Trochu svérázné lukulské hody

Čtvercový dřevěný srub, uprostřed otevřené ohniště a na něm velký rozehřátý plát určený k přípravě nedostižných pochoutek. Kolem dokola rozestavěné stoly obklopené lavicemi a židlemi.

Hostinský, velký silný pán s čepičkou na hlavě přinese jídelní lístky a za chvíli se něžně zeptá: "Tak co si dáte mazánkové?" Za chvilku před vámi stojí objednaný nápoj a na plátu nad ohněm přibyde velký kus skvěle ochuceného masa, což oceníte později.

Protože všechno má svůj čas a maso potřebuje přípravu, začnete se rozhlížet kolem sebe. V každém rohu objevíte opravdu starodávné rozhlasové přijímače a stařičký televizor, myslím, že první typ, který se u nás prodával po zahájení vysílání. Vedle vstupních dveří visí dva páry předpotopních lyží a nad nimi brusle, které také hodně pamatují. Váš zájem probudí spousta dalších drobných věcí, dnes už nepoužívaných. Zamyslíte se nad jejich stářím, řemeslnou krásou, a zapomenete, že neustále polykáte sliny sbíhající se v ústech z té úžasné vůně kolem.

Potom se objeví oválný talíř s obrovským steakem,obloženým jemně strouhanou zeleninou, příbor s dřevěnými střenkami a samozřejmě ubrousek. Pokud už to tady znáte, víte, že na požádání dostanete sklenici s výtečným nakládaným česnekem. Musím podotknout, že k 300g steaku už není potřeba přílohu, ale kousku chleba namočenému ve šťávě z masa na plátu ohniště neodoláte. Pokud se vám to zdá málo, můžete přílohu mít a nebo steak šestisetgramový.

Když dojíte a dokážete ještě talíř pečlivě vytřít chlebem (vylízat by asi nebylo příliš společenské), vysloužíte si pochvalu: "To je krásná práce." Pan hostinský zdvihne váš čistý talíř, ukáže ho ostatním hostům a dodá: "Podívejte se mazánkové."

Pokud zatoužíte po podobném prožitku, nemusíte jezdit daleko. Srub stojí ve vesnici Klokočná a občerstení se jmenuje "U Koryta". Otevřeno je od středy do neděle. V pracovní dny od 17 hodin, v sobotu a neděli od 12 hodin. Místa je nutné si předem objednat na telefonu 323 641 247. Autobus pražské integrované dopravy č.393 jezdí ze Skalky sice spoře, ale Klokočná je vzdálená asi 3km od železniční zastávky Mnichovice a vlak na trati Praha - Benešov jezdí často. Zážitek z jídla je tedy možné spojit s příjemnou procházkou. Sváteční oblečení nechte doma, neboť co ve srubu příjemně voní , doma svléknete a hodíte okamžitě do pračky.

I když jsme všichni kolem stolu věděli, že přejídání vůbec neprospívá zdraví, shodli jsme se sborově: " Jednou za čas je to opravdu krásná práce."

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Tajemná místa Šumavy
Některé věci nebo děje nám někdy připadají nepochopitelné... Když se mne letos na jaře zeptal spolupracovník jestli...
Botanická zahrada Štramberk
Malebné historické městečko Štramberk je známé mnoha svými zajímavostmi a dominantami. Nad městem stojí hrad Štramberk...
Létající doktor z hor
V Krásné pod Jizerskými horami stojí dům s pozoruhodnou a trochu strašidelnou minulostí. Postavil si ho tu v 18....
Příběh Panenky Skákavé
Západočeská obec Skoky, původně sudetská vesnice Maria Stock se stala v 18. století vyhledávaným poutním místem. Ročně...