Kamenné kupy u Noviny

Kdo a proč poskládal v lese nad Souší bloky jizerské žuly do podivných tvarů?

Coural jsem se takhle začátkem minulého léta bezcílně lesem nad jizerskohorskou Souší, když jsem si poblíž osady Novina všiml zvláštních, nepříliš nápadných hromad kamení, připomínajících jakési zmenšené pohanské mohyly. Zpočátku jsem mezi nimi procházel bez zvláštního zájmu, neboť hromady kamení nejsou v Jizerkách a jejich podhůří ničím neobvyklým. Lidé je odedávna kupili sběrem větších kusů žuly na loukách a pastvinách, aby jim kameny nepřekážely při senoseči. Říkalo se jim tarasy a setkáme se s nimi dodnes především v jižní části hor. Pak jsem si ale začal pomalu uvědomovat, že tyhle hromady skrývající se v tmavém smrkovém lese, pár set metrů od malé osady, jsou přeci jen poněkud jiné.

Našel jsem je v místě, kde cesta vedoucí do Noviny míjí malou bílou lesní kapličku z roku 1850, pěkně usazenou nad soustavou rozeklaných balvanů. Kupy "sedí" na blízké stráni, svažující se do říčního koryta Černé Desné a jejich výskyt je shora vymezen cestou do Noviny, odspodu pak úzkou lesní pěšinou na cestu se napojující. V tomto pomyslném trojúhelníku je možné identifikovat desítky "hromad" různých velikostí i tvarů. Některé jsou přes dva metry vysoké, některé vypadají jak náhodný shluk několika málo kamenů. Vzdálenosti mezi nimi jsou mnohem menší než je obvyklé u tarasů a liší se od nich i vzhledem. Kupy jsou někde poskládány z menších oválných a plochých kousků žuly, jinde je hromada navršena až z metrových krychlovitých bloků. Jak jsem však ke svému rostoucímu překvapení zjistil, nejedná se zdaleka jen o mohylovité kupy. Při pečlivějším pátrání zde můžeme najít také nízké zídky, nebo kamenný stolec, tvořený velkým plochým balvanem. Balvan nad zemí drží dvě "nohy" z menších kamenů a celý tento objekt je situován na oblé terénní bouli.

Největší údiv však ve mně vyvolal objev jakési terasy, ohraničené ve svahu půlkruhovou masivní zídkou narovnanou z velkých bloků šedozelené žuly. Plocha terasy je vzorně vodorovná, vyrůstá z ní několik stromů a v době mé návštěvy byla porostlá svěží jarní jemnou travičkou. Na jednom místě je obvodová zídka plánovitě přerušena jakýmsi trychtýřovitým vchodem, po straně tohoto záhadného díla stojí torzo vyšší, asi metrové zdi. Ze všeho nejvíc mi terasa připomíná jakési vyvýšené pódium pro nějaké dávné, neznámé "představení".

Nemám tušení k čemu mohl soubor těchto kamenných "staveb" sloužit a kdo je jejich autorem. Teorií by mohlo být vysloveno mnoho, ale žádná by nebyla podpořena konkrétním argumentem. Mohlo by jít nakonec skutečně jen o snos překážejícího kamení do lokality s výskytem neobvyklých skalních útvarů přírodního původu, ale tomu lze po podrobnější prohlídce jednotlivých objektů jen stěží uvěřit. Na několika tisících metrech čtverečních je tu shromážděno více typů zdánlivě nesmyslných výtvorů lidských rukou, které spolu na první pohled nesouvisí. Některé vypadají jako hromady vysypaných šutrů, některé jako pohřební mohyly nebo pohanské svatyně, jiné zase připomínají poslední zbytky rozbouraného stavení. Nutno také říci, že jsem nikde nenašel stopy po nějaké větší řemeslné zručnosti, ať už při sestavování nebo opracování kamene. Vše působí velmi staře, mnohé částečně již "pohltil" les. Ke "kamennému areálu" jakoby patřila i přilehlá lesní pěšina, přicházející sem z údolí Černé Desné. Vypadá to, že v současné době již není příliš využívána, v minulosti však někomu stála za to, aby ji pečlivě udržoval. Dodnes je na několika místech možné vidět, jak jsou její okraje zpevněny řadou nastojato usazených plochých kamenů.

Nikde jsem nenašel žádnou zmínku o kupách z drsné jizerské žuly poblíž Noviny. V této dnes převážně rekreační osadě jsem nepotkal ani žádného starousedlíka, který by mě řekl, kdo a kdy v lese zvedal obrovské balvany, aby z nich udělal kamenný stolec, či skrýš proti dešti. Možná by si to ale ani on nepamatoval a řekl by mi, že je to tam už z mnohem dávnějších dob. Mě by však opravdu docela zajímalo co se to ve smrčinách nad Souší skrývá a z jakých časů to pochází.

Prosím proto každého, kdo dočetl až sem a má jakékoliv informace o kamenných kupách, stolcích či terase u Noviny, aby mi o tom napsal. Předem děkuji!

Rubrika: 

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte!

Mapa

Poslední komentáře

Napsat Moskytům></a></p>
<div>
Napište nám prosím bez váhání své nápady, náměty, návrhy ke spolupráci, připomínky a poznatky.
</div>
</div>
</body></html>

Sociální sítě

Odkazy

Retrofoto.net
historické fotografie
Zdeněk Mikšík
fotografie - camera obscura
Leoš Drahota
fotografie
Jenda Mikšík
fotografie a film
Muzeum Bojkovska
národopisné muzeum Slovácka

Přihlášení

Generál B.Z.A. Jerry Packard
Vydali jsme se do lesa skřípnutého mezi Berounkou a strakonickou dálnicí, abychom tu zavzpomínali na první trampy a...
Vše dobré do nového roku Vám přeje Moskyt. Hrozně to letí a my Vám děkujeme, že nás čtete a sledujete již 13 let. Pokud...
Naše šibenice 10 - Rožmberk nad Vltavou
10. část seriálu o pozoruhodných, ale již téměř ztracených a zapomenutých památkách, skrývajících se ve stínu stromů na...
Po stopách prehistorie
Cyklovýlet po stopách prehistorie od středověkého tvrziště ze 13. století, přes předvěkou dílnu na zpracování surového...