Meandry řeky Moravy

Pomalu jsme pluli po proudu klidné řeky. Rozhlíželi jsme se okolo a prostě si jen tak užívali pohodové a nerušené plavby moravskou přírodou. Někdo z nejrychlejší kánoe, která byla oproti ostatním trochu napřed, zvolal: „Plujte vlevo, tady je málo vody!“ Háčci na ostatních lodích zbystřili a koukali skrz vodní hladinu před sebe, jestli se právě jejich loď neblíží do mělkých míst.
Meandry - Morava
Proplouvání neregulovanou částí Moravy
Pohled na leteckou mapu
Proplouvání neregulovanou částí Moravy

Byl docela pěkný srpnový den a my jsme s partou kamarádů proplouvali meandry řeky Moravy. Naše skupina byla složena ze čtyř kánoí.

"Tady už je to v pohodě", ozvalo se znovu z vedoucí lodě. Všichni ji tedy následovali. V ten okamžik jsme pluli táhlou zatáčkou a hleděli před sebe na pohled, který se nám otvíral. Vodní hladina nebyla již tak pustá. Někde čouhala kláda, jinde zase byla hromada větví a klacků trčících ven z vody. Háčci pozorovali situaci a snažili se vybrat nejlepší cestu a zabránit tak případnému střetu lodě s některou kládou nenápadně schovanou těsně pod hladinou.

Jak jsme tak proplouvali mezi těmi mohutnými kmeny prastarých stromů, připadali jsme si jako v pravěku. Stromy sem pravděpodobně donesla velká voda při povodních. Není divu, že meandry působí poněkud pravěce. Tato část řeky Moravy totiž nebyla nikdy regulována.

Jak jsme pluli dál, příroda byla stále divočejší. Okolo řeky se z vody tyčily strmé a několik metrů vysoké pískové stěny. Místy až 15 metrů vysoké. V těchto stěnách je plno malých děr, které slouží jako hnízda pro malé ledňáčky. Pouze ti nejbystřejší z nás měli možnost spatřit některého z těchto zajímavých ptáčků. Ti méně pozorní se museli spokojit jen s volavkami, které postávaly na břehu. Ve vodě není nouze ani o ryby. Čas od času nějaká ryba vyskočí nad hladinu a zašplouchá.

V místech, kde se řeka stáčí, jsou často písečné pláže. Některé jsou hezčí, jiné zase méně. My jsme se v průběhu naší plavby na pár pěkných plážích zastavili. Takovéto písečné plážičky jsou ideálním místem pro odpočinek a malé občerstvení. A protože bylo docela pěkné počasí a z pádlování jsme byli rozehřátí, tak jsme se v Moravě i vykoupali. Slečnám se rybami načichlá voda moc nezamlouvala a tak osvěžení využila jen pánská část naší skupiny.

Když už jsme byli jen pár kilometrů od cíle naší plavby, okolní příroda se zase začala měnit. Tentokrát se z pravěkého rázu stávala všednější a kultivovanější. Postupně mizely klády a větve z toku, mizely písečné stěny i pláže. Dokonce i meandry ubývaly a řeka se začala rovnat a rozšiřovat. A my jsme se z pravěké výpravy vrátili zpět do dnešního světa, plni příjemných zážitků z plavby po meandrech řeky Moravy.

Pokud byste také chtěli zažít podobné dobrodružství, tak jistě můžete. Ve městě Strážnice na Baťově kanále je přístav s půjčovnou lodí. Zde je možné zapůjčit si kánoe a další vybavení. Bude vám vysvětlena trasa, kudy se po kanále dostanete na neregulovanou část Moravy. Dále po proudu proplujete nejzajímavější částí meandrů a dostanete se do cílového přístaviště Rohatec - Kolonie. Odtud budete odvezeni zpět do startovního přístavu ve Strážnici.
Délka trasy je přibližně 15 km, takže plavba vám při klidném tempu, s pár zastávkami na koupání a odpočinek, zabere okolo 5 hodin.

Odpočinek na koupání
Na řece Moravě

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Naše šibenice 5 - Ze smolných knih
5. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...
V Kerkonoších s Pepínem
Přejít Krkonoše od západu na východ… lákalo mě to! „Za tři dny to dám, nejsem béčko…“ povídal jsem před usnutím své...
Žatec – chmelařské centrum pro každého
Město Žatec je centrem českého chmelařství. Dlouholetá tradice pěstování světově uznávaného žateckého chmele se...
Virtuální návštěva středověkého Posázaví
Jak se žilo ve středověku? Jak to vypadalo na hradech v době jejich největší slávy? To jsou otázky, které mě napadají...