Svatojánské proudy

Procházka na místa, kudy kráčela historie českého trampingu - osada Ztracenka v klínu skal řeky Vltavy.

Štěchovice - osada Ztracenka - Bílá skála - Třebenice - Slapská přehrada - Homole - Štěchovice

Výchozím bodem jsou Štěchovice , kam se dostanete spoji ČSAD. Od mostu přes řeku se vydáte po M. (rozuměj modré turist. značce - atd. v textu). Zajímavé je překročení dvou rour sloužících k přečerpávání vody z a do nádrže na vrchu Homole. Za křižovatkou cest pokračujete po Z. Ta již po 300m začne kopírovat levý břeh Vltavy. Před váma se začnou objevovat úchvatné scenérie skalnatého vltavského kaňonu. Na pravém břehu se nachází chráněné území Kobylí dráha s vyhlídkou Kletecko (Smetanova vyhlídka).

Po 3km od přehrady přicházíte k legendě českého trampingu - osadě Ztracence. V roce 1919 znamenala počátek trampského hnutí u nás. Najdete zde osadní klubovnu, ohniště, stožár na vlajku, dřevěné molo. I když čas mnohé smazal, těm kdo někdy něco slyšeli o "osadě s pootočeným N ve znaku" se možná na chvíli vrátí zpět. Poblíž je známá "Mravenčí skála plná našich jmen....." (Jan Nedvěd) s totemem střežícím řeku. Dodržte, prosím, zákaz vstupu. Z. dál sleduje levý břeh řeky. Po 2km od Ztracenky dohlédnete až na vyhlídku Máj, položenou vysoko nad váma na hřebenu skalní stěny "U Mařenky". Ta tvoří dominantu skalnatého kaňonu Vltavy. Představa Svatojánských proudů, tak jak je příroda v minulosti vytvořila, je sice lákavá, ale stejně tak mrazivá. Staří voraři, dopravující tehdá po řece Vltavě dřevo od Šumavy ku Praze, by mohli vyprávět.

Cestou dál procházíte dvěma skalními tunely nitrem Bílých skal. Objevují se první sruby a chatky Třebenic. Na pravém břehu je poslední až 1km dlouhé skalisko. Před váma je Slapská přehrada. Na skalisku pod hrází je socha sv. Jana Nepomuckého. Na památku mnoha utonulým ji v těchto místech nechal roku 1772 postavit strahovský opat. Z. odbočuje do vsi na křižovatku s M. Zde můžete cestu skončit a nasednout do autobusu ČSAD.

Ti kdo se chtějí vrátit do Štěchovic půjdou dál po M. Ta prochází mezi domky, opouští kaňon řeky a stoupá na hřeben. Cesta jde lesem kolem Severní varty až pod vrch Homole. Dál pokračujete po Č. Ta přechází Homoly a okolo přečerpávací nádrže elektrárny přehrady cesta klesá do Štěchovic. Odtamtud vás odveze autobus ČSAD.

Jako dobrý tip doporučuji si Štěchovickou přehradu projet po vodě - třeba i na pramici. Tak máte možnost si prohlédnout i pravý břeh řeky. Je možné, že i v letošní sezóně bude v provozu linka parníku Praha - Slapská přehrada.

Významná místa
- vodní nádrž Štěchovice
- osada Ztracenka
- Slapská přehrada

délka trasy - okružní - 16 km
- podél řeky od přehrady k přehradě - 10km

mapa KČT č. 38 1:50 000

Další články na podobné téma: 

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Pour Féliciter 2019
V roce 2018 Moskyt a především jeho internetový magazín tak trochu hibernoval. Moc toho nepředvedl a projekty, které...
Příběh Panenky Skákavé
Západočeská obec Skoky, původně sudetská vesnice Maria Stock se stala v 18. století vyhledávaným poutním místem. Ročně...
Naše šibenice 3 - Cesta na smrt
3. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...
Žižkův dub
Památné stromy jsou jedinými živými pamětníky dob tak dávných, že už o nich nevíme téměř nic. Stovky let dějin kolem...