Netradiční botanická zahrada

Botanická zahrada a arboretum Štramberk se nachází v bývalém vápencovém lomu na okraji města Štramberku. Těžba zde probíhala do 20. let minulého století. Později sloužil prostor jako skládka odpadu a následně zde bylo zbudováno fotbalové hřiště. V 90. letech 20. století se o lokalitu bývalého lomu začal zajímat biolog Petr Pavlík se záměrem zřídit zde botanickou zahradu.
Dlouhá léta práce vedla k vytvoření dnešní úhledné podoby botanické zahrady, která je zejména po stránce flory a fauny rozmanitá a unikátní. Díky členitému terénu dna lomu se zde vyskytují jak suchomilné, tak mokřadní druhy rostlin v těsné blízkosti. Botanická zahrada a arboretum sestává z několika malých jezírek i skalek, samému středu zahrady dominuje uměle vytvořený kamenný labyrint symbolizující středomořskou krajinu. Je tomu tak proto, že díky lokálním štramberským podmínkám je zdejší lom z botanického hlediska považován za nejsevernější výběžek středomořského podnebí.
Návštěvníkům nabízí zahrada příjemnou procházku. Z vyznačených cest je možné pozorovat velké množství různorodých rostlin. Roste zde například přeslička různobarvá, ohrožený orobinec sítinovitý, kruštík bahenní či kriticky ohrožený keř zvaný židoviník německý.
Pozorní návštěvníci botanické zahrady mohou spatřit také mnoho živočichů. Na území zahrady již bylo zjištěno přes 1100 druhů motýlů. Kromě motýlů zde žije řada obojživelníků - například ropucha zelená, rosnička zelená, čolek obecný nebo čolek velký. Lom je útočištěm i pro spoustu dalších živočichů z třídy hmyzu, ptáků či savců. Žije zde saranče modrokřídlé, svižník polní, dlask tlustozobý nebo třeba plch lesní.
Na dně lomu se nachází také jeskyně. Ta byla poprvé objevena v roce 1896 dělníky lomu, kteří ji následně zasypali. Druhého objevení a odkrytí se jeskyně dočkala v roce 1999. Jeskyně je vertikálního charakteru. Vzhledem k době, kdy byla objevena, dostala název Pouťová. V roce 2007 byla naměřená vertikální délka jeskyně 55 metrů a její průměrný sklon 52°. Jeskyně je nadále prozkoumávána.
Botanická zahrada a arboretum Štramberk je rájem rostlin i živočichů. Nezbývá, než návštěvu této zajímavé přírodní lokality doporučit. Obzvláště spolu s prohlídkou přilehlého historického centra Štramberku jde o pěkný jednodenní výlet.
Poslední komentáře
- V95 roce jsem tam tři dny i 5 dnů 13 hodin zpět
- Co poslouchal?? 5 dnů 14 hodin zpět
- Uprava cesty 1 měsíc 2 týdny zpět
- Kanál 54 7 měsíců 3 týdny zpět
- kanál 54 8 měsíců 1 týden zpět
Komentáře
Kamenárka
Kamenárka je opravdu pěkná. Jen bych ještě možná poznamenala, že je tam možnost pro milovníky lezení, slaňování. Ty tam totiž v letních měsících nejde minout. Takže příznivci lezení máte také možnost ;). Je to pěkné místo k odpočinku. Každopádně nevím, jestli celý Štramberk s Kamenárkou lze ze jeden den stihnout. Teoreticky ano, ale je toho u nás více, než jen Trúba a historické centrum nebo jeskyně Šipka. Možná by bylo zajímavé navštívit i rozhlednu na Bílé hoře, a nebo zastavit se v městském pivovaru, a co třeba naštívit Kopřivnici a její 3 muzea? Námět pro příští článek? ;). Když už budete v Beskydech, pozvala bych Vás třeba na rozhlednu Čantoryji, která leží v Těšínských Beskydech na pomezí s Polskem. Přístup je na ní z obou zemí, z České strany například z obce Nýdek, z Polska z Ustruně a je z ní nádherný výhled k nám, do Polska i na Slovensko. Pokud k nám nepojedete autem, můžete využít vlakové a autobusové jízdní řády České republiky, i Polska . Přeji příjemné "výletování" a abyste si návštěvu v tom našem Slezsku hezky užili :)