Deník psaný nikoli rozsypaným čajem - díl 8.

Než vám prozradím, co se ukrývá za tajemným názvem Silk market, dovolte mi, abych vás seznámil s výsledky výzkumu čínských postávačů. Za skoro tři týdny, co jsem tady, jsem stačil potkat přivolávače výtahu, spoustu usmívačů, otevírače dveří na hajzlu, zdraviče a zdravičky, ukazovače cesty, pískače na píšťalku, mávače praporkem, dohlížeče a stojímjaksvíčky. Domnívám se, že jde o dobře organizovanou a disciplinovanou armádu, která odhadem reprezentuje jednu desetinu obyvatel lidově demokratické Číny.

Silk market

A teď k tomu Silk marketu. Leží asi pět kilometrů od náměstí Tien an men na hlavním tahu Pekingem, třináctiproudém bulváru Jianguomen. A je to pětipatrová nejvyhlášenější pekingská tržnice plná plagiátů čehokoli. Koupte tu boty, šperky, hodinky, hedvábí, kašmír, kufry, kabelky, mobily, foťáky, brýle, suvenýry, čaj, oblečení všeho druhu, hračky a kdovíco ještě. U žádného zboží není cena a jak procházíte podél na sebe namačkaných stánků, všichni na vás povykují, abyste se zastavil a aspoň se podíval, jak fantastické zboží na vás čeká právě v tom jejich krámku. Když to uděláte, dejme tomu u stánku s tričky, začnou vám vykládat, že je to prvotřídní kvalita a ať si vyberu, že určitě mají všechny velikosti. A tak zíráte na spousty vzorů značek Gant, Paul and Shark, Polo by Lauren, Gucci, Kappa, Dolce a Gabbana atd. Říkal jsem si - když jsem se v přesně takové situaci ocitl - na tričku se toho snad tolik pokazit nedá, a projevil jsem zájem o tři trika.
"Za kolik jsou?" - a teď to přišlo, madam bere do ruky kalkulačku, na kterou vyťukává čísla a brebentí:
"Normálně stojí jedno tisícovku, takže tři trika jsou za tři tisíce. Ale že jste to vy, nikomu jinému bych neslevila, dám vám je za patnácet.
Poučen od zkušenějších kolegů, pokládám laťku takřka na zem.
"Za patnáct stovek? To bych musel bejt blbej. " A ťukám na klávesnici kalkulačky stopadesát. O madam se pokoušejí mdloby, ale je tvrdá.
"Stopade, to jste se zbláznil, za tolik je ani nekupuju, ale jestli se vám zdá patnácet moc, dám vám slevu."
A na displeji se objeví 1200. Nechává mě to ledově klidným a znova naťukávám 150. A tak se to několikrát opakuje, když její nabídka padá k pěti stovkám, lehce přihazuji a nakonec se dohodneme, že za tři plagiáty trik s límečkem zaplatím třista yuanů. Vypadá, že spokojení jsme oba, madam jde lákat další kafku a já se vydávám dál do hlubin Silk marketu.
V posledním patře prodávají hodinky a od kolegů vím, že se zde dají sehnat kopie i takových značek jako Breitling, Omega, Rolex a podobně. Nejúspěšnější smlouvači zaplatili za Breitlingu v přepočtu pětset korun. Slušná cena. Já ale žádné Omegy na pultech nevidím, všude akorát jeden kufřík s nějakou provinční značkou. Tak se osměluju a ptám se: "Jiné značky nemáte?"
"Jaké byste chtěl?"
"No, co třeba Breitling?" A šup, na stole leží druhý kufr plný Breitlingů na první pohled nerozeznatelných od originálů. Znalec by asi plagiát odhalil, ale na to, abyste s nimi hráli machra, to bohatě stačí. Nemůžu si jako žádné Breitlingy vybrat a ptám se po dalších značkách. Takže jsem si nakonec prohlédl několik kufrů napěchovaných hodinkami značek Rolex, Longines, Heuer, Omega, Carrera, Fortis a možná jsem ještě na nějaké zapomněl. Chlapci neměli problémy ani se speciální olympijskou sérií. Inu, trhovec se stará, trhovec má.
No a podle podobného principu tu můžete koupit skoro všechno. A potkat tu můžete taky skoro každého, před obchoďákem je dokonce parkoviště vyhrazené olympijským hostům s VIP sekcí pro papaláše v černých olympijských limuzínách. A uvnitř se to hemží sportovci, novináři a funkcionáři. Pochopitelně, že v Pekingu najdete podobných tržnic víc a nejspíš i s lepšími cenami. Ale žádná z nich nemá takovou atmosféru a nikde jinde si nemůžete cenu tak parádně vyhádat a mít tak pocit, že jste si zboží opravdu zasloužili.

Rubrika: 

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Krušnohorská salaš Rýžovna
Při lyžování v Krušných horách jsme se náhodou dozvěděli, že snad někde v okolí Božího Daru se nachází salaš Rýžovna....
Archeoskanzen Modrá
Při příjezdu do Velehradu od Starého Města si dobrý pozorovatel ihned všimne dřevěné palisády v těsné blízkosti silnice...
PF 2016
Starý rok je pryč a nový nás čeká. Jaký asi bude? Svět kolem nás je plný nejistot, neklidu a obav. Náš Geograficko...
Příběh Panenky Skákavé
Západočeská obec Skoky, původně sudetská vesnice Maria Stock se stala v 18. století vyhledávaným poutním místem. Ročně...