Kamenné kupy u Noviny

Kdo a proč poskládal v lese nad Souší bloky jizerské žuly do podivných tvarů?

Coural jsem se takhle začátkem minulého léta bezcílně lesem nad jizerskohorskou Souší, když jsem si poblíž osady Novina všiml zvláštních, nepříliš nápadných hromad kamení, připomínajících jakési zmenšené pohanské mohyly. Zpočátku jsem mezi nimi procházel bez zvláštního zájmu, neboť hromady kamení nejsou v Jizerkách a jejich podhůří ničím neobvyklým. Lidé je odedávna kupili sběrem větších kusů žuly na loukách a pastvinách, aby jim kameny nepřekážely při senoseči. Říkalo se jim tarasy a setkáme se s nimi dodnes především v jižní části hor. Pak jsem si ale začal pomalu uvědomovat, že tyhle hromady skrývající se v tmavém smrkovém lese, pár set metrů od malé osady, jsou přeci jen poněkud jiné.

Našel jsem je v místě, kde cesta vedoucí do Noviny míjí malou bílou lesní kapličku z roku 1850, pěkně usazenou nad soustavou rozeklaných balvanů. Kupy "sedí" na blízké stráni, svažující se do říčního koryta Černé Desné a jejich výskyt je shora vymezen cestou do Noviny, odspodu pak úzkou lesní pěšinou na cestu se napojující. V tomto pomyslném trojúhelníku je možné identifikovat desítky "hromad" různých velikostí i tvarů. Některé jsou přes dva metry vysoké, některé vypadají jak náhodný shluk několika málo kamenů. Vzdálenosti mezi nimi jsou mnohem menší než je obvyklé u tarasů a liší se od nich i vzhledem. Kupy jsou někde poskládány z menších oválných a plochých kousků žuly, jinde je hromada navršena až z metrových krychlovitých bloků. Jak jsem však ke svému rostoucímu překvapení zjistil, nejedná se zdaleka jen o mohylovité kupy. Při pečlivějším pátrání zde můžeme najít také nízké zídky, nebo kamenný stolec, tvořený velkým plochým balvanem. Balvan nad zemí drží dvě "nohy" z menších kamenů a celý tento objekt je situován na oblé terénní bouli.

Největší údiv však ve mně vyvolal objev jakési terasy, ohraničené ve svahu půlkruhovou masivní zídkou narovnanou z velkých bloků šedozelené žuly. Plocha terasy je vzorně vodorovná, vyrůstá z ní několik stromů a v době mé návštěvy byla porostlá svěží jarní jemnou travičkou. Na jednom místě je obvodová zídka plánovitě přerušena jakýmsi trychtýřovitým vchodem, po straně tohoto záhadného díla stojí torzo vyšší, asi metrové zdi. Ze všeho nejvíc mi terasa připomíná jakési vyvýšené pódium pro nějaké dávné, neznámé "představení".

Nemám tušení k čemu mohl soubor těchto kamenných "staveb" sloužit a kdo je jejich autorem. Teorií by mohlo být vysloveno mnoho, ale žádná by nebyla podpořena konkrétním argumentem. Mohlo by jít nakonec skutečně jen o snos překážejícího kamení do lokality s výskytem neobvyklých skalních útvarů přírodního původu, ale tomu lze po podrobnější prohlídce jednotlivých objektů jen stěží uvěřit. Na několika tisících metrech čtverečních je tu shromážděno více typů zdánlivě nesmyslných výtvorů lidských rukou, které spolu na první pohled nesouvisí. Některé vypadají jako hromady vysypaných šutrů, některé jako pohřební mohyly nebo pohanské svatyně, jiné zase připomínají poslední zbytky rozbouraného stavení. Nutno také říci, že jsem nikde nenašel stopy po nějaké větší řemeslné zručnosti, ať už při sestavování nebo opracování kamene. Vše působí velmi staře, mnohé částečně již "pohltil" les. Ke "kamennému areálu" jakoby patřila i přilehlá lesní pěšina, přicházející sem z údolí Černé Desné. Vypadá to, že v současné době již není příliš využívána, v minulosti však někomu stála za to, aby ji pečlivě udržoval. Dodnes je na několika místech možné vidět, jak jsou její okraje zpevněny řadou nastojato usazených plochých kamenů.

Nikde jsem nenašel žádnou zmínku o kupách z drsné jizerské žuly poblíž Noviny. V této dnes převážně rekreační osadě jsem nepotkal ani žádného starousedlíka, který by mě řekl, kdo a kdy v lese zvedal obrovské balvany, aby z nich udělal kamenný stolec, či skrýš proti dešti. Možná by si to ale ani on nepamatoval a řekl by mi, že je to tam už z mnohem dávnějších dob. Mě by však opravdu docela zajímalo co se to ve smrčinách nad Souší skrývá a z jakých časů to pochází.

Prosím proto každého, kdo dočetl až sem a má jakékoliv informace o kamenných kupách, stolcích či terase u Noviny, aby mi o tom napsal. Předem děkuji!

Rubrika: 

Komentáře

Zdravím,

před pár týdny jsem na ně narazila taky a následně jsem narazila na Váš článek. Moje foto zde: http://ayka.rajce.idnes.cz/Kameny_u_Desne/ Místy jsou evidentní stopy po povrchové těžbě odlámáním balvanů, jinde zas kameny vršili. Přimlouvám se za odklízení kvůli senoseči, protože si musíme uvědomit, že ty poměrně mladé smrky tam stojí jen pár desetiletí, ale kameny určitě mnohem déle.

Obrázek uživatele Leoš Drahota

Dobrý den, díky za fotky a Vaše postřehy. A ano je to možné. Ostatně na dalších místech Jizerských hor je hromad kamení odstraněných z luk a políček mnoho. Proč jsou ale u Noviny ty hromady tak relativně malé a blízko sebe? To by myslím senoseči docela překáželo. A co si myslíte o té kamenné terase? 

Leoš Drahota bM

Je to rozhodně zvláštní místo, blízkost mariánské kapličky úplně podbízí jiná než čistě racionální vysvětlení... i když nejjednodušší řešení bývají ta správná :-) Nevím co si myslet. Mám ráda tajemno, ale když bude tajemno na každém kroku, bude to nuda. Nemají na úřadě kronikáře? Mohl by vědět víc. Až se tam na v létě zase zajedu podívat, vezmu virguli.

Ayka

Obrázek uživatele Leoš Drahota

A až něco nového zajímavého zjistíte, dejte nám prosím vědět. :-)

Leoš Drahota bM

Dobrý den, oslovte prosím nějakého opravdového senzibila, který si na to nehraje, ale doopravdy jím je. Záleží na tom do čeho všeho má vhled a jaký má rozsah schopností, tak dalece se bude orientovat. Ten by vám mohl více povědět i o minulosti a funkci. Jako všechny skupiny, mají mezi sebou senzibilové různé zaměření, od silového po zvědné, od minulého po budoucí, a pozor i zde se nacházejí lidé ducha mdlého, jako ostatně všude. Záleží i na tom jestli má tzv. světelné rozlišování (světelný vhled). Ať se vám zadaří !!

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Poprvé
Moje úplně první velká výprava bez starostlivého dohledu rodičů se uskutečnila již strašně dávno. Jejím cílem byla...
Prokletá Zvonice
Na skalnatém vršku, nedaleko Černoviček na Kladensku je spoustu kamení, křovin, mladých stromků a klíšťat. Stojí tu ale...
Motáky z Albánie II
Vybrané zápisky z cesty po neuvěřitelné Zemi orlů. Na tuto expedici, která měla za úkol zmapovat dostupnost a vhodnost...
Ponorná řeka Valhala
Vypravili jsme se uprostřed podzimu do Jizerských hor, abychom se pokusili najít neobvyklý přírodní útvar. Dozvěděli...