Mezi divou zvěří

Na samém okraji Zlína se nachází zoologická zahrada Lešná společně se stejnojmenným zámkem a přilehlým parkem. Tato zoologická zahrada návštěvníkům nabízí něco unikátního, něco, co jen tak nějaká zahrada nabídnou nemůže. Právě proto si zaslouží vaši pozornost a návštěvu.
Ve výběhu
Z očí do očí - ve výběhu u emu
Slon
Zámek Lešná

První exotická zvířata byla na Lešné chována již kolem roku 1930 jako záliba majitele lukovského panství Josefa Seilerna. Velmi významný byl chov chladnokrevných belgických koní, bažantů, lovné zvěře a kolibříků. Původní myšlenka o vybudování ptačího ráje skončila roku 1939 smrtí Josefa Seilerna. V roce 1948 byla zahrada otevřena pro veřejnost. Dnes se zahrada rozkládá na bezmála 42 ha a najít zde můžeme přibližně 220 druhů zvířat. Významný je třeba chov chápanů středoamerických či chov goril.

Zoologická zahrada Lešná je pokládána za klenot Moravy, díky unikátním expozicím. Ptáte se, čím jsou tak zvláštní? Jako jedniná zoo v České republice umožňuje návštěvníkům vstoupit přímo do výběhu. Projdete vraty a ocitnete se mezi zvířaty. Takto můžete vejít třeba do voliéry s ptactvem, ale i mezi klokany a emu. Je vidět, že celá zoo se postupně vylepšuje a rozšiřuje. Vznikají nové výběhy, včetně těch, do kterých se dá vstoupit. Zajímavá je i obora s jeleny, do níž můžete opět vejít a pozorovat zvěř v jejich přirozeném prostředí. Když jsem zde byl asi před deseti lety, tak byli jeleni jinde. Pásli se na volném prostranství na zatravněné zelené louce, což vypadalo poněkud lépe než nyní. Ona obora je totiž jen zabahněný les. I přesto je zajímavým zážitkem vidět jelena na vlastní oči pár metrů před sebou.

Celá zoo je členěna podle světadílů. Návštěvníci tak prochází například Afrikou, Austrálií nebo Amerikou a poznávají typické zástupce zvířat z těchto oblastí.

Areál zoo leží v zámecké zahradě zámku Lešná. Zámek v roce 1724 získala rakouská šlechta Seilernů. Ti roku 1804 zahájili výstavbu areálu Leschna. Ten byl dokončen kolem roku 1810. Současný secesní zámek pochází z let 1887 až 1894. Koncem roku 1891 byly stavební práce dokončeny. V letech 1892 až 1893 se provádělo náročné vybavování interiéru, jako například dřevěné obložení stěn a podobně. Vybavení zámku je opravdu honosné a poskytovalo vysoký komfort bydlení.

Procházka po zoologické zahradě v Lešné je příjemným zážitkem. Zahrada probíhá rekonstrukcemi a zlepšuje svůj celkový vzhled. Také možnost vstoupit mezi zvířata je opravdu lákavá. Pokud tedy někdy budete mít cestu kolem a máte alespoň trochu rádi přírodu, určitě se tady zastavte.

Otevírací doba zoologické zahrady:
v létě 8:30 až 18:00
v zimě 8:30 až 16:00

Otvírací doba zámku Lešná:
duben až říjen 9:00 až 16:00 (pondělí zavřeno)

Vstupné do zoo:
dospělí 100 Kč, senioři a studenti 90 Kč, děti 80 Kč

Více aktuálních informací najdete na www.zoolesna.cz

Žirafy
Tučňáci
Další články na podobné téma: 

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Cestovatelský festival Kolem světa se koná každý rok v Praze, Brně a Ostravě a organizuje jej cestovatel a fotograf...
Čertův polámaný sloup
Nenápadná, ale hmatatelná záhada tří vyšehradských kamenů stojících v Karlachových sadech a krátké zastavení nad...
Naše šibenice 12 - Železný Brod
12. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...
Silnice ztracené jistoty
Při našem pátrání i obyčejném toulání s Moskytem, ale i v běžném životě občas zavadím o příběhy, příhody, nebo...