno od května do září. Nezapomeňte navštívit také nedalekou papírnu. V rámci průvodcované prohlídky budete dopodrobna seznámeni s užívanou technologií výroby ručního papíru, určeného k reprezentačním a výtvarným účelům, ale spatříte i část vlastního rukodělného provozu.

Ubytování Mlýn je myslím vhodnou základnou pro poznávání Velkých Losin, jejich okolí i Hrubého Jeseníku. K úplné spokojenosti jistě přispěje i blízkost samoobsluhy a čerpací stanice. Příjemný pobyt a hezké zážitky!

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Klatovské sklepy
Tak jako pod Jihlavou či Znojmem, skrývá se i pod západočeskými Klatovy členité středověké podzemí. Některé jeho části...
S mjučkem pod vodou podruhé a naposledy
O tom, jak pokračovaly mé pokusy s fotografováním pod vodní hladinou a o tom, jak jednoho krásného letního dne neslavně...
Mraky
Jsou bílé, šedé i černé, k večeru se zabarvují do červena. Jen zřídkakdy je jich obloha zcela prostá. Plují nám nad...
Chmel - první díl
České chmelařství má dlouhou tradici a těší se světovému věhlasu. Chmel je surovina používaná zejména k výrobě piva a...