Soutěž 100 jarních piv
V prvním ročníku v roce 2007 nebylo žádné omezení, účastníkům stačilo vypít 100 různých piv. Druhý ročník byl omezen jen na česká piva a rok na to na české ležáky a speciály. V roce 2010 se pila česká světlá piva. A tento rok je to ještě mnohem těžší.
100 jarních českých polotmavých a tmavých piv
Této soutěže jsem se zatím nikdy neúčastnil, ale tentokrát se o to také pokusím. Nevím, zda se mi to vůbec podaří, protože sehnat takové množství polotmavých a tmavých piv bude velký problém. V každém případě si rozšířím obzor v pivní rozmanitosti, kterou české pivovarnictví nabízí. Myslím, že už je pryč doba, kdy se ve všech hospodách točily jen dvě nebo tři značky piva. Vzniká mnoho nových malých pivovarů a v nich velmi zajímavá piva, tak proč je neochutnat.
21. března 2011
Již několik dní jsem procházel různé obchody a sháněl černá piva. Žádná sláva to nebyla, ale něco jsem ulovil. Jak přibývaly lahve připravené ke konzumaci, nemohl jsem se dočkat, až budu moct začít. Dnes už můžu, tak do toho.
První jarní a zároveň první soutěžní den jsem zahájil přímo v Pivovarském klubu, tam kde soutěž vznikla. Černé tady bylo pouze jedno a tak jsem za krásného slunného počasí vyrazil ještě do dalších hospod. Během krátké procházky jsem navštívil Novoměstský pivovar a Pivovarský dům. Všude jsem dal po jednom tmavém. Začátek byl úspěšný, ale tak lehké už to asi dále nebude.
- Pivovar Havlíčkův Brod - Rebel tmavý ležák
- Novoměstský pivovar - Novoměstský kvasnicový ležák tmavý
- Pivovarský Dům - Tmavý nefiltrovaný Štěpán
Dále zapíšu už svou domácí zásobičku, kterou budu postupně konzumovat.
- Bernard - Jantarový ležák
- Bernard – Černý ležák
- Bernard – S čistou hlavou švestka
- Master – Polotmavý ležák 13°
- Master – Tmavý 18°
- Primátor – Stout
- Staropramen – Černý ležák
- Samson – Černý
- Svijany – Svijanská Kněžna 13°
- Krušovice – Černé
- Budvar – Tmavý ležák
- Kozel – Černý
- Bohemia Regent – Tmavý ležák
- Platan – Protivínský granát, polotmavý ležák
22. března
Dnes jsem se zúčastnil pravidelného Klubového setkání v Pivovarském klubu. Své portfolio nám zde představili zástupci Pivovaru Poutník v Pelhřimově. S pohledu soutěže je škoda, že v Pelhřimově nevaří žádné černé, ale jejich dvanáctka byla výborná. Přesto se mi podařilo získat další tři stupínky ke stovce.
- Pivovar Nymburk – Postřižinské pivo – tmavý ležák
- Primátor – English Ale Pale – svrchně kvašený polotmavý ležák anglického typu
- Lobkowicz Vysoký Chlumec – Démon – polotmavý ležák
29.března
Po několika pracovních dnech jsem využil chvíle volna a krásné počasí a vydal se za dalšími úlovky. První cesta vedla na pražské Jižní město, kde se mezi paneláky skrývá restaurační Jihoměstský pivovar. Pravděpodobně v bývalé kotelně se nachází zajímavý sál s mnoha místy u dřevěných stolů. V potemnělé atmosféře jsem si sednul kousek od kotlů na vaření piva a ochutnal místí produkty. Byl jsem příjemně překvapen, protože tu měli hned 4 vhodné kanditáty do soutěže.
- Jihoměstý pivavar – Jihoměšťan 11° – polotmavý ležák
- Jihoměstský pivovar – Tmavá 14°
- Jihoměstský pivovar – Bock 16°
- Jihoměstský pivovar – Salvator Doppel Bock 19°
Tento úspěšný lov jsem zakončil v Pivovarském klubu, kde se mi podařilo přidat ještě dva kousky.
- Pivavar Strakonice – Dudák – Tmavý ležák
- Pivovar Broumov – Olivětínský opat – Tmavý pepřový speciál
30.března
Dnes jsem se při nutné cestě do tété části Prahy zastavil na Strahově a ochutnal co sládek v Kláštením pivovaru uvařil. K méme příjemnému překvapení jsem zjistil, že tady až na vyjímky vaří jen tmavá a polotmavá piva.
- Klášterní pivovar Strahov - Sv. Norbert jantarový
- Klášterní pivovar Strahov - Sv. Norbert tmavý
- Klášterní pivovar Strahov - Sv. Norbert Masopustní
- Klášterní pivovar Strahov - Sv. Norbert IPA
11. dubna
Tak jsem se na několik dní odmlčel se psaním, ale nelenil jsem a přidal další bodíky a posunul se dále ke stovce. Nejdřív mě překvapil kolega, který mi někde koupil láhev Bakaláře.
V zápětí jsem vyrazil do Pivovarského klubu, kde jsme měli s Moskytem pravidelné setkání nad sklenicí piva. Na čepu tu měli dvě piva, vhodná do soutěže. Aby toho nebylo tak málo, přidal jsem ještě dvě lahvové a samozřejmě ochutnal Křižíkovu 17°, která sice do soutěže nepatří, ale nemohl jsem si ji nechat ujít.
- Císařský pivovar Rakovník - Bakalář 555, Double Bock
- Pivovar Rychnov nad Kněžnou – Habrovák 15°, jantarový speciál
- Pivovar Žatec – Žatec prémium tmavé
- Pivovar Vratislavice – Konrád ESO, polotmavý ležák
- Pivovar Rohozec – Skalák, tmavé speciální pivo 13°
13. dubna
Počasí nebylo moc příjemné, tak jsem přímo z práce zamířil do restaurace Zlý časy. Tady mají na pípě 24 piv, tak snad tmavého něco ochutnám. Nakonec jsem v příjemné atmosféře ochutnal 6 vzorečků a do připraveného baťohu v sousedním Pivkupectví naskládal několik lahví.
- Městský Podorlický pivovar – Rychnovský kaštan, polotmavý ležák
- Pivovar Rambousek – Rambousek kaštanomedový, polotmavý speciál
- Třebonický rukodělný pivovar – Geronimo, polotmavý rýžový speciál
- Minipivovar Labuť Litoměřice – Polotmavý ležák
- Malostránský pivovar Velké Meziříčí - Harach tmavý ležák
- Pivovarský dvůr Chýně – Nuselská bledá tvář, IPA
- Chodovar – Zámecké černé
- Tambor – královédvorský tmavý speciál
- Pivovar Chotěboř – černé prémium
- Pivovar Chotěboř – karamelový speciál
- Ferdinand – 7 kulí, polotmavý speciál
- Pivovar Pernštejn – Tmavý ležák
- Staňkův Rukodělný Pivovar Třebonice – Divá Bára, tmavý speciál
- Pivovar Nová Paka – Novopacké pivo, tmavý speciál
14. dubna
Dnes začala výstava Lodě na vodě a tak jsem také zašel prohlédnout si nová plavidla. A když už jsem byl v centru Prahy, namířil jsem do světoznámého pivovaru U Fleků. Naposledy jsem zde byl někdy v 80. letech minulého století. Tehdy pivo stálo asi 4 koruny a nějaké haléře navrch. Každé pivo se platilo zvlášť a když host nezaplatil 5 korun, další už nedostal. Vsupoval jsem tedy s jistou obavou, ale personál byl ochotný, nebyl žádný problém a pivo bylo dobré. Jen ta cena není pro našince, 59 korun za 0,4 l je dosela dost. Asi sem zase dalších 30 let nepůjdu, bodík ale mám, padesátý.
- Pivovar a restaurace U Fleků –Flekovský ležák 13°
15. dubna
O víkendu jsme měli cestu na Moravu. První zastávku byla ve Veverské Bítýšce v kulturní technické památce Jarošův Mlýn. O tom se ještě zmíním v samostatném článku, ale důležité je, že tady nabízejí pivo ze Sentického pivovaru. Zakoupi jsem celé portfólio, i když jen jedno se do soutěže hodí.
Ve firemní prodejně pivovaru Černá hora ve Slavkově u Brna jsem doplnil zásobu o jejich piva.
Víkendový lov jsem zakončil v prodejně potravin, kde jsem našel několik celkem běžných piv, ale zatím mi ve zbírce chyběly.
- Pivovar Černá hora – Black Hill, spesiální řezané pivo ochucené
- Pivovar Černá hora – Forman polotmavý, nealkoholické
- Pivovar Černá hora – Granát, tmavý ležák
- Pivovar Černá hora – Kern, polotmavé výčepní
- Pivovar Pardubice - Pardubický Porter, 19° originální tmavé pivo
- Staropramen – Granát, ležák polotmavý
- Radegast – polotmavé nealkoholické
- Pivo Kvasar – Sentický Kvasar medové pivo
- Bernard – S čístou hlavou, jantar
- Primátor – Double 24%
20. dubna
Jako asistent fotografa jsem měl možnost strávit den v centru chmelařství v Žatci. Pan fotograf potřeboval pořídit obrázky chmelnic, chmelařství a pivovarnictví. Ideální možnost jak získat další bodíky.
Chrám Chmele a Piva, tak jsem jmenuje projekt, který přináší poučení i zábavu pro všechny věkové kategorie, pivní znalce, konzumenty piva i abstinenty. Jako první jsem navštívili Chmelařské muzeum, které se nachází v budově bývalého skladu a balírny chmele. Na největší výstavní polše svého druhu na světě se dozvíte vše o historii chmelařství od středověku až po součastnost.
V polední pauze jsem pochopitelně museli navštívit restaurační minipivovar U orloje. Celkem chutně jsem poobědvali a okusili dvě piva z místní produkce. Jedno bylo tmavé, tak další bod je doma.
Chmelový orloj, který se naschází v těsném sousedství restaurace je další světový unikát. Představuje alegorii života konzumenta piva. Kdo pije střídmě, dostane se do pivního ráje, kdo pije moc přijde do pivního pekla. Na orloji jsem si prohlédli nezvyklé představení, které se odehrává každou hodinu a vyrazili na Chmelvý maják.
Věž vysoká asi 40 metrů je dominantou celého chmelařského areálu. Na vrchol se dá vystoupit po chodišti, nebo vyjet výtahem. Ale není to obyčejný výtah, po cestě vám bude promítnuta 3D projekce, která bude simulovat nejen průlet nad městem Žatec.
V místní pivovaru jsem zakoupil několik lahví piva a pak už následovalo focení na chmelnici. Tam už se žádné pivo netočilo, ale krásné jarní počasí mělo své kouzlo a já byl rád, že si toho můžu užít.
- Restaurant a pivovar U orloje – Chrámovíé tmavé
- Pivovar Žatec – Strong, speciální pivo polotmavé
- Pivovar Žatec – Xantho, speciální pivo polotmavé
- Pivovar Protivín – Merlin černý
21. dubna
Je to právě měsíc od začátku soutěže a v tuto chvíli mám zatím zdoláno 65 piv. Není to málo, ale do cíle soutěže je ještě daleko. S přibývajícími čárkami ubývá piv, která jsem ještě neměl a která jsou pro mě dostupná. Poslední 20 či 10 bodíků bude asi nejtěžších.
Nechal jsem se přemluvit, že zajdeme něco ochutnat do Zlých časů. Přesto, že tady mají 24 píp a z nich tečou piva malých pivovarů, zjistil jsem, že těch co jsem ještě neměl, je málo. Přesto se něco nového našlo.
- Třebonický rukodělný pivovar – Eržika, tmavý speciál
- Pardubický pivovar – Granát, tmavý speciál
- Minipivovar Labuť Litoměřice – Tmavý ležák
26. dubna
Dnes jsem zamířil do restaurace Pivovarský klub, vyhlašovatele soutěže, na pravidelný Klubový večer. Na programu bylo setkání s pivovarskou osobností paní Ing. Gabrielou Basařovou. Tato dáma jako jedna z prvních, ne-li vůbec první, vstoupila významným způsobem do kdysi výhradně mužského světa. Pracovala nejen v Plzeňském Prazdroji, ale od roku 1982 působila především jako profesorka na VŠCHT, kde odchovala velké množství významných pivovarníků současnosti. V příjemné atmosféře jsem získal i nějaké body do soutěže.
- Městský pivovar v Poličce – Eliška 13°, tmavý speciál
- Broumov Olivětínský Opat – švestkový speciál
- Pivovar Herold – Granát, polotmavý speciál
2. května
Pravidelná porada členů Moskyta v Pivovarském klubu byla vhodná k získání dalších piv. Při tom, jak jsme plánovali další badatelské akce, jsem ochutnal několik lahváčů.
- Císařský pivovar Rakovník – Bakalář, tmavý ležák
- Broumov Olivětínský Opat – Tmavý speciál 13°
- Želivský klášterní pivovar – Magni, Klášterní borůvkové pivo
- Měšťanský pivovar Strakonice – Klostermann, polotmavý ležák
- Herold Březnice - Black, tmavý speciál
16. května
V květnu bývá každoročně v pražských Letňanech Český pivní festival. Na této akci je možné podle organizátora ochutnat více než 70 značek českého piva. Těšil jsem se, že se mi podaří získat nějaké bodíky a hned první volné odpoledne vyrazil. Ale zase tak velká sláva to nebyla. Prošel jsem všechny stany a ochutnal jen pět soutěžních vzorečků. Víc tmavých a polotmavých piv, které ještě nemám, tady nebylo. Budu muset přijít ještě jednou, protože ve stanu Pivní rozmanitosti se piva točí. Snad bude příště i něco jiného.
- Kocour Varnsdorf – tmavý ležák
- Litovel – tmavý ležák
- Císařský pivovar Rakovník – Bakalář, polotmavý ležák 11°
- Primátor – polotmavý ležák 13°
- Janáček – Kounic, polotmavý ležák
23. května
Dnešní druhou návštěvu Českého pivního festivalu jsem pro jistotu začal v Pivovarském Klubu. Čepovali tady jedno černé, tak jsem zašel. Co kdyby v Letňanech nic nebylo.
- Minipivovar Valášek, Vsetín – tmavý ležák
Na výstavišti jsem hned zamířil do stanu Pivní rozmanitosti, jinam to nemá smysl. U vchodu jsem zjistil, že nadarmo jsem sem nešel. Mají tři piva, která jsem ještě nechutnal. Tak s chutí do toho, i když u některých vzorečků to byla spíše oběť, než chuťový zážitek. Kdybych nepotřeboval každý bod, asi bych některé vynechal.
- Holba – Šerák polotmavý
- Starokladenský pivovar – Kapučíno
- Broumov Olivětínský Opat – Čokoláda
25. května
Dnes jsem udělal ještě jeden pokus na získání nějakých bodíků na výstavišti v Letňanech, kde probíhá Český pivní festival. Zamířil jsem přímo ke stanu Pivní rozmanitosti a v nabízeném sortimentu pátral po něčem českém, tmavém, co ještě nemám. Jedno takové pivo se tu našlo, tak hurá. Nastal, ale další problém, kde sehnat 1 tolar za zaplacení. Všechna piva i jídlo se tady platí pivními tolary, které si nejdříve musíte vyměnit. Minimální počet, kolik si jich můžete koupit je 5. Jeden prostě nekopíte. A já jich víc než jeden nechtěl, žádná další piva vhodná do soutěže tu nejsou a nemám zrovna moc času, abych tady vysedával. Ke všemu ještě sám. Po několik marných pokusech u obsluhy, jsem zamířil ke stolu, kde sedělo několik pivařů. Od nich se mi podařilo jeden tolar získat a ochutnat další pivo na cestě ke stovce.
- Chýně - Dvorní ležák, polotmavý
26. května
S přibývajícími bodíky je čím dál tím těžší najít nějaké vhodné tmavé nebo polotmavé pivo. Začínám spíše paběrkovat a přemýšlím kam vyrazit. Když jsem hned na začátku soutěže byl v Pivovarském domě, zapomněl jsem na jednu místní specialitu. Musím tam tedy ještě jednou.
- Pivovarský dům – Kávové
27. května
Při cestě z práce jsem zamířil do pro mne zatím neznámé restaurace Kulový blesk. Uprostřed domovních bloků, na nejrušnější pražské ulici, se skrývá zajímavá hospoda zapojená do Aliance P.I.V. Točí tady asi na 10 pípách piva od malých a středních pivovarů, které se neustále mění. V této nabídce se mi podařilo najít dva kousky, které ještě nemám.
- U Rybiček – Speciál ALE
- Matuška – IPA Raptor
31. května
Do Kulového blesku jsem zašel ještě jednou, ale tentokrát jsem ochutnal už jen jedno.
- Vyškov – Jubiler 16 °
A protože se mi jen jeden úlovek zdál málo, pokračoval jsem do dalších hospod. Nejdřív do známého restauračního pivovaru U Medvídků. Turisté ještě nedorazili a tak jsem v téměř prázdném sále hned vedle varny ochutnal místní polotmavé pivo.
- U Medvídků – Old Gott barique
No a nakonec jsem zavítal do „domovské“ restaurace Pivovarský klub, kde celá tato soutěž vznikla, abych zakončil dnešní putování. Byl jsem příjemně potěšen, protože na čepu byla dvě černá piva. Tím jsem se přehoupnul do poslední desítky a doufám, že se mi podaří dorazit až do cíle. Ještě několik takových úspěšných dnů a bude to hotovo, ale je to stále těžší a těžší.
- Valašský pivovar v Kozlovicích – Kozlovjan, polotmavý nakouřený speciál
- Kout na Šumavě – Koutská 14°, tmavý speciál
3. června
Krásný téměř letní den lákal k výletu, naplánoval jsem tedy cestu za poznáním na hrad Křivoklát. Na téměř liduprázdném hradě jsme si užili prohlídku, podívali se po okolí a pak už nic nebránilo návštěvě pivovaru v Berouně. Po cestě jsme se ještě zastavili v zámku Nižbor, kde je expozice keltské kultury. Mimo dvou dam v pokladě tady nebyl vůbec nikdo a tak jsme si celý zámek i s expozicí prohlédly v naprostém klidu.
Berounský pivovar je ukryt na místě, kde by podobné zařízení nikdo nehledal. Klasický socialistický tovární dvůr, kolem staré haly, šrot, stará auta a vojenská technika. Uprostřed toho všeho je jedna budova, která se těm ostatním už na první pohled nepodobá. Tou budovou je restaurační pivovar Berounský medvěd. Ve stylovém prostředí v mnohém připomínající staré časy, které nezapře svůj industriální původ, točí několik druhů piv. Do soutěže jsem tu získal hned tři bodíky.
- Berounský Medvěd – Berounský Medvěd tmavý 13°
- Berounský Medvěd – Klepáček, polotmavý speciál 14°
- Berounský Medvěd – Grizzly 18°
Potěšen tímto úspěchem jsem namířil naše vozidlo do dalšího restauračního pivovaru. První český restaurační minipivovar Pivovarský dvůr leží nedaleko Prahy a nabízí mnoho různých piv. Momentálně měli v nabídce tři tmavá a polotmavá piva a tak jsem dnešní lov zakončil dalším úspěchem.
- Pivovarský Dvůr Chýně – Vídeňská 14°
- Pivovarský Dvůr Chýně – Zázvorové pivo polotmavé
- Pivovarský Dvůr Chýně – tmavý speciál 14°
8. června
Potřeboval jsem koupit nějaká zajímavá piva jako dárek a tak jsem zamířil do Pivkupectví do pražských Nuslí. Vybral jsem, co jsem potřeboval a pro jistotu ještě prohledal regály. A je to tady, mám 100 jarních piv! V regálu jsem totiž našel několik zajímavých lahví.
- Vyškov – Řezák, polotmavý ležák 11°
- Nymburk – Něžný Barbar, Postřižinský polotmavý speciál
- Vyškov – Havran, tmavý ležák
- Matuška Broumy – Černá raketa, IPA
Takže jsem vlastně u konce, za období jara jsem vypil a hlavně sehnal 100 českých tmavých a polotmavých piv. Na začátku soutěže jsem vůbec netušil, zda se mi to vůbec podaří. Nyní už vím, že to jde zvládnout. Ale hlavně jsem se seznámil s mnoha pivovary a pivy, které jsem vůbec neznal, nebo jsem je zatím neochutnal.
Také jsem si v praxi ověřil, že pivní rozmanitost se v našich zemích neustále rozšiřuje. Přibývá lidí, kteří rádi ochutnají něco nového a nejsou v zajetí jen toho svého průmyslového moku. Na trhu jsou piva, která by ještě před několika lety asi nikdo nepil, protože se v ničem nepodobají zajetým českým ležákům. Naštěstí ta doba je dávno pryč a opravdoví pivní znalci rádi sáhnou po téměř exotických pivech. Jindy na podobné zvláštnosti nemají chuť a raději si dají klasický český ležák poctivě uvařený, který bezesporu patří k nejlepším pivům na světě. Ale hlavně, že je z čeho vybírat. Pak si každý může dát, co mu chutná a no co má právě chuť a náladu.
Do konce jara zbývá ještě několik dní, a tak možná ještě nějaké pivo přidám, no musím tento úspěch přece něčím oslavit.
Poslední komentáře
- V95 roce jsem tam tři dny i 2 měsíce 2 týdny zpět
- Co poslouchal?? 2 měsíce 2 týdny zpět
- Uprava cesty 4 měsíce 5 dnů zpět
- Kanál 54 10 měsíců 1 týden zpět
- kanál 54 10 měsíců 3 týdny zpět
Komentáře
Dobré pivo
Moje pátrání po Českém pivu z Plzně pokročilo. Vždy se podívejte na láhev a pod datumem min. trvanlivosti je kromě data uveden údaj: LA....., nebo LC....,nebo LD...... ty tečky jsou čísla. Ale to LA,LD,LC je označení linky, kde se pivo vyrábí. Takže: LA je z Polska. LC a LD jsou z Plzně. V Kauflandu bylo před Vánocemi pivo LA - z Polska. V Globusu bylo pivo LC a LD - z Plzně. V Albertu mají stále LA - z Polska. Teď jsem objevil LC - z Plzně zase v Kauflandu. Pokud nevěříte, kupte si sklenici LA a druhou LC nebo LD a sami se můžete přesvědčit o podstatném rozdílu. Takže dámy a pánové, chcete-li pivo české z Plzně a ne ten hnůj z Polska, kupujte LC a LD.
aliance P.I.V.
Z iniciativi Zlých časů a První Pivní Tramwaye vzniklo sdružení, zatím pěti restaurací, Aliance P.I.V., adresa www.aliancepiv.cz, kde mají více píp, pro mimořádné druhy hlavně mimopražských malých pivovarů. A hlavně u každého piva co čepují, také vystavují pivní list, na kterém jsou všechny technické údaje o tom pivu, jako stupně, název pivovaru, jméno sládka, stupeň hořkosti aj. Stojí zato navštívit tyto zařízení. Žízni zdar a zmar. Pavel