Tak trochu jinak ze Švédska - III

Další díl seriálu z MS 2002 v hokeji ve Švédsku.

Když v Jönköpingu prší

Říká se, že v mracích je ukryta půlka krásy světa. V momentě, kdy ale vše kolem vás obklopí neproniknutelná deka, z níž co chvíli deští, se ona krása stane setsakra relativním pojmem. Co dělat v takových chvílích tisíc kilometrů od domova? Tytam jsou časy, kdy jsme se na západě ukrývali pod střechy obchodních domů (a to nejen v dešti) a snili o tom, že jednou..., případně vybírali, co přivézt domů na kšeft. Jednak - doba se změnila a co se týká nakupování jsme na tom celkem dobře a za druhé, Švédsko není zdaleka tak bohaté jako třeba Německo. To je vidět i v regálech, navíc ceny se takřka rovnají našim. Myslím ale, že Švédům německá nadvýroba nechybí, působí dojmem mnohem méně zdegenerovaného národa.

Takže, co dělat, když prší? Můžete jít do muzea, je jich tu habaděj, do botanické zahrady nebo do restaurace. Tady už přepočet tak příznivě nevyznívá. Pivo vyjde, bratru, na stodvacet korun, jídlo od dvouset do třistapadesáti kaček. O něco levnější je pizza za stodvacet, lepší za stopadesát. Taky si můžete sednout do hotelové haly a probírat se propagačními materiály. Dozvíte se třeba, že hotel, kde bydlíte, je pojmenován po Johnu Bauerovi, což byl švédský ilustrátor pohádek, asi něco jako naši Lada nebo Pilař. Dozvěděl jsem se, že právě jeho trollové a princezny s švédským prckům líbili nejvíce. Bohužel jich nestačil nakreslit nijak moc. Poté, co se na umělecké škole seznámil se svoji nastávající, taktéž malířkou Ester, a poté, co se jim po svatbě narodil syn, vydali se parníkem po jezerech na cestu do Stockholmu, tuším. To byly synovi dva roky, Johnovi a Ester o něco víc než třicet. Bohužel, parník do Stockholmu nikdy nedorazil, za bouře klesl i s rodinou Bauerovou a s tovary z fabriky Huskvarna ke dnu. Prostě, nic netrvá věčně a měli bychom si uvědomit, že jsme tu jen na návštěvě.

Když prší, můžete se taky shánět po možnostech rybaření, pršet přece nebude věčně. Nic si nedělejte z toho, že jste nářadí nechali doma. V zemi, kde je tolik lesu a jezer, celkem logicky pořídíte prut s navijákem za pakatel. V našem případě jsme za grafitový třpytkařský prut Shimano a za druhotřídní naviják téže značky utratili pětset švédských, tedy asi sedmnáctset našich korun. Podobně "drahé" je i příslušenství. Jen výrobky firmy Rapalla stoji stejně jako u nás, prostě kvalita... Podobně snadno jako materiální zajištění jsme vyřešili i formální záležitosti. Povolenku na přilehlá jezera mít nepotřebujete, stejně jako nepotřebujete další náležitosti, které vyžaduje náš rybářský řád. Žádný podběrák, pean, míru, jdi a chytej si, jak umíš. No jo, tak teď ještě, aby přestalo pršet.

Do hokejové haly ale neprší, takže za dobu vzniku tohoto článku naši hokejisté stihli "naložit" Japoncům (5:3) a v zápase s Němci, ne nepodobném přestřelce dali devět gólů z dvanácti, z nichž dva byly, bohužel, vlastní. I tak to stačilo na vítězství 7:5. Milana Hniličku trápí abrupce kosti ukazováku. Česky to znamená, že se praštil do ruky. Krajánci vypadnuvší ze Stanley Cupu už nepřijedou, únava a tak, místo nich do Jönköpingu dorazil Ondřej Kratěna. Uvidíme, jak to půjde dál.

Karlos, Jönköping, v posledních třech dnech dubna 2002

Rubrika: 

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Po staletí byly chápány jako posvátné pohanské symboly a tím pádem stále přitahovaly svou tajemností pozornost.
Jeskyně Na Turoldu
Na sever od Mikulova, v Chráněné krajinné oblasti Pálava je možné během turistické sezóny navštívit pozoruhodnou a...
V údolí Doubravy
Výlet údolím říčky Doubravy u Chotěboře, okolo skalních útvarů, které jsou opředeny nejrůznějšími pověstmi. Pár...
Pod podí
Do Chorvatska k moři jezdí každoročně miliony cizinců. Láká je slunce a hlavně moře. Někdo se jen povaluje na pláži a...