Božena Němcová a Viktorka

Dobrý den.

Zajímalo by nás tohle. Kolem života Boženy Němcové, slavné spisovatelky ,,BABIČKY" je řada nejasností. Nevypátral by MOSKYT nebo kdokoliv jiný kde skutečně žila Božena Němcová ve svém dětství? Víme, že to nebylo to staré BĚLIDLO, jak se běžně uvádí. Víme, že ve skutečnosti : viz výpisek z článku zveřejněném v MUZEU BOŽENY NĚMCOVÉ : ....... Mnozí ze čtenářů bývají proto rozčarováni, když se dovědí, že Panklovi v dnešním, literárním Starém bělidle nikdy nebydleli. Božena Němcová v něm roku 1844 prožila jen krásné prázdniny se svými dětmi. Sem později v Babičce přenesla vzpomínky na dětství prožité na původním panském bělidle pod zámkem, kde Panklovi po svém příjezdu do Ratibořic v létě 1820 bydleli. Bělidlo stávalo poblíž starého zámeckého skleníku vedle původní ovocné zahrady. Kolem roku 1830 nařídila vévodkyně Kateřina Zaháňská panské bělidlo (čp. 6) i skleník (čp. 6a) zbořit, zrušit ovocnou zahradu a nedaleko zbořeného bělidla přikázala postavit nový skleník s bytem pro zahradníka.............Panklovým Kateřina Zaháňská vykázala za obydlí přízemní, skoro sklepní byt o dvou místnostech a tmavé kuchyni (zřízené ze zadní příčné chodby) v přízemí ratibořického dvora pod ratejnou naproti novému skleníku. K osmi Panklovým dětem narozeným na panském bělidle přibylo v bytě pod ratejnou ještě pět dalších. Babička Magdalena Novotná zde s Panklovými už nebydlela, neboť se s dcerou Terezkou neshodla............
Není to záhada? Kde tedy přesně leželo bývalé STARÉ BĚLIDLO? Kde se doopravdy odehrávala BABIČKA a kde prožila Němcová své dětství? Ohromná záhada.
Ano, je částečně už zodpovězena, ale.....za minulého režimu byl původní byt Panklů zdevastován a zapomenut. Tak je tomu bohužel dodnes. Může se někdo pokusit navštívit tento zapomenutý byt, patřící už jinému majitely celého toho panského dvora u zámku, okomentovat to, nafotit? A pokusit se určit přesnou plochu původního stavení STARÉHO BĚLIDLA? Jak to tam někde snad u toho nového zámeckého skleníku dnes vypadá?
Nemáme bohužel tu možnost se tam sami rozjet a bádat jen tak. To chce více času a trpělivosti. A do toho původního temného bytu nás nikdo asi nepustí. A přece jsou tam prý dodnes původní kachlová kamna z jejího dětství.
Rovněž z BABIČKY Viktorka žila jak jsme dopátrali někde v jeskyňce naproti Viktorčina splavu. Kdo to místo přesněji popíše, nafotí? Je to přece ohromně zajímavé a sugestivní. Viktorka tam v lesích žila desítky let jako divá žena, ba i druhé dítě se jí tam kdesi narodilo.....Uvítáme probádání této mnoha dnešním lidem neznámé skutečnosti.

Obrázek uživatele Leoš Drahota

Dobrý den, kolem Boženy Němcové je mnohem víc záhad a některé jsou až řekl bych nevhodné k zveřejňování. Alespoň někteří historici se tváří, že není dobré se v tom šťourat. V každém případě je Váš námět na pátrání velmi podnětný a budeme zvažovat realizaci nějakého průzkumu. Děkujeme a prosím o zaslání Vašeho e-mailu na mojí adresu, kterou naleznete v článku "o nás", abychom Vás mohli případně kontaktovat. Mějte se fajn!

Leoš Drahota bM

Dobrý den, já v tom žádnou záhadu nevidím, staré bělidlo stálo opravdu v místech dnešního zámeckého skleníku. Po zbourání starého bělidla bydleli Panklovi ve vlhkém přízemním bytě pod ratejnou za skleníkem. Po roce 1989 koupil hospodářská stavení u zámku jakýsi pan Wolf a nechal je chátrat, před několika lety je získal stát zpátky (včetně Panského hostince vedle mlýna), ale na opravu prý zatím nejsou peníze. Byt je uzavřen, ale letos na jaře ho na jeden den zpřístupnili v rámci Dne památek. Byla jsem se tam podívat (bydlím pár km od Ratibořic). Jsou to dvě plesnivé místnosti s kachlovými kamny, mezi nimi chodba a vzadu černá kuchyně. Pár fotek najdete např. zde:
http://nachodsky.denik.cz/zpravy_region/barunka-by...

A pokud by vás zajímalo, jak to bylo s Viktorkou:
http://www.rozhlas.cz/toulky/vysila_praha/_zprava/...

Jenom o tom čísle popisném na Žernově, kde měla sloužit, mám pochybnosti. Motl zmiňuje, že to bylo čp. 20, kde se později narodil otec spisovatelů bratří Čapků. Zkoumala jsem žernovské matriky a Čapkové žili po generace v čp. 62.

Viktorka své první dítě podle V. Černého nehodila do splavu, ale do Úpy v Žebrácké rokli pod Červenou Horou - tedy od splavu pár km proti proudu. Na splav chodila jen zpívat.
Nicméně v matrikách Červené Hory jsem opravdu našla narození Viktorky (roku 1792 v čp. 4 - dnes je v tom stavené hospoda U Kapličky) a když jí bylo 42, narodil se jí syn Jan, který po 22 dnech zemřel na božec. Když běhala bláznivá po lese, asi si s ní někdo užil a tohle byl výsledek.
Zemřela v požehnaném věku 76 let, našli ji polomrtvou u Zlíče, kde přebývala v jeskyni ve stráni. Aby ji nemuseli pohřbívat na obecní náklady, naložili ji na trakař a převezli na katastr. území Červené Hory. Pohřbena je proto v Červeném Kostelci, kam Č. Hora přísluší. Pohřbili ji do neoznačeného hrobu pro chudé, a když se starý hřbitov rušil, postavili ji symbolický hrob - neboť Němcová ji mezitím proslavila. Před pár lety byl tento hrob o kus posunut, protože z původního místa se stala lukrativní stavební parcela. Takže dnes hrob najdete v zahradě Domku Boženy Němcové, kde BN hned po svatbě bydlela a dnes tam má malé muzeum.

Od koho mate ty pomatene zpravy o desitkach let v jezkyni nad splavem???
Zadna romantika to tam nebyla ale tvrdy zivot. Povodni byt pod ratejnou stale stoji a jednou do roka je i otevren. Je to pro ostudu. Proto se to uz sto let nikomu neukazuje.
Nikdo by tam nejezdil! Je to vse o penezich.
Presto preji krasny vylet a sny v Ratiboricich.

Údaj o desítkách let živoření Viktorky ve dvou jeskyňkách někde ve stráních Babiččina údolí se dá načerpat z dochovaných fakt písemných svědectví, to je ověřeno. V pramenech, které se nám dostaly k nastudování, je to doloženo..
Takže si rozšiřte bádání a naleznete, co vám asi dosud uniklo.
Tvrdá syrová romantika života Viktorky v tom bezpochyby je, stačí si to představit anebo i trošku vyzkoušet. Viktorka v jeskyňkách nepřebývala nepřetržitě, přes zimu sotva.
Desítky let se tam však vracela, přespávala a potulovala.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Jeskyně Moravského krasu 2018
Informace o veřejnosti přístupných jeskyních Moravského krasu. Otvírací doba, ceník, délka tras, doba prohlídky....
Tajná chodba
Při našem pátrání i obyčejném toulání s Moskytem, ale i v běžném životě občas zavadím o příběhy, příhody, nebo...
Jeleni v Srní
Naše asi dvacetičlenná skupina pomalu následuje svého průvodce. Jdeme potichu a mlčky. Mlčí i okolní zasněžená krajina...
Chrustenická šachta
Cesta do nitra starého dolu, kde jakoby v ozvěnách ještě doznívaly údery kladívek dávných horníků.