Nechal se duch z pivoňského kláštera znovu vyfotografovat?

Před devíti lety podnikl Moskyt výpravu do trosek bývalého kláštera v Pivoni. Zkoumal tu okolnosti zvláštní příhody, která prý z areálu v roce 1994 vyhnala dva kameníky, pracující na záchraně kostela. Dříve než klášter ve spěchu opustili, podařilo se jim fotoaparátem zachytit něco podivného. Neobvyklý objekt letos nečekaně ve stejné kostelní lodi zachytil na fotografii i jeden z našich čtenářů a napsal nám o tom.

Dobrý den,
zaujal mne váš článek o pivoňském klášteře a zjevení ducha. Pivoňský klášter jsem navštívil 2x. Při druhé návštěvě letos v květnu jsem v kostele za oltářem v Pivoni vyfotografoval něco, co si nedokážu vysvětlit. Vypadá to jako malá kulička bílého světla. Nedokážu najít jediné vysvětlení, jak by se toto mohlo na fotce objevit, vzhledem k tomu, že jsem na tomto místě krátce po sobě vyfotil více fotek s naprosto stejným nastavením fotoaparátu.

Pivoň jsme navštívili přesně 9.5. tento rok. Přímo v klášteře jsme byli tak kolem 2 nebo 3 hodiny, to by se dalo přesně zjistit z metadat fotografie. Chtěl jsem se podívat do útrob starých budov a tak jsme i přes zákaz vstoupili nezamčenými dveřmi do areálu kláštera. To co je zakázáno nejspíše láká nejvíce a tak jsme i přes tabulku "vstup zakázán" vstoupili dovnitř. Bylo hezké počasí, slunečno, tak jsme pořídili spousty fotografií z tohoto mysticky působícího místa. Nejdříve jsme šli do kostela a prošli jsme si ho. Poté jsem pravděpodobně na místě bývalého oltáře požádal svou přítelkyni o ruku, což byl také můj prvotní důvod k návštěvě tohoto místa, protože už při první návštěvě na mne toto místo silně zapůsobilo a to jsem nebyl vevnitř. Uvnitř byl zážitek ještě silnější. Vevnitř jsme pořídili nějaké fotografie.

Fotky, které posílám, byly pořízeny v místech pod kulatým oknem a byly pořízeny tak, že jsem digitální fotoaparát položil na kámen a nastavil samospoušť. Takto jsem v krátkém intervalu pořídil asi 4 fotky, takže naše poloha na nich je prakticky stejná. Nastavení fotoaparátu bylo stále stejné, světelné podmínky také. Mezi jednotlivými fotkami jsem jen vždy odběhl nastavit samospoušť. V tom okamžiku jsme byli v kostele sami, ale před klášterem v té době byli ještě jiní turisti, kteří později do kostela přišli. Ale to my už jsme měli kostel důkladně prolezlý a vyfocený a byli jsme na odchodu. Podívali jsme se ještě do jiných míst kláštera a potom jsme odjeli.

Posílám 2 fotografie pro srovnání. Obě fotografie byly pořízeny stejným fotoaparátem se stejným nastavením v krátkém časovém intervalu za sebou asi 30 s. Na jedné fotografii (DSC_0060) je nalevo od nás vidět bílý flek, který na druhé fotografii není. Je možné, že se jedná o nějakou vadu fotografie, ale vzhledem k tomu, že se fotografováním zabývám jako amatér a tento úkaz jsem na svých fotkách ještě neviděl, tak mne toto zaujalo. Prosím prozkoumejte obě fotografie a posuďte sami. Budu rád, když budu znát názor lidí povolaných a tento úkaz se objasní. Třeba i tím, že nejde o žádného ducha.

Zaslanou fotografii s neznámým bílým „objektem“ nechceme příliš komentovat. Úsudek nechť si každý udělá sám. Můžeme snad jen doplnit, že na fotografii pořízené kameníky v roce 1994 je zachycen také objekt bílé barvy a jakoby mlžné konzistence. Je však podstatně větší a jiného tvaru.

Kulatý světlý flíček rozhodně nevypadá na odlesk slunečního, nebo jiného světla. Na zaslané fotografii také evidentně není zachycen klasický a nyní tolik populární útvar zvaný orb, který je v naprosté většině případů jen rozostřenou částicí prachu napálenou bleskem, umístěným v těsné blízkosti malého objektivu kompaktních přístrojů – viz foto: ukázka orbů.

Přítomnost bílého objektu na fotografii by snad bylo možné vysvětlit tak, že zrcadlovka, kterou byl snímek pořízen, zachytila a bleskem osvítila nějaký poletující větší předmět (třeba chmýří), který byl v okamžiku expozice mimo nastavenou hloubku ostrosti (blízko objektivu). To už je ale jen spekulace. Jinak samozřejmě za celého Moskyta přejeme autorovi fotografie a jeho přítelkyni šťastné manželství, tím víc, že byl návrh k němu učiněn na takovém neobyčejném místě.

Rubrika: 
Další články na podobné téma: 

Komentáře

ze kterého kláštera je to schodiště ?

Obrázek uživatele Leoš Drahota

Ilustrační foto orbů nebylo pořízeno v žádném klášteře, ale ve věži (bergfritu) hradu Bezděz.

Leoš Drahota bM

Neříkám, že nelze vyfotit duchy. jenom vím, že kdo fotí běžnějším kompaktem s malým sklem (čočkou objektivu), takové "úkazy" fotí často. Jakmile jsem pořídil zrcadlovku a fotím větším sklem (pořádnými objektivy), už jsem takové orby a podobné efekty nevyfotil, protože efekt nasvícení prachové částečky bleskem při širším skle zanikne. Tolik pro Orbisty. Tento hořejší záběr je dle autora focen zrcadlovkou. Často se stává, že se oblýskne ve vlhkém a chladnějším prostoru kondenzující pára. Duchové jednoznačně jsou, ale jen málo kdy je možno je vyfotit. Jedině při nějaké materializaci, aby jejich pole vibrovalo v našem viditelném spektru a nebo velmi blízkém infračerveném. to by ještě čip digitálu zvládl zachytit, víc ne.
(spravte si formulář, blbne to při zadávání)

Obrázek uživatele No.666

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Napište nám prosím bez váhání své nápady, náměty, návrhy ke spolupráci, připomínky a poznatky.

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka

Přihlášení

Pekelník Trenck
V brněnské Kapucínské hrobce odpočívá v prosklené rakvi mumie jednoho z nezapomenutelných válečníků, jehož život byl...
Měsíční kámen
Měsíční kámen, pravěký menhir stojící v temném šumavském lese je opředen rouškou tajemna. Vyzařuje plno energie, která...
Motáky z Albánie I
Vybrané zápisky z cesty po neuvěřitelné Zemi orlů. Na tuto expedici, která měla za úkol zmapovat dostupnost a vhodnost...
Naše šibenice 11 - Horní Slavkov
11. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...