Fotogalerie

Fotografie členů o.s. Moskyt

Skalní města na Broumovsku

Pár fotek skal z Broumovské vrchoviny jako inspirace pro ty, kteří sem ještě nenašli cestu. Můžete tu vstoupit do největšího a nejdivočejšího skalního města Evropy a obdivovat osamocené bizarní skalní útvary, pyšnící se jmény stvořenými nespoutanou lidskou fantazií a představivostí. Najdete tu i chladná temná jezírka a soutěskami se plazící křišťálově čisté potůčky, či stromy rostoucí na těch nejneuvěřitelnějších částech pískovcových věží. Z náhorních plošin pak můžete přehlédnout nejen skalní labyrinty, ale doširoka i okolní malebnou krajinu.

Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, slavnostně otevřené v rámci oslav Dne veteránů v Rokycanech 11. listopadu 1997 je největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Nachází se na okraji Rokycan, kde se díky podpoře města Rokycany a velení armády podařilo pro tento účel získat prostory v bývalých kasárnách raketového pluku přímo na bývalé demarkační linii (Karlovy Vary, Rokycany, Písek, Netolice).

Muzeum je zaměřeno na vozidla a bojovou techniku, výzbroj a výstroj ČR armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii doplněné výzbrojí a výstrojí ČSLA.

Venkovní expozice

Ve venkovních expozicích je umístěno více než 150 ks vojenské techniky, většinou plně pojízdné. Samostatnými expozicemi jsou expozice automobilní techniky z období II. světové války a poválečné výzbroje ČSLA, ženijní a spojovací technika, dále rozsáhlé expozice obrněných transportérů, tanků a dělostřelectva.

Součástí venkovních expozic je Naučná stezka československého stálého opevnění a „Železné opony“, která prochází celým areálem muzea a seznamuje s jednotlivými typy předválečného a poválečného opevnění, které byly do muzea převezeny z pohraničí. Součástí naučné stezky je také replika lehkého objektu vz. 36, která byla v měřítku 1: postavena v budově vnitřních expozic. Replika je kompletně vybavena, tak jak byla v roce 1938. Do všech objektů může návštěvník volně vstupovat.

Vnitřní expozice

Nově zrekonstruované vnitřní expozice projektu „Nikdo nemá právo zapomenout!“, které chronologicky popisují vývoj událostí v Československu od vzniku republiky až do roku 1945, byly slavnostně otevřeny 7.5.2011 za účasti vnuka generála Pattona. Návštěvník je v deseti expozicích seznámen se vznikem republiky, přípravou republiky na obranu před hrozícím nacistickým agresorem zejména budováním československého stálého opevnění. Pro názornost je součástí těchto výstavních prostor dioráma a replika lehkého objektu ŘOP vz. 36. Další výstavní prostory popisují události v letech 1938 a 1939 v Československu. Vzhledem k naší jedinečné poloze ve městě, kudy procházela demarkační linie, je věnována vždy samostatná expozice jednotlivým armádám, které se podílely na bojích konce II. světové války na této čáře dotyku. Závěr vnitřních expozic popisuje právě tuto linii a zejména ukazuje prostřednictvím expozice holocaustu a II. odboje na Rokycansku důsledky této ničivé doby. Expozice jsou obohaceny o trojrozměrné exponáty a LCD obrazovky, kde mohou návštěvníci shlédnout dobové dokumenty.

Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Otevřeno od 1. 5. do 31. 8. denně od 9,00 do 17,00 hod.
V září pouze víkendy od 9,00 do 17,00 hod.

http://www.vojenskemuzeumrokycany.cz

Hoslovický mlýn

Unikátní středověký vodní mlýn, pocházející pravděpodobně z druhé poloviny 16. století. Nachází se nedaleko stejnojmenné vesnice, jihozápadně od Strakonic. Mlýn patřil mlynářskému rohu Harantů a jeho kolo se definitivně zastavilo roku 1979. Poslední mlynář Karel Harant zemřel ve světnici této vzácné památky roku 2005. V současné době je mlýn rekonstruován a přístupný veřejnosti.
 

Dolní oblast Vítkovice, Landek Park

Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice a Hlubina. Od první poloviny 19. století budovaný komplex železáren ojedinělý svou komplexností. Na jednom místě zde byl vyhlouben černouhelný důl Hlubina, postavena koksárna i vysoké pece Vítkovických železáren. Těžba uhlí, úpravna, výroba koksu a železa byly navzájem propojeny pásovými dopravníky, zavážecími zařízeními a dopravními mosty. Na konci 20. století byla ukončena těžba v dole Hlubina (1992) i výroba železa ve vítkovických vysokých pecích (1998).

Kulturní památka Landek Park – podzemní expozice dolu Anselm – nejstarší hlubinný uhelný důl na Ostravsku (1835 – 1991)

Moskyt na Vltavě

Praha z paluby kajutové lodě Skipper Mistress.
Rok stavby: 1971 (České loděnice Děčín), Rekonstrukce: 2011
Délka: 13 m
Šířka: 3, 56 m
Ponor: 0,9 m
Výtlak: 13 t
Motor: vestavěný Liaz 150hp

Více se o lodi dozvíte na www.lodnik.cz

Krajina a příroda

České a moravské kraje do kterých Moskyt při svých výpravách zabrousil. Příroda, kterou vedly kroky badatelů Geograficko badatelského magazínu, když hledali nové zajímavosti, o kterých by na těchto stránkách mohli vyprávět.

Zoologické zahrady

U nás máme plno zajímavých zoologických zahrad, v nichž žije nespočet ještě zajímavějších zvířat. Podívejte se na několik fotografií pořízených v zoologických zahradách v Praze, Brně a ve Zlíně.

Pod vodou

Tmavé a studené hlubiny vod i sluncem prozářené mělčiny skrývají velmi podmanivou část tohoto světa. Pokud je voda čistá, plná života a oči otevřené, je tu možné vidět a vnímat velmi pozoruhodné obrazy. Fotografie pořízené v tomto trojrozměrném prostoru, skrytém pod námi poněkud omezeně vnímanou dvojrozměrnou hladinou, mohou připomenout jinou perspektivu pohledu, z které je dvojrozměrný a jaksi obyčejnější spíš ten náš suchozemský díl.

Moravský kras

Fotografie z veřejnosti nepřístupných jeskyní Moravského krasu, pořízené během několika výprav Moskytů do těchto úžasných podzemních světů. Odkaz na články, kde o těchto výpravách píšeme, najdete v patce této galerie.

Fotografie České Ameriky

Fotografie z průzkumu lomů Mořina v letech 2001 až 2002. Během sedmi výprav do kamenolomů a spojovacích štol, kterých se zúčastnil Tomáš Chytrý, Zdeněk Mikšík a Leoš Drahota byly nasnímány na negativy i diapozitivy.

Stránky

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Prachem, tmou a betonem
Letos na jaře byl pražský tunel Mrázovka staveništěm, ze všech sil se připravujícím na podzimní otevření. Měl jsem...
Při našich toulkách po Šumavě jsme nalezli zbytky mlýna Buzošná, který na nás zapůsobil svou polohou a ponurostí a...
Národní park Podyjí
Unikátní přírodní skvost, který se na jihu Moravy zachoval v téměř původní podobě částečně i proto, že sem kvůli...
Podivná věž hradu Zvíkova
Uprostřed komplexu Zvíkovského hradu stojí věž, která je záhadami přímo prorostlá. Mají všechna její tajemství...