Na Plzeň do Amsterdamu

České pivo je známo po celém světě a tak není nic divného na tom, dát si ho třeba v holandském Amsterdamu. Pokud si ale dáte Plzeň v Brouwerij 't IJ, něco divného vás určitě zarazí.
Na Plzeň do Amsterdamu
Brouwerij 't IJ
Nabídka piv
Amsterdamská Plzeň
Amsterdamská Plzeň

Již z dálky vidíme lopatky větrného mlýnu, který v městské zástavbě působí skoro jako maják. Míříme přímo k němu, protože pod ním se nachází malý holandský pivovar Brouwerij 't IJ, cíl našeho výletu po Amsterdamu.

Je hezké počasí a tak usedáme na zahrádku a vybíráme z nabízených piv. První místo na tabuli vedle dveří zaujímá Plzeň (je to napsáno opravdu i s tím háčkem) za 2,10 Euro, a tak je naše volba jasná. Ne snad proto, že bez této značky nemůžeme být, ale my už víme, co nás asi bude čekat. A opravdu. Od pípy si odnášíme sklenice s nápojem, který na první pohled nevypadá jako Plzeň. Už po pouhém přičichnutí je to jasné. To, co tady vydávají za Plzeň, je svrchně kvašené pivo. Na rozdíl od naší Plzně, která je spodně kvašená, je to vlastně zcela jiné pivo.

Postupně ochutnáváme další piva z nabídky, ale stále nám vrtá hlavou, jak je to s tím názvem. Vždyť tady docela matou návštěvníky. Zkoušíme tady na personálu něco vyzvědět.

Pán za pípou na nás divně kouká a krčí rameny, ale žádná odpověď. Dáváme si tady další pivo a zkoušíme najít odpověď u jeho mladšího kolegy, který přišel uklízet sklo ze stolu.
„Před nějakou dobou se tu opravdu vařilo pivo spodně kvašené, na jehož výrobu se používal i žatecký chmel. Potom se, ale přešlo na svrchní kvašení, ale název už zůstal“, vypráví nám s úsměvem.

Záhada je tedy vyřešena, ale pocit, že neznalý zákazník může být zmaten, v nás zůstává.
Přesto byla všechny piva, která jsme ochutnali, dobrá a místní pivovar určitě stojí za návštěvu. Zvláštní a pohodová atmosféra i posezení pod lopatkami větrného mlýnu zážitek ještě umocní.

Brouwerij 't IJ
Funenkade 7
Amsterdam, Netherlands

Rubrika: 

Komentáře

Koukám, že na místní holandské poměry mají v tomhle pivovaru docela příznivé ceny za piva...

Obrázek uživatele Zdeněk Mikšík

Ano na místní poměry je to dobrá cena, ale sklenice jsou jen asi třetinky. Žádnou značku s objemem nemaji a točí to do nich jak je napadne. Vůbec to neřeší. Někdo ho má nakopec, někdo míň. Stejně to točili i v jiném pivovárku, ale cenu měli vyšší.

Zdeněk Mikšík bM

Chystám na DrupalCon do Amsterdamu, tak se tam zajdu podívat. Jsem zvědavý, jak chutná místní "Plzeň".

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Hned nato dobýváme vrchol ráznou ztečí a žasneme. Rozhled nádherný, svahy strmé, až kolmé. Okolní doliny o dobrých půl...
Žatec – chmelařské centrum pro každého
Město Žatec je centrem českého chmelařství. Dlouholetá tradice pěstování světově uznávaného žateckého chmele se...
Zapomenutá hrobka
V lese poblíž malé vesnice stojí chátrající ponurá, ale zajímavá stavba, na kterou zdá se živí lidé již dávno zapomněli.
Lví hlava ve skále
Adršpašské skály spolu s Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské...