Čertovy skály

Skalních útvarů, které mají něco společného s čerty, najdeme na území Česka mnoho. Jeden takový kamenný útvar, který připomíná řádění rohatých, se nachází na Valašsku u obce Lidečko.
Čertovy skály
Čertovy skály
Čertovy skály
Čertovy skály

Ke skalám se váže několik lidových pověstí, o sázce mlynáře s čertem, nebo o kouzelníkovi, který se zde zjevoval a obdarovával ve skalách chudé. Jistě se najdou i další.

Podle jedné pověsti v kraji bydlela dívka Rozina. Aby ji Čert získal za ženu, slíbil, že obrátí tok říčky Senice, která Lidečkem protéká. A aby to nebylo tak jednoduché, vše musel stihnout přes noc, dříve, než zakokrhá kohout. Čert si patrně nevěřil, že úkol stihne v dané lhůtě a tak se pojistil. V převlečení společně s dalšími čerty vykoupil všechny kohouty v okolí. Jen jedna chudá babička kohouta neprodala a schovala pod necky. Se západem slunce začali snad všichni pekelníci snášet kameny, aby postavili ohromnou hráz, která měla obrátit směr říčky. Když už zbýval jen poslední kámen, který snad nesl sám Satan, ozvalo se z babiččina domku zakokrhání. Čerti za strašného řevu a klení zmizeli. Na místě zbyl jen nepopsatelný smrad a mnoho kamenů. A tak babička zachránila Rozinu, ale ta prý už zůstala na ocet, když si ani čerta nezískala.

A co nám to tu ti čerti vlastně zanechali?
Už od silnice je vidět sklaní hřeben, který je asi 150 metrů dlouhý a vysoký od 6 do 25 metrů. Čertovy skály Tloušťka této pískovcové skalní lavice je asi 3 metry a je puklinami příčně rozdělena. Některé části byly od celého masivu už zvětráváním odděleny a tak je v okolí několik menších skalních samostatných skalních útvarů. Nejvýraznější vrcholky skály mají svá jména: Hladká, Čertova stěna, Plochá a Kolébka.

Na skále se může provozovat horolezectví, ale nesmí se zatloukat nová oka a skoby, aby se nenarušovali skalní bloky. Je zde vytyčeno několik výstupových tras, které jsou lezci hojně využívány. Skály, také pro svoji výbornou dostupnost, která je dána blízkostí hlavní silnice, lákají kromě horolezců i další turisty.

Přírodní památka Čertovy skály je chráněna od roku 1966 a patří k nejnavštěvovanějším skalním útvarům na Valašsku. Pokud se v tomto kraji budete pohybovat, či mít jen cestu kolem, nenechte si návštěvu této přírodní zajímavosti ujít. Nezapomeňte ale, že se budete pohybovat na chráněném území a podle toho se i chovejte.

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Ivančena
Ivančena se jí říká. Je připomínkou dávného příběhu zmařených lidských životů, je památníkem boje za vlast i touhy po...
Vody prostá Hostivařská přehrada
Jedno z nejpopulárnějších rekreačních center hlavního města letos nebude Pražanům k dispozici. Hostivařská přehrada,...
Pobývají v Pivoňském klášteře duchové?
Na fotografii, kterou pořídili dva řemeslníci v troskách starého kláštera na Domažlicku, bylo zachyceno něco opravdu...
Poklady České země V - Drahé kameny
Pouze několik málo minerálů se může pyšnit nezpochybnitelným titulem pravý drahokam. Pojďme nahlédnout do exkluzivního...