Svatojánské Proudy - vyhlídky Smetanova a Máj

Nahlédnutí z výšky do kaňonu řeky Vltavy - Svatojánských proudů.

Pikovice - Medník - Třebsín - Smetanova vyhlídka - vyhlídka Máj - Teletín - Slapská přehrada - Třebenice

Rád bych vám doplnil již dříve popsanou cestu po levém břehu řeky Vltavy v oblasti Štěchovické přehrady o dvě krásné vyhlídky do této lokality. Jedná se o Smetanovu vyhlídku z vrchu Kletecko a vyhlídku Máj z vrcholu skaliska „U Mařenky". Obě se nacházejí v blízkosti žluté turist. značky (dále jen Ž. ) z Třebsína do Teletína.

Jako spojení do výchozího bodu mohu pro zdatné chodce doporučit vlak Praha -Vršovice - Petrov u Prahy. Ti méně zdatní mohou využít některý spoj autobusu přes Hradištko do Třebsína. Rozdíl činí asi 7km. K cestě samé. Já volím vlak. Vystupuji v Petrově u Prahy alias Pikovicích. Po
Z. stoupám přes Medník okolo Chlumu do vsi Třebsín. Dál po
Ž. přes silnici. 150m za ní nad chatovou osadou než cesta začne klesat, je nutné dát pozor. Ke Smetanově vyhlídce totiž značená cesta nevede! Proč? To opravdu nevím. Kudy tedy? Po pravé straně vidíte polní cestu vedoucí k asi 100m vzdáleným chatkám na vrchu Kletecko. Podél chatek se držíte vpravo. Je dobré se někoho zeptat. Pěšina k vyhlídce je asi po 30-ti m vlevo od cesty a vede mezi chatky. Nedejte se tím zmást, vyhlídka je veřejně přístupná. Tvoří ji vybetonovaný blok se zábradlím vysoko nad hladinou Vltavy. Před očima máte výhled od Štěchovické přehrady až po Ztracenku s Mravenčí skálou poblíž. Domnívám se, že ten pohled stojí za to. Dobré - ale to není vše, co vám dnešní den, pokud se vydaří, může nabídnout.

Vracíte se zpět na Ž.Ta prudce klesá k potoku a od něj stejně tak prudce stoupá k chatové osadě nad Svatojánskými proudy. Skoro kilometr nudných chatek střídá příjemná cesta bučinami. Pro zdatné turisty, s citem pro orientaci v mapě, to doporučuji vzít naslepo.  Těsně před vyjitím z lesa na vrcholu stoupání odbočíte vpravo do lesa až ke skalnatému srázu nad řekou - vzdálený asi tak 100m. Dál pokračujete vlevo po úzké pěšině po hraně srázu s občasnými výhledy na řeku. Po 250m se tak dostanete přímo pod vyhlídku Máj. Ta je značena odbočkou ze Ž. Ti pohodlnější jistě zvolí cestu po Ž. a před silnicí se dají vpravo na odbočku k vyhlídce. Ta je necelý 1km vzdálená. Odtud vás čeká, zvláště v období pestrobarevného podzimu, nevšední podívaná. Jste na vrcholu skal „U Mařenky" a hluboko pod vámi asi 3,5km toku řeky. Jako malé tečky vidíte lidi na cestě po jejím břehu nebo na loďkách. Neodoláte je pozdravit hlasitým pokřikem - a oni to opětují. Sedíte na kamenech a necháváte čas plynout....... Slunce už je nízko, čas návratu. Nechce se mi, ale musím.

Tak tedy buď na nějaký bus do blízkého Teletína - no nevím, zda jede. Jistější je pokračovat po Ž. přes ves a podél potoka dolů na dohled k řece. Je tam hezký plácek na břehu mezi skalami. Dále pak nahoru podél Třeblové na křižovatku s M. Po ní jsou to ke Slapské přehradě asi 3km z kopce. Za hrází jsou Třebenice a v nich zastávka autobusu - například do Prahy.

Významná místa:
  - Medník
- Smetanova vyhlídka
- vyhlídka Máj

délka trasy - max. 20 km
- možno zkrátit dle spoje autobusu

mapa KČT č. 38 1:50 000

Další články na podobné téma: 

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Král Šumavy – Kanálem cestou necestou
Již potřetí se v novém článku vracíme k pašerákovi a převaděči, který si za své působení na státní hranici vysloužil...
Naše šibenice 7 - Co zbylo
7. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...
Filmová besídka Moskyta 2014
Pozvánka na mimořádnou akci Geograficko badatelského magazínu. Leden je pro nějaké větší terénní pátrací výpravy po...
Generál B.Z.A. Jerry Packard
Vydali jsme se do lesa skřípnutého mezi Berounkou a strakonickou dálnicí, abychom tu zavzpomínali na první trampy a...