Fotky Měsíčního kamene už nejsou záhadou

Už od pradávna je známo to, že když si člověk něco nedokáže rozumně vysvětlit, hledá za onou „záhadou“ něco nadpřirozeného. Přitom je často objasnění zdánlivě nevysvětlitelného jevu velmi jednoduché. O takové, pro nás nevysvětlitelné záhadě, jsem psal v článku Záhadný Měsíční kámen. Ukázalo se však, že vysvětlení pro to, co se objevilo na několika fotografiích, je naprosto banální.

Nedávno jste zde mohli číst článek s názvem Záhadný Měsíční kámen. Mimo jiné jsem v něm psal o pro nás tehdy nepochopitelných obrazcích, které se objevily na několika fotografiích pořízených v místě Měsíčního kamene. Nikdo z nás nevěděl, co by to mohlo být. Žádné racionální vysvětlení nás nenapadalo. Nemysleli jsme si, že jsme snad vyfotili ducha, ale byla to pro nás zkrátka nepochopitelná záhada.

Fotografie Měsíčního kamene

Jedna z fotografií pořízených u Měsíčního kamene, která ukazuje onen pozoruhodný jev. Další fotografii a informace najdete v článku.

Při psaní článku jsem se chtěl podělit se čtenáři o naši příhodu a tak trochu jsem doufal, že by někoho mohlo napadnout, co to na těch fotkách je. A skutečně se tak stalo. Za několik dní se pod článkem objevil komentář, ve kterém jeden z návštěvníků podal vysvětlení, za které jsme rádi a děkujeme.

Jsou to takzvané „nebeské rybky“, stálo v komentáři. Toto mě tedy přimělo k dalšímu zkoumání. Začal jsem projíždět internet a hledat informace o tomto jevu. A vysvětlení? Je to létající hmyz. Naprosto jednoduché.

Létající hmyz je sice jedna z prvních věcí, která by člověka napadla, ale posuďte sami, takhle podivné tvary? Je to zkrátka způsobeno dlouhou expozicí fotky, během které se poletující hmyz, mávající křídly, exponuje právě takto.

Možná tomu stále nemůžete uvěřit. Ani já jsem si tímto vysvětlením nebyl zpočátku zcela jistý. Pořád se mi to úplně nezdálo. Ten tvar byl přeci jen zvláštní, celý výjev byl poměrně ostrý a ještě k tomu bílý…

Důkaz, který mě o vysvětlení naší „záhady“ skutečně přesvědčil, se dostavil záhy. Další den jsme seděli na zahradě a odpočívali pod stromem. Brácha si všimnul, že tam poletuje plno mušek a dalšího hmyzu. A tak jsem neváhal, popadnul mobil a začal fotit. A hned druhá fotografie vše vysvětlila. Na displeji telefonu se mi objevil velmi podobný obrazec, který je na fotkách od Měsíčního kamene. Tehdy jsem skutečně uvěřil.

Vyfotil jsem několik desítek fotografií a na několika z nich se mi povedlo zachytit ony pozoruhodné jevy. Za vhodných podmínek tedy není problém celý jev nasimulovat. Fotky byly pořízeny ve stínu stromu, do kterého skrze jeho korunu pronikaly sluneční paprsky. A právě sluneční paprsky poletující hmyz osvětlovaly a pomohly tak vytvořit tyto světlé, protáhlé obrazce.

Tak to vypadá, že tato záhada se objasnila.

Další články na podobné téma: 

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Hitlerova babička
V Polné nedaleko Jihlavy se nachází starý židovský hřbitov a na něm hrob s pozoruhodnou pověstí.
Kostra Hnáta na radnici
O jedné pověsti, díky níž prý město Havlíčkův Brod na Českomoravské vrchovině získalo jeden ze svých symbolů – lidskou...
Jihlavské katakomby
Sklepy, sklady, komunikace, kanalizace, úkryt, obydlí a snad i brána do jiného prostoru. Tím vším bylo pro různé lidi v...
Perchta - Bílá Paní z Rožmberka
O přízraku Bílé Paní z Rožmberka a snaze Moskyta poodhalit část jejího tajemství.