Tak trochu jinak ze Švédska - I

První část seriálu z MS 2002 v ledním hokeji ve Švédsku

Cesta

Mistrovství světa v ledním hokeji je výzva. Pro hokejisty především a pro televizní štáby neméně. Jakožto člen jednoho takového házím v úterý čtyřiadvacátého dubna tašky do služební Octavie a vyrážím do Švédska, blíže do Jönköpingu. První den cesty musíme spolykat šestsetpadesát kilometrů z Prahy do Lübecku. Cesta na sever územím našich výbojných sousedů je dobrá ke studiu měnícího se rázu krajiny a architektury. Od Saska, tak jak ho všichni známe, až k placce přímoří protkaného kanály, takže nepoznáte, nepřejeli jste-li náhodou do Nizozemska. Jedinečné, alespoň z mého pohledu, jsou taky domečky z červených cihel se slaměnou (domnívám se) střechou porostlou mechem...Prostě pohádka.

Leč, není všechno jen krásné, naprostým protikladem úžasného venkova budiž hotel Etap v Lübecku. Přestože na dveřích vás varuje cedulka, že vstupujete do luxusuprosté (doslova luxusfreie) zóny, při vstupu do pokoje budete nejspíš poněkud zaskočeni. Já si okamžitě vzpomněl na film Nástrahy velkoměsta, konkrétně na scénu v úžasně úsporném městském bytě. V Lübecku se vizi italských komediálních autorů hodně přiblížili. Záchod je vyroben z jednoho výlisku, stejně jako "koupelna", která připomíná ze všeho nejvíc přerostlý kanystr. Postele, vyrobené ze svařených na fialovo natřených kovových profilů, poskytuji prostor pravě tak na otočení na bok. Važte si toho, co máte doma!

Jeli jste někdy trajektem ? Já poprvé. Pěkný zážitek, nejvíc mě zaujalo, ze plavba probíhá rychle, potichu a že loď se nehoupe. Vlastně jsem měl pocit, že jsem cestoval v hypermarketu, za jehož okny promítali zákazníkům moře. Kvůli větší pohodě, asi. Z Dánska si pamatuji, přiznám se bez mučení, pravě tak cestu z přístavu na dálnici a potom už zase přístav, tentokrát Helsingor. Vše, co se odehrávalo mezi tím, jsem zaspal.

To Švédsko si pamatuji a doufám, ze mi to dlouho vydrží, dobře. Jedna silnice a kolemdokola lesy, lesy, lesy. Semtam pár domků, golfové hřiště, jezero a lesy... Víc vám zatím prozradit nemůžu, do dějiště šampionátu, Jönköpingu, dorazím odhadem za dvě hodiny.

Karlos + K.

Rubrika: 

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Poslední komentáře

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka

Billy Broches
Při těžbě dřeva byl 17. února 2014 poničen brdský camp Zlaté dno. Na stránkách Dějin trampingu od Boba Hurikána se...
Alpy
Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že se jedná o horskou turistiku, cestička se pohodlně klikatí lesem a stoupá jen...
Sázavský klášter, Sázava
Klášter v Sázavě je známou historickou památkou naší země. Nachází se nedaleko od Prahy ve městě Sázava, a tak nabízí...
Starý hrnec v Českém Ráji
Pravěká rituální a mystická minulost je dnes připisována téměř každému kameni neobvyklého tvaru nebo polohy. Těch...