Kamenná slunce

V České republice ojedinělé geologické přírodní útvary, připomínající sluneční kotouče.

České středohoří

V jižní části Českého středohoří, na silnici z Koštic do Libčevsi, leží malá vesnička Hnojnice. Na jihovýchod od této vesnice, u Hnojnického potoka se nachází zbytky starého, dávno neužívaného lomu. Ten byl již roku 1966 vyhlášen národní přírodní památkou, aby se zde chránily unikátní geologické útvary, nemající v Čechách konkurenci. Při dávné těžbě zde totiž díky tehdy ještě šetrným technologiím byla v lomové stěně odhalena v ukázkové podobě tzv. Kamenná slunce.

Jak známo geologická minulost Českého středohoří nebyla právě klidná. Celá krajina je dodnes poznamenána bouřlivou vulkanickou aktivitou. Tolik atraktivní kuželovité kopce vyčnívající z roviny této části severozápadních Čech jsou ve skutečnosti čedičové sopouchy vzniklé ve třetihorách sopečnou činností. Když se tenkrát žhavé magma prodíralo křídovými sedimenty druhohorního moře k povrchu, strhávalo sebou i horniny tvrdší, starší a soudržnější. Tyto rozžhavené a s magmatem vymrštěné "kameny" dopadly do žhavé lávy, kde chladly jinou (menší) rychlostí než hmota která je obklopovala a tím se soustředně kolem nich vytvářely paprsčité praskliny. Vznikly tak útvary připomínající sluneční kotouč (kamenné jádro), od kterého se rozbíhají dlouhé paprsky (praskliny v okolní hornině).

Kamenná slunce se ve stěně pomalu zanikajícího lomu vyskytují v mnoha velikostech. Zpočátku jsou viditelná jen ta větší. Při bližším a pečlivějším hledání je však možné vidět i malá, jen několikacentimetrová sluníčka. Jádra některých sluncí jsou dnes již dutá, neboť kámen zvětral, rozdrolil se a vypadl. Ve středu jiných sluncí však jádra v různém stádiu eroze stále drží.

Výlet ke kamenným sluncím je zcela nenáročný, oblast je snadno dostupná automobilem a prohlídka lomu zabere asi 10 minut. Přesná poloha lokality je vyznačena na turistické mapě KČT 10 - České středohoří západ, čtverec E2.

Ke Kamenným sluncím jsem si odskočil v roce 1993, když jsem už po celodenním rýžování českých granátů nemohl pro bolest zad pokračovat. V jakém stavu je tato přírodní památka dnes nevím. Prý jsou ale slunce stále dobře patrná a stojí za to se na ně přijít podívat.

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Masné krámy - kroužkový Budvar dvanáctka
Okolo českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. leží tři restaurační minipivovary a k tomu jedna legendární...
Poprvé
Moje úplně první velká výprava bez starostlivého dohledu rodičů se uskutečnila již strašně dávno. Jejím cílem byla...
Hagen
Legenda, strašidlo nebo zoufalec? Nikdo dnes již s jistotou neví, jak a kdy se poprvé nad opuštěnými kamenolomy poblíž...
PF 2021
Vážení čtenáři, příznivci a spolupracovníci Moskyta, rok 2020, co si budeme povídat, se moc nepovedl. Doufejme, že v...