Bubovické vodopády - Svatý Jan pod Skalou

Při procházkách Českým krasem čeká na přírodomilce nejedno příjemné překvapení. Na některé z nejvyhledávanějších míst vás zevede tato upoutávka.

Srbsko - Kubrychtova bouda - Bubovické vodopády - Sv.Jan pod Skalou / vyhlídka sv.Jan - skanzen lom Paraple (Solway) - Loděnice

upozornění:
V úseku Bubovických vodopádů je zakázán vjezd kol!

Výchozím bodem je žel. zastávka Srbsko. Spojení z Prahy - Smíchova je poměrně časté. Již před mostem se napojíte na Ž. (rozuměj žlutou turist. značku - atd. v textu). Ta s vámi přejde most, projde vsí, na jejím konci odbočí vpravo a vydá se proti proudu Bubovického potoka. Po 2 km od nádraží stojíte před Kubrychtovou boudou. Dnes slouží jako informační středisko - mimo sezónu zavřené.

Č. vás po 150m dovede k Bubovickým vodopádům. Ty tvoří několik až dvoumetrových vápencových schodů pokrytých mechem a řasami. V zimě je tento úsek obtížně schůdný, zato však krása zamrzlých vodopádů je zcela jedinečná. Během léta bývá potok bez vody.

Č. dále pokračuje proti proudu potoka, pak se odklání vlevo okolo Doutnáč-e, kříží silnici Srbsko - Bubovice a překonává Vysokou stráň. Jste na křižovatce Č. a Z. Buď se dáte 1km po Č. do vsi Sv.Jan pod Skalou s bývalým klášterem a kolem kaple sv.kříže vystoupáte až na vyhlídku sv.Jan, a nebo půjdete po Z. horem přes Lom Paraple (Solway). Oběma směry půjdete současně po naučné stezce sv.Jan - lom Paraple. Když se vydáte po Z., přijdete po 300m k nově objevené 25m hluboké jeskyni Arnoldka. Vchod do ní je uzavřen a její podrobný speleologický popis je uveden na tabulce v místě odkryvu. Zde se naučná stezka odklání vlevo do blízkého komplexu lomu Paraple (Solway).

K vyhlídce sv.Jan -vzdálené asi 300m- se dostanete po okruhu naučné stezky přes lom, vlevo od domku „sklad trhavin"(objekt skanzenu). Výhled opravdu stojí za to. Od 3m vysokého dřevěného kříže můžete shlédnout údolí Kačáku - Loděnice, ves Sv.Jan pod Skalou, areál kláštera s kostelem Narození sv.Jana Křtitele a jistě oceníte již zrekonstruovanou kapli sv.kříže.

Za vaši pozornost stojí skanzen dolování vápence v lomu Paraple (Solway),ze kterého jste vyšli k vyhlídce sv.Jan. Již tři roky zde vzniká poměrně rozsáhlý projekt. Jsou položeny desítky metrů kolejí, zpět v čase vás dostávají rekonstrukce štol a budov sloužících ke zpracování a dopravě vytěženého vápence. Dozvíte se zde mnoho o těžbě jako takové a navíc máte možnost nechat se svézt důlním vlakem do štol. U každého objektu se nachází informační popiska. Skanzen se stále buduje, pro veřejnost je otevřen o víkendech.

K vlaku do Loděnice se dostanete po M., která se nachází asi 200m východně od lomu na kraji lesa. K nádraží jsou to asi 3km. Je vhodné si předem zjistit vlak, tato trať není příliš frekventovaná.

Významná místa - Bubovické vodopády
- areál kláštera Sv.Jana pod Skalou
- vyhlídka sv.Jan
- důlní skanzen v lomu Paraple (Solway)

délka trasy 12km

spojení - železnice trať 171,173
mapa KČT č. 36 (okolí Prahy - západ) 1 : 50 000

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Cesta za poznáním je cestou světla (Via lucis)
Vesmírná energie, poznaná a využívaná už v pravěku, je neznámým až magickým pojmem pro současná akademická spolčení....
Naše šibenice 16 - Novodobé věšení
Závěrečná část seriálu o českých šibenicích. Závěrečná a bohužel asi i nejsmutnější. Pojednává totiž také o dobách, kdy...
Malebná obec, nalézající se v Českém krasu na první značené turistické stezce v Čechách, která vede z Berouna do...
Mnichovské mumie
V temnotách podzemní krypty mnichovského kostela nedaleko Mariánských lázní leží nezvykle zachovalé ostatky místních...