Můj život s pravěkem a Zdeňkem Burianem

Film Karla Zemana „Cesta do pravěku“, knihy Karla Augusty a obrazy Zdeňka Buriana, ilustrující dávno minulé časy, inspirovaly celé generace kluků k zájmu o zkameněliny, pravěká zvířata a krajiny zaniklých světů.

Pod starším článkem „Trilobiti z Vystrkova“ se 4.10.2006 objevil tento komentář:

Ahoj, našel jsem tento článek a musím říci, že tato lokalita BYLA opravdu poseta trilobity před deseti lety, kdy jsem tam jezdil každý víkend jako mladý kluk a dodnes mám opravdu zajímavou sbírku i hvězdic z jedné mojí osobní lokality v Jincích. Tyto hvězdice obdivoval i prof. Prokop z NM Praha, kterého znám osobně - najde se jedna za deset let. Pak tam mám jednu lokalitu, kde jsem našel asi dvacet celých velikých Paradoxidesů (ca 10-15cm) a o těch prťavejch Ellipsáčích ani nemluvím, protože jsem je rozdával. Každopádně jít dnes na triloše, tak jedině z krumpáčem a na mojí osobní lokalitu o které vědí jen dva moji kolegové :o)

Zdraví Milan

Připadalo nám zajímavé zveřejnit fotografie zmíněných hvězdic i několik dalších vět od autora tohoto komentáře a proto jsme Milana požádali o malý příspěvek. Zde jsou jeho slova a obrázky:

Asi jako každý kluk, tak i já jsem shlédl film Karla Zemana „Cesta do pravěku“ a chtěl jsem držet v ruce trilobita, tak jako malý hrdina z filmu. Můj první trilobit pocházel z Jinců a vyměnil jsem ho s kamarádem Přemkem H. za svačinu. Přemek měl trilobita od svého tatínka, učitele přírodopisu, který nám vždy vyprávěl o dobrodružství, záhadách a jiných fascinujících věcech. A tak to vlastně celé začalo.....

První znalosti o pravěku jsem čerpal z knih Karla Augusty a jiných autorů, ilustrovaných Zdeňkem Burianem - jeho kresby mne fascinovali, protože jsem díky nim byl v úplně jiném světě!

Po čase jsem se seznámil s kamarádem Štěpánem R., který má opravdu bohaté geologické i paleontologické znalosti a vyjeli jsme na mojí první výpravu za fosiliemi do Černé rokle v Radotíně. Naše výpravy pokračovaly a projeli jsme opravdu všechny lokality Středočeského kraje. Sesbírali jsme stovky zkamenělin, Štěpán mne seznámil s profesory a docenty z Národního muzea v Praze a prožil jsem opravdu krásná dobrodružství. Nejvíce navštěvovaná lokalita byla v Jincích, kde jsme prolezli každý kout, a kde se dalo objevit stále něco zajímavého v pěkném celistvém stavu.

Bohužel mladí odejde, nastanou starosti, práce a už není čas tak jako za školních let a výpravy pomalu ustupují. Jedno mi ale neuteklo - a to je malíř a ilustrátor Zdeněk Burian, protože jedině on dovedl proniknout do tajů dávného pravěku a ukázat díky svému talentu celému světu, jak asi pravěk vypadal.

Dnes mi je trochu více než před pár lety, kdy jsem držel první zkamenělinu, ale jsem pořád fascinovaný ilustracemi tohoto malíře, vlastním část jeho korespondence, knih i originálů a moje staré zkameněliny z mládí. Jsem členem Společnosti přátel Zdeňka Buriana, znám všechny příznivce a obdivovatele tohoto Mistra, jezdím na každoroční setkání do jeho rodného kraje a není den, kdy bych se nekoukl na jeho dílo....

Více na toto téma se dovíte na: www.zdenekburian.websnadno.cz
nebo na mém mailu: Burianolog@seznam.cz

Vše dobré přeje Milan Škorpil z Prahy

Další články na podobné téma: 

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Noc v Pohádce
Vyprovokováni Michalovým elektronickým selháním u polorozbořeného statku Pohádka na Šumavě (článek: Tajemná místa...
S mjučkem pod vodou za opálovou štikou
Nedalo mi to a znovu jsem se vypravil do vodní říše s fotoaparátem, abych se odtud pokusil vylovit několik obrázků...
PF 2016
Starý rok je pryč a nový nás čeká. Jaký asi bude? Svět kolem nás je plný nejistot, neklidu a obav. Náš Geograficko...
Kost plná strašidel
Středověký hrad, ukrývající se v skalnatém údolíčku Českého Ráje je nejen turisticky zajímavým objektem. Dějí se tu prý...