Hrad Kašperk

Hrad Kašperk se nachází uprostřed krásných šumavských lesů nedaleko města Kašperské hory. Nechal ho v roce 1356 zbudovat český panovník a římský kancléř Karel IV. Jeho hlavním úkolem bylo ochraňovat těžiště zlata v Kašperských horách.
Kašperk-panorama
Příchod ke hradu Kašperk
Nádvoří hradu Kašperk
Výhled z věže hradu Kašperk
Výhled z Pustého hrádku na hrad Kašperk

Zajímavé je, že Kašperk je nejvýše položeným hradem v České republice. Když jsme šli k hradu, tak se mi navzdory tomuto faktu zdálo, že jdeme spíše z kopce, než do kopce. Až těsně u hradu začalo malé stoupání a na okolních svazích se páslo stádo ovcí.
Možná si všimnete již při příchodu, že se zde točila pohádka Anděl páně. Když vkročíte za opevnění, tak spatříte dlouhé nádvoří, skály vyčuhující z travin, napůl rozbořené zdi a až na druhém konci je vstup do interiéru hradu.

V době, když jsme hrad navštívili my, jsme mohli jít pouze na jeden prohlídkový okruh. Za normálních okolností bychom si mohli vybírat ze dvou okruhů, ale kvůli orkánu, který poničil jednu z věží byl zpřístupněný pouze okruh jeden. Na nádvoří si v občerstvení můžete dát klobásu, párek v rohlíku a další oblíbené pochutiny.

S plnými břichy párků a klobás jsme s průvodkyní vyrazili na prohlídku. V průběhu celé prohlídky jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací. Jedna z těch prvních se týkala zdroje vody na Kašperku. Nikdy zde totiž nebyla studna a proto se musela pitná voda dovážet. Na užitkovou vodu zbudovali cisternu, která byla plněna srážkovou vodou. Ta se sváděla ze střech koryty a okapy.

V průběhu prohlídky nás průvodkyně doslova zasypávala otázkami ohledně vystavených exponátů, proto jsme si chvílemi připadali jako ve škole. Tím, že jsme přemýšleli, jak bychom jenom na položenou otázku odpověděli, jsme si vše lépe zapamatovali.
Během prohlídky se také podíváte na dřevěný můstek, pod kterým bylo středověké smetiště. Vypouštělo se sem téměř vše včetně kanalizace. Na tomto krásném místě se chovala také prasata.

Dále jsme se přemístili do věže s pěti patry a v každém z nich jsme se dozvěděli něco nového a dostali nějakou tu otázku na prověření našich znalostí. Když jsme konečně vylezli nahoru, otevřel se nám krásný výhled na okolí hradu.

Po skončení prohlídky vám doporučuji, abyste se zašli podívat na nedaleký Pustý hrádek. Nachází se na protějším kopci a možná jste si ho již všimli při pohledu z hradní věže. Protože kopec na němž Pustý hrádek stojí je velice blízko hradu a je vyšší než hrad samotný, bylo nutné ho z obranných důvodů střežit. Byl proto obsazen lidmi z Kašperku, kteří zde znemožňovali nepříteli útok na hrad z vysoko položeného místa.

Z Pustého hrádku je také nádherný výhled na krajinu a především na hrad Kašperk. Budete-li potom směřovat na parkoviště, můžete pokračovat po cestě dál a nemusíte se tak vracet. Díky tomu se také vyhnete většině davů, které míří z parkoviště na hrad nebo naopak.
Tento krásný hrad stojí za návštěvu. Budete-li někdy poblíž a ještě jste Kašperk nenavštívili, tak si na něj určitě zajeďte.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Chmel - první díl
České chmelařství má dlouhou tradici a těší se světovému věhlasu. Chmel je surovina používaná zejména k výrobě piva a...
Poklady České země IV - Křemen
Nejobyčejnější z kamenů, ale přesto tak zajímavý. Vyskytuje se v bezpočtu podobách i barev a přestože ho dobře známe,...
Vody prostá Hostivařská přehrada
Jedno z nejpopulárnějších rekreačních center hlavního města letos nebude Pražanům k dispozici. Hostivařská přehrada,...
Poklady České země II - Vltavín
O záhadných zelených vrásčitých kamenech z jiných světů. Mají barvu láhve od piva, dolíčky jak po neštovicích a...