Lipenská procházka korunami stromů

Krátký letní šumavský výlet na místo, poskytující pohled na krajinu z trochu jiné perspektivy. Nabízí ho v poslední době velmi často propagovaná a zřejmě i značně populární stavba, nedávno dokončená na Kramolíně. Naučná stezka, rozhledna, překážková dráha i velká skluzavka je novým turistickým lákadlem, zpřístupněným veřejnosti na kopci nad Lipenskou přehradou 10. července 2012.
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů

Řadím se do fronty pod lanovkou, která mě má dopravit na vrchol kopce Kramolín. Mým cílem ale tentokrát není sjezdová trať, nemám sebou lyže, na svazích neleží sníh a není ani trochu zima. Naopak, v podhůří Šumavy u Lipenské přehrady panuje horké léto.

Čtyřsedačková lanovka stoupá do svahu velmi pomalu, každou chvilku zastavuje a jen trochu svižnější turisté, stoupající stejným směrem po blízké pěšině, jsou rychlejší než já. Nakonec se přeci jen blíží vrcholová výstupní stanice a s ní i atrakce, ke které mířím.

Stezka korunami stromů se to jmenuje. Byla postavena podle projektu architekta Josefa Stögera, který navrhl podobnou stezku v Bavorském lese a je to stavba skutečně pozoruhodná. Bezbariérový dřevěný chodník, zdvihající se postupně od země na mohutných pilířích v délce 675 metrů, vine se mezi korunami smrků horského lesa, aby připravil turistům nevšední pohled na východní okraj Šumavy, Lipno i na Novohradské hory. Kromě širokého výhledu, nabízí stezka také několik tématických zastavení. Zde mohou návštěvníci prověřit svou odvahu a cit pro rovnováhu při překonávání různorodých překážek, situovaných nad propast výšky chodníku, či načerpat informace o horské přírodě. Chodník je ukončen spirálovitým stoupáním na 40 metrů vysokou, devítibokou vyhlídkovou věž, z které je pak možné urychlit sestup na zem jízdou kovovým tubusem zakrouceného tobogánu.

Prošel jsem turnikety na počátku stezky a začal stoupat k zeleným prosluněným výšinám. Vyzkoušel jsem na jednom ze zastavení, jak po úderu zní různé druhy dřevin, jak se přechází propast po trámu, po vratkých plackách či po několika napříč zavěšených řetězech a pohlédl jsem na špičky smrků shora. Vystoupal jsem na vrchol věže a rozhlédl se do kraje, abych podle patřičně rozmístěných plánků vyhledal viditelné vrcholy hor.

Dobrý nápad a pozoruhodná dřevěná konstrukce, uznávám. Jen bych si přál, aby byla stezka delší, tak nějak více zaměřená na šumavskou přírodu, aby vedla také mohutnými korunami listnatých stromů, přes jejichž větve není vidět na zem a aby se na ní i kolem ní pohybovalo mnohem méně lidí. Chtěl bych se prostě ještě více cítit třeba jako moskyt vznášející se kdesi nad pralesem, oproštěný od hroudy co nohy víže.

Děti i mnohé dospělé samozřejmě nejvíce láká jízda tobogánem a tak k jeho hornímu ústí směřuje dlouhá fronta. Kroutí se k zemi asi z poloviny výše věže, jeho vnitřek prosvětlují malá okénka a k jeho projetí jste vybaveni jakýmsi klouzavým fusakem, do kterého zasunete nohy. Tubus z nerezu je dlouhý 52 metrů a je nejdelším suchým tobogánem v ČR. Do jeho útrob se pod dohledem zkušeného tobogánisty nedočkavě vrhají lidé opravdu všech věkových kategorií, aby z něj o chvilku později poněkud rozpačití zase dole vyklouzli. Zdá se dokonce, že mnohé na Kramolíně zajímá jen a pouze tato „pouťová“ skluzavka, což je určitě škoda, neboť si myslím, že plánovaný účel celé stavby byl přeci jen trochu jiný. Tobogán je ale zároveň bezesporu velkým lákadlem Lipna a i díky němu se asi výstavba stezky brzo zaplatí (62 mil. Kč).

Vstupenky na stezku se kupují v pokladně dole u parkoviště pod lanovkou a stojí 150 Kč (děti 120 Kč). Tobogán se platí zvlášť (50 Kč) a lístky na sklouznutí lze zakoupit přímo u vstupu na dřevěný chodník. Stezka je otevřena celoročně, v létě od 9:30 do 19:00.

Pod věží jsem si vypůjčil horskou koloběžku a spustil se na ní ze svahu Kramolína. Za pár minut jsem byl dole pod sjezdovkou, předal koloběžku vlekaři a chvíli na to už jsem se ráchal ve vyhřátých vodách jezera. Byl to příjemný nenáročný výlet. Stezka korunami stromů je sice trochu masovka, komerční atrakce a mnohojazyčný Babylon, taková je už dnes ale celá lokalita okolo městečka Lipna. Moc původního šumavského už tu nezůstalo.

Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů

Komentáře

Není to ani týden, kdy jsme na stezce korunami stromů byli také. Je to pěkný výlet a taky doporučuji návštěvu. Díky za pěkný článek.

Svět je malý a Česko ještě mnohem menší :-) Taky se tam chystám. Nevíte kolik stojí půjčení koloběžky? Sjíždí se dolů přímo po sjezdovce a mají nějaké menší koloběžky pro děti?

Obrázek uživatele Leoš Drahota

Půjčení koloběžky stojí asi 120 Kč. Mají i dětské a jejich půjčení je o něco levnější. Dolů je možné se spustit po terénní trase, vedoucí částečně po sjezdovce a částečně přímo pod lanovkou. Jsou tu i skokánky, lávky a tak. Druhá trasa vede po asfaltce trochu oklikou a je samozřejmě pro děti a nezkušené bezpečnější.

Leoš Drahota bM

Tam bych se chtěla jednou podívat. Bohužel, mám to přes celou republiku, takže zatím mi to nevyšlo, ale snad se tam jednou taky dostanu. Musí to být opravdu úchvatné.

Pěkně popsané, také jsme tam byli, i skuzavkou dolů jeli. Nezapomenutelný zážitek hlavně pro děti.

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Motáky z Albánie II
Vybrané zápisky z cesty po neuvěřitelné Zemi orlů. Na tuto expedici, která měla za úkol zmapovat dostupnost a vhodnost...
Určování světových stran
Při pobytu v přírodě je velmi důležité umět se orientovat a to zejména, když se ztratíte. Nejjednodušší způsob, jak...
Pohanští obři na Šumavě
Pohanští obři - Heidenmicheln, Pohanské kameny - Heidensteine, Slunovratové kameny - Sonnwendsteine, Obětní kameny -...
Ponorná řeka Valhala
Vypravili jsme se uprostřed podzimu do Jizerských hor, abychom se pokusili najít neobvyklý přírodní útvar. Dozvěděli...