Crna Gora = Montenegro = Černá Hora

Malá "ekologická" země u Jaderského moře, která svou rozlohou není o moc větší než Středočeský kraj, stále nabízí téměř panenskou přírodu. Sám název napovídá, že zde najdeme kromě nádherně čistého moře také vysoké vrcholky hor. Kdo chce strávit romantickou a zároveň trochu dobrodružnou dovolenou, Černá Hora je tu pro vás! Po prvním dni v Montenegro zapomenete, že žijete v hektickém 21. století a budete si vychutnávat zdejší autentickou idylku, kde vás omámí vůně luk a pastvin, oslní monumentálnost horských masivů a při troše štěstí spatříte potok, k němuž chodí laně pít.
Černá hora
Černá hora
Černá hora
Černá hora

Své místo si tu najde snad každý, Černá Hora nabízí od vysokohorské turistiky přes rafting, lyžování, rybolov, jachting, vodní sporty, potápění, paragliding až po nečinné slunění u moře. Vydáte-li se na dovolenou až v září, budete potkávat zahraniční turisty jen zřídka. Také pro vaši peněženku jsou zde příjemnější ceny než v Chorvatsku či Itálii.

Co rozhodně začlenit do svých toulek po Montenegro?

Milovníci divoké přírody najdou své útočiště ve zdejších Národních parcích: NP Lovćen, NP Biogradska Gora, NP Durmitor. Durmitor je populární turistická, lyžařská a horolezecká oblast, od roku 1977 je chráněn jako biosférická rezervace UNESCO, v roce 1980 byl zapsán na seznam světového přírodního dědictví. Naleznete tu krásná horská jezera, prameny čisté vody, vodopády, propasti, jeskyně. Nejproslulejším přírodním úkazem v Durmitoru je 1300 m hluboký kaňon řeky Tary, řadí se mezi nejhlubší kaňony světa. Navštivte tato místa co nejdříve a odneste si nezapomenutelné zážitky z liduprázdných hor s nedotčenou přírodou.
Znalci historie by měli zavítat do městečka Kotor s nejcennějšími historickými památkami v Černé Hoře. Téměř 5 km dlouhé a místy až 20m vysoké hradby obklopují celé staré město a šplhají vysoko do skal k pevnosti sv. Jana. Pokud k ní vystoupáte, otevře se vám překrásný výhled na celé město z výšky 260 metrů. Další města s bohatou historií jsou např. Bar, Budva, Herceg Novi. Město-muzeum Cetinje je snad nejchráněnější kulturní památkou černohorců, najdete jej uprostřed hor na náhorní planině nedaleko od hlavního města Podgorica. Nejjižnější černohorské město Ulcinj, ležící nedaleko albánských hranic, na vás dýchne Orientem. Jeho úzké uličky dodnes neztratily svůj starobylý ráz. Večerní procházka starým městem, které se rozprostírá na útesech skal nad mořem, je pro romantiku jak stvořená. Máte-li hlad, zastavte se v jedné ze zdejších zahradních restaurací. Budete večeřet s výhledem na celé město a z dáli uslyšíte ozvěnu modliteb z muslimských mešit. K pobytu v Černé Hoře patří krásné skalnaté pobřeží s písčitými i kamenitými plážemi. Nejnavštěvovanějším turistickým střediskem v letních měsících je Budva, její skvělé písčité pláže hostí každoročně tisíce turistů. Nabízí mnoho aktivit pro volný čas, od sportu až po kulturu.

Vlastní zkušenosti z putování po Černé Hoře

- Vše, co běžně funguje ve velké části střední Evropy, tady nefunguje. Rada: obrňte se trpělivostí a vychutnávejte okolní divokou krásu!
- Při svých toulkách se nebojte použít autobusy, jezdí jich tu hodně, ale pozor! Informační tabule s odjezdy většinou nenajdete a když ano, tak jim raději nevěřte. Vyhnete se tak zbytečnému rozčílení, pravdy se nedovoláte! Rada: zeptejte se na potřebné informace číšníka ve zdejší nádražní restauraci nebo přímo řidiče jakéhokoliv přijíždějícího autobusu.
- Jezdí kolem vás neodbytní taxikáři? Navrhněte mu cenu, jakou jste ochotni zaplatit a čekejte. Po prudké vlně odmítnutí se k vám za chvíli určitě jeden vrátí a při troše štěstí usmlouváte ještě nižší cenu, než jste původně nabízeli! Rada: mějte u sebe vždy dostatek drobných mincí! (peníze se nerozměňují - dochází ke zvýšení ceny!)
- Využijte místní speciality: KOMBI-TAXI. Minibusy stojící na kraji silnic vás za přijatelnou cenu dovezou na místo, kam potřebujete. Domluvte se s řidičem a počkejte na další spolucestující, až vás bude šest a více, vydáte se konečně na cestu.
- Nejste příliš nároční na ubytování, zkuste "sobe" (pokoj) v soukromí. Za 5 euro na osobu seženete pěkný pokoj, spřátelíte se s místními domorodci, což nikdy není k zahození!
- Ochutnejte černohorskou kuchyni: mezi symboly zdejší kuchyně patří njegušský pršut (šunka), kajmak (sýr), brodet (hustá rybí polévka), raštan (kapusta se sušeným ovčím masem), kapr jezera se švestkami. K jídlu zkuste červené víno Vranac nebo bílý Krstać, případně černohorskou rakiju.
- Naučte se smlouvat! Nakonec dojde ke spokojenosti obou stran!

Co dodat? Navštivte Montenegro, již nyní jste vítáni!

Rubrika: 

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Při našich toulkách po Šumavě jsme nalezli zbytky mlýna Buzošná, který na nás zapůsobil svou polohou a ponurostí a...
Naše šibenice 18 - Třebíč
Nové pokračování seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu...
Jeskyně Na Turoldu
Na sever od Mikulova, v Chráněné krajinné oblasti Pálava je možné během turistické sezóny navštívit pozoruhodnou a...
Svatý Kámen
Neobvyklé poutní místo na samém jihu Čech