Tak trochu jinak ze Švédska - II

Postřehy z dějiště MS 2002 v ledním hokeji, od momentálně zahraničního zpravodaje Moskyta.

Jaký je Jönköping...

Dva dny jsou dostatečně dlouhá doba k tomu, aby se člověk rozkoukal v novém prostředí. Takže je na čase, abych vám vylíčil, jak vypadá Jönköping.

Je nízký, nevybavuji si, ze bych někde zahlédl stavbu vyšší než čtyř-, možná pětipodlažní dům. Je prostorný, což bude platit zřejmě o celém Švédsku, vypadá, že místa mají dost. Sousedí s Huskvarnou, vlastně, možná, že je to jeho součást. Je vám Huskvarna povědomá? To dělají ty motorové pily a ostatní nářadí, které prorostly celým světem. Obě města se rozprostírají na břehu obrovského jezera Vattern. A aby vody nebylo málo, další dvě menší jezera, Munksjon a Rocksjon, jsou uprostřed města. Ve všech jezerech je povolen rybolov, což je důvod ke vzteku sama na sebe, proč jsem si, já pitomec, nevzal aspoň jeden prut?!

Jönköping je také pohodový a plný květin, těmi jsou posázeny i svahy podél dálnice. Auta staví na přechodu, nikoho ani nenapadne, že by mohl jet rychleji než padesát, všichni se usmívají, nikdo nemá problém. Takže vlastně jedině dva, zatím zjištěné, kazy, nepočítám-li slepenec hypermarketu podobný tomu v Průhonicích nebo na Černém Mostě, se skrývají pod rouškou páteční (a možná i jiné) noci. V té totiž zjistíte, že chcete-li v půl dvanácté zasytit svoje hladové já, nezbude vám než vzít zavděk McDonaldem. Už tak hrůzná představa je záhy umocněna atmosférou uvnitř podniku. Tam totiž posedává padesátka mládeže obého pohlaví ve věku asi čtrnácti let a všude kolem je neskutečný bordel... Myslím, že i Španělům by činilo jisté obtíže takový svinčík vytvořit. A protože je pátek, dost obtížně se shání místo v těch dvou podnicích, které jsou ve městě otevřené a ve kterých jste si chtěli dát před spaním pivo. Aspoň ušetříte čtyřicet korun. Švédských, pochopitelně.

Naši zlatí hoši si bez problému poradili se Švýcary, Jarda Jágr toho moc nenabruslil, i tak nahrál na gól Hlinkovi, další dva kusy přidal Viktor Ujčík, trefili se i Kaberle, ten jako první, a Procházka jako poslední. Hnilda chytal jak bůh, nikdo se nezranil, za příštího soupeře nám los přisoudil slabé Japonce, takže pohoda.

Karlos, Jönköping 26. dubna v noci

Rubrika: 

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Billy Broches
Při těžbě dřeva byl 17. února 2014 poničen brdský camp Zlaté dno. Na stránkách Dějin trampingu od Boba Hurikána se...
Podzemní továrna Rabštejn
Nedaleko Českého Švýcarska je dodnes možné vidět, jak se v pískovcích nad říčkou Kamenicí nacisté usilovně před...
PF 2016
Starý rok je pryč a nový nás čeká. Jaký asi bude? Svět kolem nás je plný nejistot, neklidu a obav. Náš Geograficko...
Poklady České země II - Vltavín
O záhadných zelených vrásčitých kamenech z jiných světů. Mají barvu láhve od piva, dolíčky jak po neštovicích a...