Národní parky Plitvická jezera a Krka

Jestli jste někdy jeli na dovolenou do Chorvatska, určitě víte, jak je tam cesta dlouhá. Proto je výhodné a příjemné si při cestě naplánovat krátkou přestávku na pár dní. A nebo je také fajn si na chvíli odpočinout od povalování se u moře a vyrazit na jednodenní výlet někam do vnitrozemí Chorvatska. Jaké zajímavé místo však pro takovou přestávku najít? S tím vám v tomto článku poradíme.
Plitvická jezera
Velký vodopád - Plitvická jezera
Dřevěné chodníčky na Plitvicích
Dřevěné chodníčky na Plitvicích
Vodopády v NP Krka
Vodopády v NP Krka
Františkánský klášter na ostrově Visovac - Krka
Odlehlá část NP Krka

Plitvická jezera

Naším prvním tipem je národní park Plitvická jezera (Plitvička jezera), který najdete ve vnitrozemí Chorvatska na řece Koraně.

Po příjezdu necháte auto na parkovišti. To se nachází hned u hlavního vchodu do parku. Tady je i pokladna, kde si koupíte vodopad vstupenky. Ceny vstupenek jsou různé, podle ročního období. Cena za dospělou osobu je (resp. byla v době psaní článku) 6 – 12 Euro a cena za dítě je 3 – 7 Euro (ceny jsou uvedeny sice v eurech, ale za vstup se platí jen v Kunách, alespoň to tak bylo).

Po chvíli chůze, zdánlivě normální krajinou, se vám otevře nádherný pohled na jezera. Pod vámi se rozkládají malá i velká krásně modrá kaskádovitě poskládaná jezera. Jsou spojena vodopády a potoky a mezi jezery prochází návštěvníci. Když popojdete, můžete si zvolit, kudy pokračovat dál. První možností je jít pěšky. Tou druhou je počkat na zastávce na jakýsi vláček, který vás vyveze nahoru nad jezera. Cesta Vláček je v ceně vstupenky. Potom už jdete přes všechna ta jezera, často jen po malých, dřevěných chodníčcích asi metr nad vodou. Pod sebou vidíte v průzračné vodě plout ryby. Vedle vás se tyčí malé i větší vodopády. Dostanete se k velkému jezeru, které můžete přeplout na lodi (loď je také v ceně). Navštívíte i místa, kde se točil film s Vinnetouem - Poklad na Stříbrném jezeře. Můžete vlézt do „jeskyně“, ve které byl onen poklad ukryt. Další zajímavost je Velký vodopád, který se tyčí přímo před vámi.

Plitvická jezera jsou nezapomenutelnou podívanou a stojí za to je navštívit.

Asi 6 kilometrů od parku je autokemp Korana. Kemp je na slušné úrovni. Je zde možnost ubytovávání ve vlastním karavanu i stanu. V kempu jsou také bungalovy. Cena za dospělou osobu je 5 Euro, za automobil 2 Eura a za stan 3 Eura. V kempu se nachází i malý obchod.
Pokud budete z kempu nebo z okolí Plitvických jezer odjíždět v sobotu, tak doporučuji vyjet co možná nejdřív. Kolem sedmé hodiny ranní provoz výrazně houstne a vznikají i několikakilometrové kolony aut (pozn. což byla situace ještě před postavením dálnice skrz Chorvatsko).

Krka

Druhým tipem je národní park Krka. Ten se nachází jižněji než Plitvická jezera a to asi 18 kilometrů od města Šibenik. Národní park Krka se spíš než na zastávku při cestě hodí na jednodenní výlet z některého ne příliš vzdáleného města na pobřeží. Národní park Krka je často přirovnáván k Plitvickým jezerům. Hlavní a nejnavštěvovanější část je ale menší.

Krka je řeka, na které se rozkládá stejnojmenný národní park. Proto je celý park velmi dlouhý. Začnu turisticky nejnavštěvovanější částí, jež nese jméno Skradinski buk. Sem se můžete dopravit autem nebo doplout i loděmi, které vyplouvají z některých letovisek na pobřeží. Lodě vás poté opět odvezou zpět.

Pokud jedete autem, necháte ho u vstupu do parku na parkovišti. Tady si zakoupíte vstupenky a půjdete na zastávku kyvadlové autobusové dopravy. Tyto autobusy vás zavezou dolů k jezerům. Z tohoto místa vyrazíte na okruh. Cesta vede jak po pevné zemi, tak i po dřevěných mostech nad vodou. Po chvíli chůze se dostanete k té nejzajímavější části. Tou jsou dlouhé kaskády vodopádů. Za několik dalších minut se dostanete na prostranství, kde se můžete občerstvit. A právě tady je něco mimořádného. V jezeře pod vodopády je možno se vykoupat. Vypadá to, že voda musí být studená, ale opak je pravdou. Sami jsme byli překvapeni její příjemnou teplotou. Doporučuji vzít si s sebou plavky, protože osvěžení v jezeře za horkého letního dne je velmi příjemné.

Z tohoto místa vede také cesta k přístavu, odkud vyplouvá loď do dalších zajímavých míst národního parku. Lodí se tedy můžete dostat po řece dál až k jezeru, v jehož středu vystupuje z hladiny ostrůvek Visovac s františkánským klášterem. Dál plavba vede na Roški slap, což je další zajímavé místo s vodopády. Výlet na lodi však není zrovna levný. Pokud jste ale vyrazili autem, můžete se k ostrůvku i na Roški slap zajet podívat sami. Tady se už neplatí vstupné, pohyb je zde volnější a spíš než na turisty zde narazíte na domorodce.
Teď ale zpátky. Po cestě dál jsme se občerstvili u stánků různými místními dobrotami a likéry. Cesta končí v místech, kam přijíždějí autobusy.
Zde tedy počkáte na zastávce na autobus, který vás vyveze zpátky na parkoviště.

Doporučuji sem přijet hned brzo ráno, protože později je zde mnoho lidí. Národní park Krka je nádherným přírodním úkazem. Návštěva stojí zato.

Pro více informací (včetně aktuálních cen za vstupneky atd.), můžete navštívit webové stránky národních parků:

www.np-plitvicka-jezera.hr
www.npkrka.hr

Plitvická jezera s proslulou jeskyní z Pokladu na Stříbrném jezeře
Plitvická jezera z jeskyně z Pokladu na Stříbrném jezeře
Plitvická jezera s proslulou jeskyní z Pokladu na Stříbrném jezeře
Dřevěné chodníky - Plitvická jezera
Plitvická jezera
Plitvická jezera
Plitvická jezera
Plitvická jezera s proslulou jeskyní z Pokladu na Stříbrném jezeře
Odlehlá část NP Krka
Další články na podobné téma: 

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Manády. No jasně, vždyť já tady už jednou byl! První deník, strana 35, říjen roku 1984. Přivedl nás sem Robur a jeho...
Javoříčko
Tento kopec, ač na první pohled zcela obyčejný, skrývá ve svých útrobách množství prostor. I relativně blízké okolí je...
Prokletá Zvonice
Na skalnatém vršku, nedaleko Černoviček na Kladensku je spoustu kamení, křovin, mladých stromků a klíšťat. Stojí tu ale...
Naše šibenice 10 - Rožmberk nad Vltavou
10. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...