Deník psaný nikoli rozsypaným čajem - díl 4.

Dnešní dopoledne jsem obětoval průzkumu nejbližších obchodních domů jednak za účelem sehnání dárků a také ze zvědavosti, co všechno se dá v Pekingu koupit a v jakých relacích. Vím, že z jednoho vzorku notabene pořízeného v hlavním městě se toho moc poznat nedá, ale je zřejmé, že existuje početná skupina Číňanů, kteří se špatně nemají.

Jsou Číňané chudí nebo bohatí?

Sto metrů od hotelu máme obchodní dům New World Shopping Centre, je to taková obdoba Kotvy nebo Palladia, jen s tím rozdílem, že New World jsou vlastně dva obchodní domy spojené tunelem, ve kterém jsou taky krámky. A v jednom z těch obchoďáků je v přízemí kluziště. Musí to být příjemný relax, zastavit se a pozorovat, jak domorodci nejrůznějšího stáří cvičí piruety nebo jen tak krouží po ledové ploše, zatímco venku je pětatřicet nad nulou. Druhá budova je napráskaná luxusním zbožím od suterénu po střechu. Přízemí si rozdělili výrobci kosmetiky, obuvi a šperků, dohromady asi tak sto obchodů. O patro výš se situace opakuje, jen zlato a šminky vystřídaly špičkové módní značky. A co nenajdete tady, můžete hledat v dalších dvou patrech. Špatná situace je kupodivu s elektronikou, kromě všudypřítomných samsungů už jenom pár notebooků a fotoaparátů. Místo toho si ale můžete koupit třeba hodinky za osmdesát tisíc nebo brož za stočtyřicet tisíc. Korun. Českých.

Po základním ohledání cenovek mi Čína zase tak laciná nepřipadá, dobrá polovina pomyslného nákupního koše je dražší než v Česku, ale stejně neodolám a kupuju si tričko. Stejně by k tomu později došlo, protože v místní sauně vám oděv déle než den čistý a nepáchnoucí nevydrží. Mám v ruce připravené tři stoyuanové bankovky, ale prodavač mi podává účtenku na dvě stovky. Neprotestuju a schovávám třetího Maa do peněženky. Ale malinko mi to vrtá hlavou, na cedulce přece byla cena 280 yuanů. Až za chvíli si všímám drobné červené cedulky s číslicí 6, která je připevněná nad regálem. Nejedná se tedy o velikost, nýbrž o koeficient slevy v čínském podání. Je to příjemné zjištění, protože červené cedulky visí prakticky nad každým zbožím a nakupování v Číně se rázem stává zajímavějším.

Přecházím křižovatku a vstupuji do dalšího obchodního domu, který je na první pohled určen méně zámožnějším obyvatelům metropole. Prakticky se jedná o čtyřpatrovou tržnici jak ji známe z našich luhů a hájů. Je tu pěkný šrumec, chaos umocňují ještě prodavači a prodavačky, kteří vás sice nijak neotravují ani nepřemlouvají, ale pořád pekelně řvou, že jejich zboží je nejlepší. Tedy aspoň si to myslím.

A cestou zpět do hotelu ještě vcházím do přízemní budovy, ze které vycházejí Číňané s igelitkami a spokojenými výrazy ve tvářích. Vevnitř to hrozně páchne, podle čehož poznávám, že půjde o tržnici. A nemýlím se. Konečně vidím na vlastní oči kuřecí pařátky, hady, kachní jazýčky, mořskou havěť a další ingredience čínské kuchyně ve všech možných úpravách, skupenstvích a tvarech. Na ochutnání čehokoli nemám odvahu, bojím se, že hodím šavli jenom z toho odéru. Ale co se týká hygieny, tak strašné mi to nepřipadá, možná se sem ještě jednou vrátím s foťákem. Mimochodem - psy jsem tu nikde prodávat neviděl, nevím ale, jestli je to tím, že by to vláda trhovcům během olympiády zakázala, nebo jestli je jenom prodávají naporcované a bez hlav, aby to cizinci nepoznali...

Rubrika: 

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

PF 2015
Již 15 let se Vám – našim čtenářům, Moskyt snaží více či méně úspěšně nabízet zajímavé čtení, fotografie a filmy....
Manády. No jasně, vždyť já tady už jednou byl! První deník, strana 35, říjen roku 1984. Přivedl nás sem Robur a jeho...
Naše šibenice 6 - Šibenice
6. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...
Čertovy skály
Skalních útvarů, které mají něco společného s čerty, najdeme na území Česka mnoho. Jeden takový kamenný útvar, který...