Bludičky - kriticky ohrožená entita - film

Opravdu existují bludičky? Jsou tato záhadná světýlka skutečným jevem nebo jsou pouze výmyslem legend a pověstí? Odpovědi na tyto otázky hledali členové Moskyta po dva roky na šumavských rašeliništích. Výsledky pátrání po tajemných světýlkách můžete vidět v tomto krátkém dokumentárním filmu.

Rubrika: 
Další články na podobné téma: 

Komentáře

Asi před 10 lety jsem publikoval článek o původu bludiček v Čechách. Výsledkem byla studie o jejich výskytu v českých pověstech a legendách. Součástí texctu je rovněž i výzkum tohoto fenoménu, který byl prováděn koncem 19. st. v Německu. Bylo jednoznačně prokázáno, že o bahenní plyn nejde a doloženo celou řadou svědectví o délce trvání tohoto jevu, která se pohybovala v minutách. Objem svítící koule byl odhadnut řádově na 100 cm/kub. Délka hoření takového objemu plynu byla posléze v laboratorních podmínkách měřena ve vteřinách. Podotýkám, že b-ky byly vždy piopisovány jako kulové svítící objekty, objevující se prakticky kdekoliv.

dr. J.Svoboda

Dobrý den, je možné někde váš článek číst? Děkuji pěkně.

Obrázek uživatele Leoš Drahota

Dobrý den, článek Jiřího Svobody o bludičkách naleznete tady: https://www.moskyt.net/bludicky-modre-plaminky

Leoš Drahota bM

Zdravím.
Váš film mi připomenul jeden zážitek co se mi stal na výšlapu z Nového Města nad Metují do Pekla (osada asi 5 Km od města).
Stalo se to asi před deseti lety. Já a bratranec jsme se vidali pěšky z města kolem 11 hodiny večer na výlet.
Jelikož jsme už pár výletů v minulosti uskutečnili na jiná místa ,rozhodli jsme se že vyrazíme tentokrát do pekla.
V pekle je hospoda -čili záchytný bod a potom se uvidí kam dál ,nebo jestli se vrátíme.
Vyrazili jsme. První část cesty se jde z kopce dolů až do údolí Metuje.
Přešli jsme most u "liščí boudy" a šli po staré cestě směrem k peklu .Byla už pěkná tma . Na cestu bylo vidět jen trochu ,z jedné strany rostou stromy v příkrém svahu a z druhé srany je řeka .Ušli jsme asi necelý kilometr a na protějším břehu jsem uviděl záblesk . Bez jakéhokoliv zvuku ,no takové bliknutí. V prvním okamžiku jsem si myslel že jsem měl jen nějakou mžitku před očima, ale bratranec se zastavil a ptal se jestli jsem to taky viděl. No docela nás zamrazilo. Viděl jsm to jen periferně tak nevím co to bylo zač. Byla to snad nějaká bioluminescence nebo fotopast? Byl jsem dobře vystrašenej .Ono když víte že na druhé straně řeky není nic z čeho by se mohlo zablesknout,tak vám to nažene husí kůži.

Po pravém břehu vede červená turistická značka.Možná tam byl taky milovník nočních výletů a posvítil si svítilnou,bavil se s mobilem atd. Jestli to světlo bylo výš v stráni,to už se hůř vysvětlí,a jaké bylo barvy? A charakter?-spíš bodové,nebo rozplizlé?Jak dlouho asi svítilo?

Pekne podané ale nepravdivé , bludičky existujú..., dokonca ste si sami natočili ,štvrtá minúta a štvrtá sekunda obrázok č 21 pravý roh smerom z hora nadol biela hmlovitá čiarka asi cca 180 km/h. Bludičky žijú...odoberajú ľuďom životnú energiu sú to duchovný paraziti , odháňajú sa nie modlitbou ale nepeknými slovami - kliatim.

protože jsou silně na úbytě,co by korespondovalo s celkovým poklesem vědomostní úrovně populace kterýžto je doložený průzkumy,tudíž tyto entity už nemají co sosati. Odhánění kletbama -dotyčný musí při snění mít vědomost,že se jedná o sen,byť živý a pak může ostrými až vulgárnimi slovy zasáhnout -opravdu funguje při nočních morách a nepříjemném objevování se zemřelých ve snech,odborník na psychologii by měl zajisté vysvětlění na mechanizmus působení.

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Starý hrnec v Českém Ráji
Pravěká rituální a mystická minulost je dnes připisována téměř každému kameni neobvyklého tvaru nebo polohy. Těch...
Výlet na Kleť
Chtěla bych vám trochu přiblížit svůj nedávný výstup na horu Kleť a třeba vás tím i trochu inspirovat. Jde o tisíc...
Poklady České země I - Zlato
Žlutý kov, který ovlivnil lidstvo, jako žádný jiný dar z podzemní říše. Při jeho hledání lidé propadali jakémusi...
Naše šibenice 10 - Rožmberk nad Vltavou
10. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...