Krušnohorská salaš Rýžovna

Při lyžování v Krušných horách jsme se náhodou dozvěděli, že snad někde v okolí Božího Daru se nachází salaš Rýžovna. Trochu jsme zapátrali a nakonec jsme ji našli. Vy už pátrat nemusíte a můžete s klidem vyrazit.
Krušnohorská salaš Rýžovna
Krušnohorská salaš Rýžovna
Sýry
Sýry
Uvnitř restaurace

Naše cesta autem vedla od Božího Daru směrem na Potůčky. Minuli jsme Božídarské rašeliniště, historický Blatenský příkop a pokračovali dále na západ. Asi po sedmi kilometrech jsme byli u cíle.

Rýžovna

V místech dnešní Rýžovny stávala už kolem roku 1530 hornická osada. Už název napovídá, že se zde asi něco rýžovalo. Nebylo to ale zlato, jak by se možná mohlo zdát, ale ze štěrkových naplavenin se vypíraly krupky cínové rudy. V okolí v průběhu času vzniklo i několik dolů, kde se těžily rudy dalších kovů, cínu, kobaltu a stříbra. V letech 1946 – 1959 se v těchto místech těžil i uran. Rýžovna byla samostatnou obcí se vším co má správná obec mít. V době největšího rozmachu tu stálo asi 70 domů, kostel, hospoda, škola i pivovar a žilo tu asi 800 lidí.

Po druhé světové válce byla větší část obyvatel odsunuta a Rýžovna začala chátrat. Prázdné domy se nepodařilo obsadit novým obyvatelstvem z vnitrozemí a tak byly domy strženy. Zůstalo jen 8 původních staveb rozesetých po okolí. V letech 2005-2006 město Boží Dar s finančním přispěním Evropské unie a Karlovarského kraje vybudovalo na místech bývalé obce nový objekt – sýrárnu salaš Rýžovna. Po rekonstrukci bývalé školy na penzion, která byla provedena nedávno, je to další objekt, který přináší naději na znovuoživení tohoto zapomenutého kraje.

Salaš Rýžovna

Na místě bývalého Lenhartova hostince stojí přímo na křižovatce zbrusu nový stylový objekt – horská salaš Rýžovna. Uvnitř kamenné budovy naleznete restauraci, penzion a výrobnu sýrů. Menší příjemná a útulná restaurace pojme asi 40 hostů. V penzionu je možné se ubytovat ve čtyřech pokojích se společným sociálním zařízením. Provozovatelem celého zařízení je Horský statek Abertamy. Sýry zde vyrábí s kravského mléka a v době dojení ovcí (květen – září) i z mléka ovčího a to v BIO kvalitě. Některé sýry můžete ochutnat přímo v restauraci, buď ve formě sýrových talířů, nebo jako součást dalších pokrmů. Většinu zdejší produkce si můžete koupit v malém obchůdku hned vedle restaurace. V nabídce najdete sýry z kravského mléka: Mauritius, Abertamský balkán, Ricotta, Hornický, Šlikův a několik druhů 100% ovčích sýrů. Mezi ně patří i polotvrdý sýr Arnika, který zraje až několik měsíců a lze ho zakoupit v průběhu celého roku.
Na letošní sezonu zde chystají i výrobu jogurtů a kozích sýrů. V létě zde grilují maso vlastní produkce také v kvalitě BIO. Pochutnat si můžete třeba na jehněčích špízech nebo šašliku.

Naučná stezka

Když jsme přijeli do těchto míst, cítili jsme se zde jako na konci světa. Bylo to možná způsobeno i únorovým, na tuto dobu něpříliš typickým zimním počasím. Na okolních loukách a pastvinách se povalovaly jen malé zbytky sněhu a na obloze visely husté šedé mraky. Za krásného letního dne zde bude jistě docela jiná atmosféra, ale určitě si tento kout Krušných hor uchová své tajemné kouzlo.

K procházkám a výletům - kraj jako stvořený. V blízkém i trochu vzdálenějším okolí naleznete i několik naučných stezek. Přímo kolem Rýžovny, je tu i jedna ze zastávek, prochází naučná stezka Blatenský příkop. Tato 12 km dlouhá stezka kopíruje historickou technickou památku – vodní kanál. Byl budován od roku 1540 a jeho korytem se přiváděla voda do důlních děl v okolí Horní Blatné. V roce 1980, kdy byl vyhlášen technickou památkou, byl zarostlý a zanesený. Svůj dnešní vzhled získal mezi lety 1995 – 2001, kdy proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Nyní na jeho březích můžete při procházce pozorovat pozvolna tekoucí průzračnou vodu ve dřevem vyztuženém korytě.

Další naučná stezka, která stojí za návštěvu, je NS Božídarské rašeliniště nebo NS Horní Blatná - Vlčí jámy.

A ještě jedno malé upozornění. Možná to bylo způsobeno roční dobou, ale v při naší návštěvě (únor 2008) měla restaurace v salaši otevřeno jen do 18 hodin, přičemž kuchyně fungovala ještě o hodinu méně. Nevybaveni touto důležitou informací, jsme museli podniknout hned dvě cesty, abychom mohli ochutnat místní speciality.

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Naše šibenice 19 – Přimda
Nové pokračování seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu...
Starý hrnec v Českém Ráji
Pravěká rituální a mystická minulost je dnes připisována téměř každému kameni neobvyklého tvaru nebo polohy. Těch...
PF 2018
Ti, kteří se narodili ve stejném roce, ve kterém přišel na svět Moskyt, dosáhnou během následujících 12 měsíců...
Kniha o orientaci v přírodě
Pobyt v přírodě nabízí člověku mnohé radosti i strasti. Jednou takovou nemilou strastí, někdy až s fatálními následky...