Adršpašsko - teplické skály

Adršpašské skály spolu s Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině. Tato dvě skalní města známá jako Adršpašsko-teplické skály jsou největší přírodní rezervací v České republice.
Adršpašsko-teplické skály
Lví hlava ve skále
Milenci
Malý horolezec
Pohled na skalní město

Každým rokem pořádáme letní výpravu zvanou Apalucha, což možná znáte z filmu
"S tebou mě baví svět". Tentokrát jsem vyrazili do okolí CHKO Broumovska. Jedním z cílů našich každodenních výletů byla Národní přírodní rezervace Adršpašsko - teplické skály, která je mezi turisty velice známá a oblíbená.

Po zakoupení vstupenek u pokladny vejdete do pískovcového skalního města. Procházíte krásnou přírodou ve stínu skalních útvarů. Na své si přijdou především ti, kteří mají velkou dávku fantazie a představivosti. Téměř každá skála má svůj název, který je většinou podle tvaru, který skála připomíná. Velmi známá je třeba Cukrová homole, Milenci nebo Krakonošova lenoška. Mezi skalami je řada jezírek a potůčků. Nejzajímavější je jezírko uprostřed skal nad Velkým vodopádem. Pokud budete mít chuť, můžete si zakoupit plavbu na lodičce, na které vás poveze průvodce, jehož vtipný výklad učiní plavbu živější. Projížďka je zajímavá a příjemná a vřele ji doporučuji.

Naše třináctičlenná skupina přicházela do dómu pod Velkým vodopádem zrovna ve chvíli, kdy zde byla velká skupina turistů spolu s průvodcem. Návštěvníci stojící pod vodopádem na povel průvodce sborem zakřičeli: "Krakonoši, dej nám vodu!" Co se nestalo. Krakonoš je vyslyšel a pustil do vodopádu větší množství vody. Nám se tato atrakce samozřejmě líbila, a tak jsme si řekli, že to vyzkoušíme. Když turisti odešli, postavili jsem se pod vodopád a zakřičeli také. Ale pro změnu náš vlastní pokřik. Fungovalo to! Najednou se proud vody zvětšil a vodopád zmohutněl. Nedalo nám to a zakřičeli jsme znovu. Tentokrát jsme však neobdrželi vodu, ale výhružnou pěst nějakého pána (možná Krakonoše), který stál nad vodopádem a naznačoval, ať toho necháme. Opustili jsme tedy toto místo a vydali se na další cestu. Za pár hodin jsme se stejnou cestou vraceli a potřetí a naposledy jsme vyzkoušeli zavolat na Krakonoše. Postavili jsme se pod vodopád a sborem zvolali: "Krakonoši, dej nám vodu!". Vedle nás stáli dva návštěvníci a na jejich výrazu bylo zřejmé, že si o nás myslí, že nejsme zcela v pořádku. Po chvíli se však nad skálou objevil příval vody a proud se ohromě zvětšil. Voda cákala všude a zaplavila i část dómu. Byli jsme lehce mokří a výsměch dvou přihlížejících rychle zchladnul. Nevím, zda takové množství vody byla náhoda nebo jestli se nám chtěl Krakonoš pomstít (asi nás poznal podle našich originálních triček).

Oblast je velice zajímavá nejen pro turisty, ale také pro horolezce. Malebné pískovcové skály přímo lákají k lezení, a tak není náhodou, když při cestě narazíte na horolezce, který zrovna zdolává vrchol. Ani my jsme nezůstali pozadu a na půl dne si zajistili horolezecký výcvik. Spolu se dvěma zkušenými instruktory jsme pokořili svoje první dvě nepříliš vysoké a nenáročné skály. Byl to zajímavý a dobrodružný zážitek.

Adršpašsko - teplické skály jsou velice zajímavým přírodním úkazem, který se jistě vyplatí navštívit. Příjemný zážitek trochu kazí jen poměrně velký počet turistů.

Poslední komentáře

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka
Moskyt - nordic walking
Moskyt - nordic walking

Kostnice v Sedlci
Kosti a kostičky z tisíců zemřelých tvoří unikátní výzdobu hřbitovní kaple v Sedlci u Kutné Hory.
Zlo na velhartickém hřbitově
Jihovýchodně od Klatov se nachází místo strašidelné až děsivé, nevhodné k delšímu pobytu i pouhé návštěvě. Proč se nemá...
Malebná obec, nalézající se v Českém krasu na první značené turistické stezce v Čechách, která vede z Berouna do...
Naše šibenice 17 - Vranov nad Dyjí
Nové pokračování seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu...